UWAGA!

Walczyli o tytuł najlepszego ortografa

 Elbląg, Konkurs o tytuł "Najlepszego Warmińsko - Mazurskiego Ortografa."
Konkurs o tytuł "Najlepszego Warmińsko - Mazurskiego Ortografa." fot. jg

20 września o godzinie 9 w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w galerii Nobilis rozpoczęła się kolejna edycja konkursu o tytuł "Najlepszego Warmińsko - Mazurskiego Ortografa."

Uczestnikom zostało dwukrotnie przeczytane autorskie dyktando organizatorów o tematyce obyczajowej. Pierwszy raz "na rozgrzewkę", aby młodzież otrzymała chwilę na zastanowienie, po czym z podziałem na zdania organizatorzy jeszcze raz zarecytowali wiersz. W tekście znajdowało się wiele słów o skomplikowanej pisowni: rzeżucha, niemożność, czy rozhermetyzowany. Młodzież pracowała w maksymalnie trzyosobowych zespołach.

Uczestnicy dyktanda ocenili tekst na trudny, ale i przyjemny. Uczniowie mieli nieograniczony czas na to, by napisać pracę. Mogli prosić o powtórzenie przez lektorkę danych fragmentów zdania, jeżeli zgubili się w tekście lub potrzebowali więcej czasu do namysłu. Zebranym przyznawano punkty nie tylko za ortografię, ale i za znajomość interpunkcji. W zmaganiach brała udział młodzież m. in. ze szkół podstawowych nr 4, 14, 16, 23 czy też Zespół Szkół Muzycznych. Wyniki dyktanda zostaną we wtorek (20 września) przesłane do szkół, a w środę oficjalnie ogłoszone uczestnikom tego etapu konkursu. Finał już 22 września.

jg

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A gdzie uczniowie z pozostałych szkół elbląskich. Jak z tego widać zainteresowanie tego typu konkursami jest niewielkie. Obecnie Polacy nie przywiązują większej wagi do znajomości ortografii i gramatyki narodowego języka. A przecież jesteśmy patriotami, dbamy o polskość i wartości narodowe, a w praktyce jest źle. Mówimy i piszemy z błędami, co najbardziej widać w tekstach pisanych. Natomiast w codziennej mowie tragedia goni tragedię. Oto dzisiaj jadąc autobusem mimowolnie słyszałem rozmowę pań, jak jedna z nich tłumaczyła, że ona musi gotować obiad z dwóch dań, bo zupą się "nie nają".
  • Nierówne szanse biarac pod uwagę poziom sp 16 czy 14 z muzyczna.
  • Jeszcze II LO:)
  • Również Jagiellończyk wziął udział w konkursie.
  • @Tycjan Fiolski - Inne szkoły tez brały udział, ale ich nie wymieniono, a szkoda
  • I SP 12
  • @Tycjan Fiolski - Trudno nie przyznać panu/pani calkowitej racji w tym względzie. Sam staram się, w miarę możliwości, przywiązywać wagę do poprawnego mówienia i pisania w ojczystym języku. Niestety coraz częściej czytając komentarze pod różnej maści artykułami, tu na tym portalu również, odnaleźć możemy takie błędy ortograficzne, składniowe czy stylistyczne że aż "oczy krwawią"... Co więcej po próbach zwrócenia uwagi przeczytać o sobie można epitety takie jak: "głąb", "mądraliński" itp. Wtórny analfabetyzm!
Reklama