UWAGA!

„Zbrojny konflikt jest największym złem”

 Elbląg, W czwartek w Elblągu odbył się wiec poparcia dla wolnej Ukrainy,
W czwartek w Elblągu odbył się wiec poparcia dla wolnej Ukrainy, fot. Michał skroboszewski

W piątek (25.02) Rada Miejska w Elblągu na nadzwyczajnej sesji podjęła uchwałę deklaratywną potępiającą agresję Federacji Rosyjskiej na suwerenność i niepodległość Ukrainy. Jest ona wspólnym stanowiskiem radnych i prezydenta miasta. Na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, przede wszystkim z partnerskiego miasta Tarnopol, radni przeznaczyli 200 tys. zł z budżetu na 2022 rok.

Prezydent Elbląga podkreślił, że jest w stałym kontakcie z władzami Tarnopola.

- Sytuacja jest trudna, sporo ludzi opuszcza miasto, oczekują też wsparcia. Dlatego uruchomiłem inicjatywę zbiórki materialnej na rzecz Tarnopola. Funkcjonuje nasz miejski sztab kryzysowy, musimy być gotowi, kiedy będą kierowani do Elbląga uchodźcy. Z rozmów wiem, że będą to kobiety, dzieci i osoby starsze. Młodzi mężczyźni, taką informację mam z Tarnopola, nie będą przyjeżdżali, będą bronili kraju – mówił prezydent Witold Wróblewski.

Radni podjęli uchwałę o przesunięciu w budżecie miasta 200 tys. zł z obsługi zadłużenia do zarządzania kryzysowego. Te środki zostaną przeznaczone na pomoc ukraińskim uchodźcom: na żywność oraz artykuły medyczne.

Podjęli też uchwałę deklaratywną, która potępia agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

- Rada Miejska w Elblągu i Prezydent Miasta Elbląga z całą mocą potępiają agresję Federacji Rosyjskiej na suwerenność Ukrainy. W obliczu zagrożenia niepodległości, bezpieczeństwa mieszkańców i naruszania integralności terytorialnej naszych sąsiadów nie możemy pozostać obojętni. Imperialna polityka Federacji Rosyjskiej i rozpoczęcie konfliktu zbrojnego budzi nie tylko nasz stanowczy sprzeciw, ale również niepokój o bezpieczeństwo Polski i całej Europy. Jako naród polski pamiętamy, czym jest walka o niepodległą, demokratyczną Ojczyznę i jakie skutki niesie za sobą wojna. Zbrojny konflikt jest najgorszym złem, jakie może spotkać człowieka. To cierpienie, rozpacz i brak poczucia bezpieczeństwa, na które nie ma w nas zgody. W tych ciężkich chwilach wyrażamy swoje wsparcie i solidaryzujemy się z Narodem Ukraińskim oraz mieszkańcami naszego partnerskiego miasta Tarnopol. Deklarujemy także pomoc dla Ukraińców broniących swojej niepodległości – czytamy m.in. w przyjętym przez Radę Miejską w Elblągu stanowisku.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama