UWAGA!

Taka jazda to gra zespołowa

 Elbląg, Piotr Grabowski wraz z córką odbiera nagrodę zdobytą w TNSME
Piotr Grabowski wraz z córką odbiera nagrodę zdobytą w TNSME (fot. Michał Skroboszewski)

Jedno kieruje i stara się jak najszybciej przejechać przez wyznaczoną trasę. Drugie szuka znaków orientacyjnych, informuje, gdzie trzeba skręcić i co w danym momencie zrobić. Na sukces pracują razem. I choć nie są to zawodowe rajdy, to emocje kierowcy oraz pilota są tak samo duże. Automobilklub Elbląski właśnie podsumował zeszłoroczne Turystyczno- Nawigacyjne Samochodowe Mistrzostwa Elbląga. Zobacz zdjęcia z wręczenia nagród. 

- Podsumowujemy trzy rundy Turystyczno- Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Elbląga. Każda z nich składała się z trzech etapów: jazdy sprawnościowej na czas, przepisy ruchu drogowego, poruszanie się po wyznaczonej trasie. Dwie rundy odbywały się w Elblągu, a jedna w Starych Jabłonkach. W tych trzech rundach wystartowało ok. 30 załóg, natomiast w Rajdzie Ratownika Drogowego, połączonego z trzecią rundą, brało udział ok. 150 osób – mówił Marek Chmielewski, prezes Automobilklubu Elbląskiego, podczas czwartkowego (17 listopada) wręczania nagród w Ratuszu Staromiejskim. - W Mistrzostwach mogą brać udział wszyscy chętni, z Elbląga i okolic, w zespole musi być pilot oraz kierowca. Na początku roku ogłaszamy orientacyjne daty oraz miejsca, wystarczy dzień przed lub tego samego dnia zgłosić się do nas i można wziąć udział [nie trzeba być członkiem klubu – red.]. W tym roku powinna powstać nasza strona internetowa, która jest w trakcie budowy, będziemy mogli więc bardziej to zaprezentować.
       Jak dodaje Marek Chmielewski to nie jedyne zadanie Automobilklubu Elbląskiego.
       - Zajmujemy się szerzeniem bezpiecznej jazdy na naszych drogach, dbamy o naukę przepisów ruchu drogowego, organizujemy też Rajd Ratownika Drogowego, gdzie można poznać techniki udzielania pierwszej pomocy, co jest równie ważne – wyjaśniał Marek Chmielewski.
       Jednym z uczestników Turystyczno- Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Elbląga był Piotr Grabowski, który bierze w nich udział wraz z żoną. Ona kieruje, on jest pilotem.
       - To fajna zabawa, motoryzacja mnie zawsze pociągała, ale na prawdziwe rajdy nie ma czasu, ani tym bardziej pieniędzy. A tutaj, jadąc swoim samochodem, można poczuć ten dreszczyk emocji. Bardzo fajna sprawa – mówił. - Ja jeździłem jako pilot, więc ważna jest tu podzielność uwagi, trzeba szukać znaków orientacyjnych w trasie i cały czas informować kierowcę, gdzie ma skręcić i co ma zrobić.

  Elbląg, Dorota Arsenowicz (po lewej) oraz Dorota Kaźmierczak, z nagrodami, które zdobyły w TNSME
Dorota Arsenowicz (po lewej) oraz Dorota Kaźmierczak, z nagrodami, które zdobyły w TNSME (fot. Michał Skroboszewski)

Jak opowiadał takie Mistrzostwa to także okazja do tego, żeby poszerzyć swoją wiedzę, np. z ratownictwa medycznego.
       - Ważne są nawet takie drobiazgi, jak ustawić samochód względem pojazdu uszkodzonego podczas wypadku. Nie wiedziałem tego, myślałem, że obojętnie jak, a tak nie jest. Niby drobnostka, a może uratować życie, to może się przydać – opowiadał Piotr Grabowski.
       W tych elbląskich Mistrzostwach startują również załogi złożone z pań.
       - Samochodem jeżdżę od 25 lat, w tych rajdach udział biorę od czterech. To fajna przygoda, fajni ludzie, ciekawa organizacja, można przyjemnie spędzić czas – mówiła Dorota Arsenowicz, która jest pilotem. - Uważam, że taki rajd to gra zespołowa, chyba tak, jak we wszystkim.
       W tym samym samochodzie, obok niej, siedzi Dorota Kaźmierska, która kieruje.
       - Jeżdżę od 18 roku życia, natomiast w rajdach biorę udział od kilku lat. W trakcie trzeba się skupić, bo są to rajdy nawigacyjne, trzeba współpracować z pilotem, z mapą, przestrzegać przepisów – opowiadała. - Lubię to, lubię rywalizować, odpowiada mi ta formuła.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Kiedy w końcu Policja przypilnuje kierowców, którzy skracaja sobie drogę skrecając z ul. Grunwaldzkiej w kierunku Zatorza nie jak nakazują znaki i sygnalizacja tj. wykonujac manewr skretu za sygnalizatorem i powinni przejechać przez wyłączone z ruchu dla ludzi przejście dla pieszych i dopiero ponownie wjezdzajac na Grunwaldzką powinni przejechać koło Mc Donalds w kierunku dworca lub przejazdu kolejowego w kierunku Lotniczej. Robia to na tzw. skróty skrecajać wczesniej jeszcze przed sygnalizatorem, stwarzajac zagrozenie dla prawidłowo wykonujacych manewr. Taka to elblaska jazda.
 • Szkoda, że piszecie że coś się odbyło, a nie że odbędzie !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  foofajter(2017-11-18)
 • O ranny, pani doktor i pielęgniarka z poradni diabetologicznej! Gratuluję Paniom!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  BigBalbina(2017-11-18)
Reklama