UWAGA!

Od „Wenus z Elbląga” do wirtualnego auta Komnicka

 Elbląg, Auto wyprodukowe przez firmę Franza Komnicka w Elblągu
Auto wyprodukowe przez firmę Franza Komnicka w Elblągu

Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu serdecznie zapraszają w najbliższy wtorek 25 października o godzinie 17.30 do siedziby Muzeum na kolejne spotkanie w kawiarence Historycznej Clio.

Mijający 2011 rok był dla elbląskiego Muzeum bardzo udany pod względem wydawniczym. Ukazały się cztery publikacje i one będą „bohaterami” najbliższego spotkania w Kawiarence. Rodzaje wydawnictw, zakres ich tematyki są bardzo różnorodne. Nad ich powstaniem pracowało wielu autorów, w tym także reprezentujących pozaelbląskie ośrodki badawcze. Kawiarenka będzie okazją do poznania okoliczności ich powstania oraz spotkania z autorami. W kolejności ukazania się zostaną zaprezentowane: „Fajans Pomorski” - katalogowe opracowanie dotyczące regionalnej ceramiki autorstwa dr Mirosława Marcinkowskiego, „Ratusz Staromiejski w Elblągu” - wspólne popularyzatorskie opracowanie dotyczące dziejów ratusza Starego Miasta od powstania do zniszczenia w 1777 roku. Jego autorami są dr Mirosław Marcinkowski i Wiesława Rynkiewicz – Domino.
       W ostatnich dniach ukazał się kolejny, drugi już tom „Elbląskich Studiów Muzealnych”. Na jego objętość składa się kilkanaście artykułów dotyczących: pojedynczych obiektów i kolekcji zabytków znajdujących się w zbiorach elbląskiego Muzeum (dr hab. Jacek Tylicki, Małgorzata Gizińska, Joanna Fonferek), kolejne szczegółowe opracowanie materiałów z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu (dr Grażyna Nawrolska, dr M. Marcinkowski), z dziejów badań archeologicznych w regionie elbląskim od najdawniejszych pionierskich badań rozpoczętych po połowie XIX w. i prowadzonych do 1945 r. (Rafał Panfil), czas tworzenia elbląskiego Muzeum, ostatecznie otwartego w 1954 roku (Grzegorz Stasiełowicz), opracowania studyjne dotyczące tematyki biblijnej na kaflach (J. Fonferek), tożsamości regionalnej współczesnych mieszkańców Żuław (Alicja Janiak), o fotografie elbląskim Carlu Zehr (Anna Grzelak). Od lat tematyką gier planszowych zajmuje się w Muzeum Piotr Adamczyk, tym razem pisze o grach typu TAFL. W numerze znajdzie czytelnik także próbę rekonstrukcji przyżyciowego wyglądu Gotów, opracowanego na podstawie szczątków kostnych z cmentarzyska w Weklicach (prof. dr hab. Karol Piasecki), czy tajemniczą „Wenus z Elbląga”.
       Na spotkaniu zostanie zaprezentowany przygotowany przez Muzeum kalendarz na następny rok. Jego graficznym „bohaterem” jest jedno z pierwszych aut produkowanych przez firmę Franza Komnicka w Elblągu (na zdjęciu), zrekonstruowanego w technice 3D przez Macieja Marcinkowskiego. Przejażdżka wirtualnym autem odbywa się ulicami dawnego Elbląga.
      
       Organizatorami Kawiarenki Clio są: elbląski Oddział PTH i Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
       Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum - Bulwar Zygmunta Augusta 11 - budynek Gimnazjum. Wstęp wolny.
      
      
      
      
Wiesława Rynkiewicz - Domino, MAH

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Super promocja dla Elbląga !!!!!
  • Niestety, dzięki eks-Wydziałowi Promocji UM, Franz Komnick do dzisiaj nie ma stosownego upamiętnienia w Elblągu. Już jrzed wojną była Komnick-Straße (dzisiaj Fabryczna), a dzisiaj oprócz żeliwnych pokryw z nazwiskiem drugiego pod względem znaczenia (po Ferdynandzie Schichau) elblążaninie nie ma sladu. Tym bardziej, że nie są znane kohabitacje Franza Komnicka z nazistami. Zmarł 1 grudnia 1938 r. a w jego pogrzebie uczestniczyły tysiące elblążan. Rekonstrukcja wirtualna samochodu Komnicka zasługuje na uznanie. Mała uwaga - czy czasem przed wojną Elbląg nie miał rejestracji IC?
  • A Phaeton to dzisiaj bardzo dobra wersja VW. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ,...,.(2011-11-10)
  • A gdzie parowozy, maszyny do szycia wszelaki asortyment cygar, wielość jednostek pływających zbudowanych w stoczni i inne marki samochodów - a to wszystko wyprodukowane w tym mieście. Czyżby zostało nam tylko tumaństwo i miernota lat powojennych?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MiejscowyAborygen(2011-11-10)
  • Tak aborygen - masz rację. To są podstawowe pytania do ludzi, którym z naszego budżetu płaci się za promowanie Elblaga. A oni są jak bohaterowie przypowieści Maurice Polydore Marie Bernard, hrabiego Maeterlinck'a - "Ślepcy". .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    jak żyć? co robić? dla Elblaga(2011-11-10)
Reklama