UWAGA!

Zamech do muzeum, kowale na dziedziniec

 Elbląg, Nowy dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu Lech Trawicki
Nowy dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu Lech Trawicki (fot. Anna Dembińska)

Póki co przemierza korytarze budynków Gimnazjum i Podzamcza, ogląda zbiory, rozmawia z załogą, czyli poznaje statek, którego został kapitanem. Ma też swoje pomysły na to, jak wzbogacić ofertę, by zachęcić mieszkańców oraz turystów do odwiedzin. Lech Trawicki, nowy dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu chce budować współczesną tożsamość elblążan poprzez upowszechnianie wiedzy o wielowiekowym i wielokulturowym dziedzictwie regionu.

Dyrektor Maria Kasprzycka – parafrazując znane powiedzenie, zastała muzeum drewniane, a zostawiła murowane. Zabytkowe budynki Gimnazjum i Podzamcza przeszły gruntowy remont, zbiory zostały wyeksponowane w ciekawy sposób, w ruch poszły też nowe technologie. Przed nowym dyrektorem stoi więc wyzwanie, bo ma poprowadzić placówkę gotową „jak spod igły", ale i realizować swoje pomysły.
       Zadanie przyjął Lech Trawicki, który przez ostatnie dwa lata pracował w Muzeum Gdańska jako kierownik oddziału Kuźni Wodnej w Oliwie. Wcześniej był między innymi zastępcą dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, redaktorem wydawnictw naukowych, kierownikiem Działu Opracowań Muzealiów, czy kustoszem tej instytucji. Z wykształcenia jest magistrem archeologii - specjalność archeologia podwodna, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na tej uczelni ukończył również studia podyplomowe: Studium Konserwacji Zabytków Metalowych.
       Dyrektorem Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu został 3 czerwca, więc „na gorąco" pytamy, co i jak chce w tej placówce zrobić?
      
       Tu już byłem

       - Pierwszy kontakt z muzeum w Elblągu miałem w 2008 r., gdy dyrektor Maria Kasprzycka zaprosiła nas, czyli Stowarzyszenie Lastadia i Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne z wystawą pn. „Fala za falą" [wystawa fotograficzna zdjęć wykonanych tradycyjną metodą w ciemni z negatywów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Zdjęcia przedstawiały życie codzienne na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej – red.]. Wtedy okazało się że na 5 zdjęciach, które pokazywaliśmy był mieszkaniec Elbląga. Wówczas jeszcze żyjący, weteran z ORP „Krakowiak" mat. Jan Mielcarzewicz [awansowany w 2009 do stopnia kpt. mar. – red.]. Rozpoznał go syn i to był fantastyczny moment! Ten kontakt z muzeum w Elblągu zapisał się więc mocno w mojej pamięci.Z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, wraz z kolegami z elbląskiego Stowarzyszenia Lastadia współpracowaliśmy podczas starań o zachowanie kutra rakietowego proj. 205 ORP 'Władysławowo", dzięki czemu okręt ocalał i jest atrakcją Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
       Dzisiaj widzę, jak dużo się tutaj zmieniło. Muzeum po remontach i organizacji nowych wystaw robi bardzo dobre wrażenie.
      
       Co na początek?

       - Zacząłem od zapoznania się z instytucją. Dzięki pracownikom mogłem już obejrzeć muzeum i zapoznać się ze zbiorami, które są unikatowe w skali Polski i Europy. Widzę potrzebę rozbudowy pracowni konserwacji, bo przy tak dużych i cennych zbiorach jest to konieczne. Poza tym, trzeba dopasować strukturę organizacyjną do zadań ustawowych i statutowych. Brakuje mi stanowiska głównego inwentaryzatora, który odpowiada za ruch muzealiów i kontroluje wewnętrznie przestrzeganie zapisów prawa dotyczących ewidencji zbiorów. Efektem tych działań powinno być uzyskanie przez MAH statusu muzeum rejestrowanego, wpisanego do Państwowego Rejestru Muzeów prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
       Zagłębić się w historię współczesną

       - Aby rozpocząć realizację przedstawionego prezydentowi Elbląga programu potrzebuję ok. miesiąca, by zapoznać się bliżej ze zbiorami i poznać opinie załogi na temat moich propozycji. Na pewno to muzeum słynie z archeologii. Swoją sławę zbudowało na pracach prowadzonych na Starym Mieście. Ma fantastyczne zbiory także z okresu rzymskiego, jest i legendarne wczesnośredniowieczne Truso. Wydaje mi się jednak, że Elbląg powinien także szczycić się swoją historią nowożytną. Od 1945 r. miasto jest w granicach państwa polskiego, ma dziedzictwo wielokulturowe, które warto pokazać. Można w tym zakresie skorzystać z doświadczeń muzealników z Muzeum Gdańska. Być może warto spróbować zachować zabytki związane z lokalnym przemysłem oraz wszelką związaną z tym dokumentację techniczną, zarówno zakładów działającym po 1945 r. jak i wcześniej od I poł. XIX w. W muzeum powinno się znaleźć miejsce na prezentację historii ZAMECH-u i stoczni i zakładów F. Schichaua. Jego firma była słynna na cały świat od Chin po Brazylię, a swoją filię miała w Gdańsku, gdzie budowano okręty wojenne i transatlantyki. Na Bałtyku znajdują się wraki okrętów zbudowanych przez elbląską stocznię. Rozpoznanie ich i być może w przyszłości podwodne badania archeologiczne na nich mogą wzbogacić nasze zbiory i uatrakcyjnić wystawy. Będziemy starać się przyciągnąć zwiedzających poprzez organizację wystaw czasowych i imprezy z udziałem rekonstruktorów i rzemieślników. Będziemy wspólnie z załogą starać się pogodzić oczekiwania zwiedzających i organizatora.
      
       Kuć żelazo póki gorące

       - Ostatnie moje miejsce zatrudnienia to Muzeum Gdańskie i kierowanie oddziałem Kuźnia Wodna w Oliwie. To unikatowy obiekt i zawodowo można było się tam spełnić. Kowalstwo to zawód, który wyginął w Polsce w II poł. XX w., ale teraz przeżywa swoisty renesans wśród ludzi młodych. Powstają międzynarodowe imprezy, np. byliśmy na Ukrainie na zlocie kowali z całego świata!. I gdy wszystko w mojej pracy zaczęło nabierać biegu pojawiła się propozycja z Elbląga. Tutaj też będę starał się wykorzystać dotychczasowe doświadczenia z współpracy z stowarzyszeniami kowali. Mamy dziedziniec,na którym można organizować imprezy masowe, pokazy rzemiosł. Elbląg posiada bogate tradycje w popularyzacji sztuki współczesnej, w tym m.in. z umieszczania stalowych instalacji w przestrzeni miejskiej, tego typu rzeźby wykonywane przez międzynarodowe ekipy kowali powstają m. in. w Iwano Frankowsku na Ukrainie i innych tzw. miastach kowalskich w Europie - może warto podobne imprezy zorganizować w Elblągu przy współpracy z Urzędem Miejskim i Galerią EL. Warto też zająć się tzw. archeologią eksperymentalną i z pomocą kowali odtwarzać dawne techniki wykonania zabytków metalowych pozyskiwanych przez elbląskich archeologów.
      
       Co z tą szablą?
       - Moja przygoda z archeologią rozpoczęła się w 1987 r. Praca w PKZ w Toruniu, gdzie byłem kopaczem, zadecydowała o wyborze kierunku studiów. Nurkowałem amatorsko więc wybór był prosty: archeologia podwodna. Potem Centralne Muzeum Morskie, które posiadało statek badawczy i to był jeden z najbardziej fascynujących okresów w moim życiu zawodowym.
       Dalej trafiłem do działu historii budownictwa okrętowego. Z kolei w Muzeum Marynarki Wojennej zacząłem od najbardziej niewdzięcznej pracy, czyli od inwentaryzacji i doszedłem do stanowiska zastępcy dyrektora. Do moich zadań należało m. in. pozyskiwanie zbiorów. Za swój największy sukces uważam pozyskanie szabli Jana Grudzińskiego, legendarnego dowódcy ORP „Orzeł", który wsławił się brawurową ucieczką z internowania w Tallinie i przedarciem się z Bałtyku do Wielkiej Brytanii. Kosztowało mnie to 3 dni trudnych negocjacji i gdy w końcu ją pakowałem widziałem jak kolekcjoner ze sobą walczy...balem się, że w ostatniej chwili wycofa się z transakcji.
       Moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe zamierzam wykorzystać na nowym stanowisku tak aby skutecznie promować Elbląg jako ośrodek o niezwykle interesującej historii związanej od zawsze z historią żeglugi, budownictwa okrętowego i przemysłu.
      
notowała Agata Janik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Podoba mi się pomysł z rekonstruktorami i imprezami masowymi na dziedzińcu muzeum. Tego właśnie mi brakowało w naszym muzeum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  2
  bvnm,.(2019-06-07)
 • RobertKoliński Powodzenia na nowym stanowisku, panie dyrektorze! Proszę zainteresować się też historią elbląskiego kąpieliska miejskiego, dziś zrujnowanego, rozkradzionego i planowanego do zabetonowania przez elbląskie władze miejskie z panem prezydentem Wróblewskim na czele - może Panu, jako fachowcowi, uda się wyperswadować ten niedorzeczny i z gruntu barbarzyński pomysł naszym włodarzom:) W elbląskim muzeum znajdują się materiały archiwalne dot. tego obiektu i jego historii, sporo informacji można też znaleźć na fb profilu pt. "NIE dla zniszczenia kąpieliska miejskiego w Elblągu", serdecznie polecam:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  9
  RobertKoliński(2019-06-07)
 • A kiedy będzie wodowana pierwsza łódź podwodna? Bo prezydent chyba się już szykuje na przecięcie wstęgi i "rozbicie" szampana?
 • Nie chwalcie dnia przed zachodem słońca. Ten Pan nie ma Elbląga w sercu. Dyrektor "przywieziony w walizce". Ważne, że "swój chłop". Życzę powodzenia. Niech się wykaże.
 • Następny emeryt "podjął" pracę w Elblągu i to na koszt mieszkańców?
 • Ofertę wydanych książek o Elblągu i okolicach w sklepiku muzealnym trzeba uzupełnić!
 • Emeryci na start. .. Nic więcej. .. .Potrzebuje czasu, żeby zapoznać się z historią miasta i zbiorami muzeum. .. .Fajnie, kompetencje to podstawa. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  9
  Huahua(2019-06-07)
 • @AnnaL. - Elbląg w sercu? A co tu takiego jest niby? Zwykłe miasto, jakich dziesiątki w Polin.
 • Ważne że przyjechał tu pracować z Trójmiasta a nie z Olsztyna. To już sukces. Gdyby był z Olsztyna, to pewnie pod koniec kadencji okazało by się że najcenniejsze zabytki przenieśli do muzeów w Olsztynie.
 • @ghjkl - Bardzo dobrze, że nowy dyrektor zamierza skupić się na elbląskim przemyśle - ten rozdział elbląskiej historii nie jest dostatecznie wypromowany i wiele osób nie zadaje sobie sprawy jak wielki potencjał prezentowało kiedyś to miasto. Wielkie fabryki, maszyny, dym kominów ale i przy tym również trud życia w robotniczych osiedlach - to imponuje i działa na wyobraźnię. Fajnie byłoby sprowadzić jakąś lokomotywę Schichaua (których w PRLu jeździło trochę). .. albo odnaleźć przynajmniej części łodzi podwodnych produkowanych w Elblągu - to byłoby coś super.
 • Życzę Panu spełnienia planów zawodowych i satysfakcji w nowym miejscu pracy. Wprawdzie długo jeszcze będziemy mieli w pamięci nieocenioną Marię Kasprzycka, tym niemniej wszystko wskazuje że znalazła ona w Panu godnego następcę. Muzeum w Elblągu nie jest tylko lokalną placówką, to coś więcej, tak jak sam Elbląg jest czymś więcej niż tylko lokalnym miastem w cieniu Trójmiasta i mocno spychanym w jeszcze głębszy cień przez Olsztyn. Ale po co ja to piszę? Pan zdaje się to doskonale rozumieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  BEZ ŚCIEM proszę (2019-06-08)
 • Ciekawe jak sie dyrektor z walizki odnajdzie w naszym wasalno-slupowym systemie władzy. Jeśli ma giętki kręgosłup to jakoś przetrwa. Inna sprawa, ze on tu nie prochu nie ma wymyślać. Od tego jest olsztyński wasal- w końcu Szymany zbudował. Przy takiej mizerii finansowania kultury w Elblagu to może być mu podwójnie ciężko. Ale trzymam kciuki.
Reklama