UWAGA!

Zobaczyć, dotknąć, wykrzyczeć

 
Elbląg, Co pokazał Kopernik?
Co pokazał Kopernik? (fot. Anna Dembińska)

Dlaczego pomidor jest czerwony? Jak odszyfrować szyfr Cezara? Jak uruchomić serce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać dzięki Centrum Nauki Kopernik, które gościło na dzisiejszym (18 maja) Rodzinnym Pikniku Nauki i Techniki na Modrzewinie. Można było również otrzymać przepis na lampę lawową, wodą wyciąć breloczek, a dzięki drukarce 3D wyczarować ośmiornicę lub obcego. Były też inne atrakcje. Zobacz fotoreportaż.

Po raz pierwszy Elbląski Park Technologiczny przygotował rodzinną imprezę. Zachęceni perspektywą obejrzenia doświadczeń chemicznych, pokazów technicznych przygotowanych przez lokatorów EPT, a także warszawskie Centrum Nauki Kopernik, elblążanie duzi i mali przybyli tłumnie na Modrzewinę.
       W laboratoriach wrzało i to dosłownie. Z wulkanu wypływała lawa, wywołano również burzę i to nie w szklance wody, a w probówce. Chemicy wyczarowali również lampę lawową, a chętni otrzymali przepis na to, jak można ją wykonać samodzielnie w domu. I dodatkowo zachęta: ci, którzy sfotografują swoje doświadczenie i prześlą zdjęcie do EPT będą mieli szansę na nagrodę.
       Były też pokazy o ciekawych nazwach: "tęczowa słomka" czy "pasta dla słonia".
       Wielu zainteresowało się pokazem możliwości drukarek 3D. Maszyny wykonują prototypy z precyzją 0,2 mm i 0,05 mm, a napełniane są specjalną żywicą. Czas wykonania kubka, ośmiornicy czy innej formy jest różny. - Zależy od wielkości modelu i może wynosić 40 minut, ale i ponad 7 godzin – wyjaśniał Marcel Kwiatkowski i zapewniał, że jeśli ktoś ma frezarkę i zna się na elektronice może taką drukarkę spróbować wykonać samodzielnie.

  Elbląg, Pokaz drukarek 3D wzbudził zainteresowanie dużych i małych
Pokaz drukarek 3D wzbudził zainteresowanie dużych i małych (fot. AD)


       Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych, które powstało po to, by badać wody Zalewu Wiślanego, dziś bada wodę i ścieki na potrzeby lokalnych przedsiębiorców – wyjaśniał w innej sali dr inż. Wojciech Chwiałkowski. - Prowadzimy też ekstra akcje – jak z odpadów robić prąd.
       Dziś laboranci zachęcali do wzięcia udziału w konkursie ... krzyku. - Pewna gimnazjalistka wykrzyczała nam kiedyś aż 150 decybeli – dodała pracownica laboratorium w EPT.
       Wielu odwiedziło dziś Elbląski Park Technologiczny dla Centrum Nauki Kopernik. Naukowcy z Warszawy zaprezentowali urządzenia, których można było dotknąć. W sali na poziomie -1 można było więc uruchomić serce, oszukać swój wzrok, odczytać wiadomość zaszyfrowaną szyfrem Cezara, dotknąć kuli plazmowej (wyładowania wewnątrz kuli budziły u niektórych młodszych odwiedzających strach).
       Ponadto można było obejrzeć pokaz cięcia metalu ... wodą. Okazuje się, że strumień pod ciśnieniem jest w stanie przeciąć właściwie wszystko, za wyjątkiem hartowanego szkła.
       Podczas pikniku prezentowali się strażacy, a także Żandarmeria Wojskowa, Policja. Można było obejrzeć sprzęt, jakim dysponują, wsiąść do radiowozu czy wozu strażackiego. To duża frajda szczególnie dla najmłodszych.
       - Bardzo nam się podobało – mówiła Izabela, która na piknik przyszła z synem, 10-letnim Jakubem. - Byliśmy w laboratorium analiz środowiskowych, w metaloznawstwie. Widzieliśmy, jak maszyna tnie wodą i uzyskaliśmy breloczek. To bardzo pouczające, szczególnie dla młodzieży, ale i dla nas dorosłych też. My nie mieliśmy szansy uczyć się na takich urządzeniach. Połączenie nauki, techniki i rozrywki sprawdza się. Powinny być częściej organizowane takie pokazy, bo zainteresowanie – jak widać - jest ogromne.


      
       Patroni medialni: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz Express Biznesu

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama