UWAGA!

Ważny sąsiad

- Jestem zdecydowanym zwolennikiem przekopania Mierzei Wiślanej i utworzenia kanału, dającego swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk – powiedział senator Władysław Mańkut podczas spotkania w auli Instytutu Pedagogiczno-Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Senator Władysław Mańkut jest zdania, że należy uczynić wszystko, żeby uaktywnić cały zalew:
     - Samo przekopanie Mierzei Wiślanej jest w pełni realne. Nie powinno stwarzać większych trudności. Widziałem ten projekt, jest dobrze przygotowany i możliwy do wykonania. Stwarza duże szanse dla rozwoju portu w Elblągu. Dzięki niemu powstaną też nowe miejsca pracy. Trzeba wreszcie specjalistom, którzy przygotowali te propozycje, zawierzyć.
     Osobną sprawą do uregulowania, jak podkreślił Władysław Mańkut, jest renegocjacja powojennego niekorzystnego dla Polski i Elbląga układu podpisanego jeszcze ze Związkiem Radzieckim, który nie gwarantuje w pełni swobodnej żeglugi po Zalewie Wiślanym. Ogranicza też dostęp do polskich portów nadzalewowych jednostkom państw trzecich. Senator jest przekonany, iż sprawa zostanie pozytywnie załatwiona już w niedługim czasie, po 1 maja br. Rozwiązanie tego problemu leży także w interesie Unii Europejskiej.
     - Spoglądając zaś na obwód kaliningradzki, z punktu widzenia naszych interesów jest potrzeba pokazywania i wspierania działań rozwojowych całego obwodu – powiedział senator Mańkut. - To sąsiedztwo jest nam potrzebne. Jeżeli będzie dobrze zorganizowane dobrze zarządzane skorzystają na nim wszyscy, w tym przede wszystkim rejony przygraniczne i w pasie korytarzy transportowych. Może się okazać, iż dynamicznie rozwijający się obwód kaliningradzki będzie także dla nas motorem do rozwoju, do poprawy warunków życia.
     Już w ubiegłym roku - na co szczególnie zwrócił uwagę Senator Mańkut - rosyjski prezydent wśród szczegółowego planu rozwoju Rosji polecił przygotowanie opracowania strategii kompleksowego rozwoju obwodu kaliningradzkiego.
     - Rosjanie muszą się otworzyć. Jednakże to samo dotyczy nas: musimy się jeszcze bardziej otworzyć na współpracę. Skorzystamy z tego może nie od razu, ale tereny przygraniczne znajdą się na rubieżach Europy. W interesie Unii Europejskiej jest, żeby nie było tutaj biedy, żeby obszar ten nie stwarzał konfliktów - zauważył Władysław Mańkut.
     Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez elbląski sekretariat programu Forum Przyjaznego Sąsiedztwa, chcieli też usłyszeć zdanie senatora w sprawie prób przyłączenia Elbląga do województwa pomorskiego.
     - Jestem za rozwiązaniem, które łączy Elbląg razem z całym Zalewem Wiślanym, Mierzeją Wiślaną i Żuławami. Może to być zrealizowane w taki sposób, że regiony nadgraniczne z przejściem w Gronowe, powiat braniewski i oczywiście Elbląga znajdą się w granicach województwa pomorskiego lub też oderwane od Elbląga Żuławy wraz z Zalewem, Mierzeją, staną się częścią Warmii i Mazur. Tylko takie rozwiązania stwarzają szansę na dalszy rozwój miasta. Nie da się oddzielić Elbląga od Mierzei Wiślanej. Rejon ten od wielu dziesięcioleci jest związany z Elblągiem. Tam został ulokowany poważny potencjał elbląskiej przedsiębiorczości - stwierdził senator Władysław Mańkut na spotkaniu w auli Instytutu Pedagogiczno-Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego trójstronnego programu Forum Przyjaznego Sąsiedztwa. Kilka tygodni wcześniej gościem elbląskiego Sekretariatu Forum był Jarosław Czubiński, Konsul Generalny RP w Kaliningradzie.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Proponuję, żeby do pomocy przy kopaniu kanału pan Mańkut wziął internautów z Polski. Pomogą na pewno ;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MARECKI(2004-03-17)
 • Panie Mańkut!? A oprucz ulicy Malborskiej,Panieńskiej,oraz całej STARÓWKI,to po przekopaniu tej pańskiej mierzeji - co jeszce pujdzie pod wodę??? Czy Pan to potrafił ująć w koszta???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  @ wodna(2004-03-17)
 • Znowu puste słowa.. A gdzie rachunek ekonomiczny przedsiewzięcia. Kto potrzebuje portu w Elblągu? Chyba nie upadłe firmy. Okno na świat zostało zamknięte w Warszawie w trakcie prowadzonych prac restrukturyzacyjnych przemysłu /czyt. wyprzedaży/ oraz zniszczenia województwa elbląskiego. Projekt przekopania mierzeji jest pomysłem sprzed 20 lat, jeszcze ówczesny Prezydent Michał Oliwiecki zlecał prace projektowe Politechnice Gdańskiej i prowadził rozmowy nt ewentualnego finansowania inwestycji. Mańkut nic nowego nie powiedział ani nie zaproponował oprócz kilku, przyznaję hasełek rzucanych na wiatr...
 • TematDyżurny... co, że Walendziak odszedł zWiejskiej? Żuław mocniejsi nie oddadzą, a elbląskiego słabszym też nie zabiorą.
 • Wielce Szanowny Panie "ia".Ma Pan całkowitą rację. Szkoda tylko,że ci "MONDRALE" tego nie rozumieją "MUNDRAL MAŃKUT A KYŻ" - te pomysły do "LAMUSA"!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  @ wodna(2004-03-17)
 • Panie Mańkut! - tylko Pana stać na takie idiotyzmy ( gdzie jest rachunek ekonomiczy i ochrona środowiska). Proponuję wreszcie ukończyś jakieś szkoły np. Wyższą Szkołę Zawodową w Elblagu, a nie posługiwć się wiedzą z dawnego PZPR.
 • Proponuję, przekopmy to w czynie społecznym, do łopat wiara
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mistrz łopaty(2004-03-17)
 • Wystarczy na emeryturę go wysłać, nie będzie się plątał i plótł androny...
 • moim zdaniem to powinni już dawno przekopać , bo ruskie zabierają narybek węgorza i innym rybom nie dają swobodnie przepłynąć do zalewu , co postawię sznur na węgorza to pusto a o siatach to nawet nie wspomnę !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wędkarz (niby)(2004-03-17)
 • Do redakcji: dlaczego moja opinia nie została zamieszczona?
 • Szanowny Panie MaSer, z chęcią zamieścimy każdy komentarz, w którym proporcje między wyzwiskami a rzeczowymi opiniami będą trochę mniej zachwiane, niż miało to miejsce w Pana przypadku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Redakcja(2004-03-17)
 • He, he - a mieszkańcy Mierzei i tak do przekopu nie dopuszcą ! Możecie sobie pogadać !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żuławiak(2004-03-17)
Reklama