UWAGA!

Co czytali elblążanie w tym roku?

 Elbląg, Co czytali elblążanie w tym roku?
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Jakie pozycje książkowe cieszyły się największą popularnością w Bibliotece Elbląskiej? Sprawdziliśmy. Czy można wyciągnąć z tego jakieś wnioski? Spytaliśmy.

Zacznijmy od szczegółowych wyliczeń, wyróżniając podium w poszczególnych gatunkach książek.

 

Na start - biografie:

- Trzy siostry – Heather Morris – 42 wypożyczeń

- Islamskie fatum - Igor Kaczmarczyk – 36

- Sydonia: słowo się rzekło – Elżbieta Cherezińska – 35

 

Powieść historyczna:

- Słowik – Kristin Hannah – 69

- Głód – Joanna Jax – 68

- Wojna – Joanna Jax 66

 

Kryminał:

- Tajemnice Fleat House – Lucinda Riley – 89

- Rana – Wojciech Chmielarz – 64

- Terytorium – Agnieszka Pietrzyk – 62

 

Powieść obyczajowa:

- Siostra burzy – Lucinda Riley – 94

- Siostra cienia – Lucinda Riley – 92

- Sekret Heleny – Lucinda Riley – 91

 

Romans:

- Dziewczyna z Neapolu – Lucinda Riley – 63

- Zimowe Żuławy: Beata – Sylwia Kubik – 54

- Białe róże z Petersburga – Joanna Jax – 48

 

Sensacja:

- Gdzie śpiewają raki – Delia Owens – 69

- W pogoni za nazistą – Joanna Jax – 57

- Uśpiona – Alicja Sinicka – 56

 

Fantastyka:

- Krew elfów – Andrzej Sapkowski – 23

- Królowa głodu – Wojciech Chmielarz – 23

- Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - Radek Rak - 19

 

Komiks:

- Szkoła latania – Janusz Christa – 133

- Heartstopper. Tom II – Alice Oseman – 17

- Minecraft. Tom I – R. Monster, S. Graley, S. Purenins – 17

- Upady bóg – Frigiel i Jean-Christophe Derrien, Minte - 17

 

Elblążanie czytają

Najczęściej wypożyczanymi książkami są oczywiście szkolne lektury. Spójrzmy jeszcze szybko na książki wypożyczane przez dzieci i młodzież w podziale na wiek. W przedziale 6-8 lat, 40 wypożyczeń: "Kto mieszka w lesie" Anity Głowińskiej, 9-10 lat, 52 wypożyczenia: "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren, 11-13 lat, 96 wypożyczeń: "Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewis, 14-17, 39 wypożyczeń: Rodzina Monet: skarb (Weronika Anna Marczak).

Jeśli chodzi o książki z działu popularno-naukowego najwięcej wypożyczeń miała najnowsza książka prof. Andrzeja Grotha, czyli "Elbląg: od pradziejów do współczesności". Wypożyczyło ją 30 osób, więc to najczęściej wypożyczana książka dotycząca historii, i to lokalnej.

- To książka wydana przez UM w Elblągu, a prof. Groth jest od lat związany z Biblioteką Elbląską. Książka nie trafiła do regularnej sprzedaży, była jedynie dystrybuowana przez urząd, a liczba wypożyczeń bibliotecznych pokazuje, że wiele osób chce się z nią zapoznać, bo książki nie można kupić – komentuje Aleksandra Buła. Dodaje, że wśród książek popularno-naukowych popularnością cieszą się także książki cenionej psycholożki Natalii de Barbaro, "Czuła przewodniczka" jej autorstwa była wypożyczona 29 razy. - Ostatnio wyszła kolejna jej książka, "Przędza". To książki psychologiczne, skierowane głównie do kobiet, które czytając je zrozumiały, że poza narzuconymi społecznie rolami, ważne jest również słuchanie własnych pragnień – mówi Aleksandra Buła. Wysoko są też "Chłopki: opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak. Wypożyczyło ją 21 osób, ale...

- ... 44 osoby są ustawione w kolejce po ten tytuł. Książka jest na rynku wydawniczym absolutnym fenomenem, było już kilka dodruków, czyta ją głównie pokolenie 30-40-latków, którzy dzięki niej zrozumieli historie swoich babć, dziadków, ich trudności i życiowe traumy – wyjaśnia Aleksandra Buła. Dodaje, że zainteresowaniem cieszą się książki dotyczące Rosji i wojny pomiędzy Rosją i Ukrainą.

- Często wypożyczana jest "Pandrioszka" Krystyny Kurczab-Redlich, w której autorka porusza zagadnienia związane z rosyjską mentalnością.

Popularnością cieszą się też książki Sławomira Kopera, "plotkarskie, z życia sławnych osób". Podobnie książka "Lata" Annie Ernaux, która w ubiegłym roku dostała Nobla w dziedzinie literatury.

- Chcemy czytać książki, które zostały nagrodzone prestiżowymi laurami – komentuje Aleksandra Buła.

Spory wpływ na to, co czytają elblążanie, mają też spotkania autorskie w Bibliotece Elbląskiej. Na takim spotkaniu był Mariusz Szczygieł i jego twórczość ciągle "się czyta". Podobnie jest w przypadku Wojciecha Chmielarza.

- W literaturze pięknej chętnie czytamy książki, które wychodzą seriami. Chyba jest tu podobnie jak z serialami, jak już zaczniemy czytać, chcemy doczytać do końca, poznać całość – mówi Aleksandra Buła. Dobrym przykładem są tu książki Lucindy Riley. Podobnie jest z książkami dla dzieci, bo animacje o "Kici Koci" przekładają się na pewno na wypożyczanie książek o niej.

Wspomnijmy jeszcze o lokalnych autorach. "Wypożycza się" Sylwia Kubik z książką "Zimowe Żuławy", podobnie książki kryminalne Agnieszki Pietrzyk.

- Popularnością cieszą się też książki-poradniki, związane z psychologią, samorozwojem, tytuły w rodzaju "Jak zdobyć przyjaciół", "Jak przestać się martwić?" W tym roku dostrzegamy więcej takich wypożyczeń, chociaż psychologia jako taka cieszyła się popularnością już wcześniej – mówi Renata Milewska z Biblioteki Elbląskiej.

- Słyszy się wokół narzekania na to, że ludzie nie czytają książek – komentuje Aleksandra Buła. - Ja jednak jestem zdania, że z czytelnictwem nie jest źle, co obserwuję. Mnóstwo ludzi, w tym także młodzieży można spotkać na dużych imprezach książkowych, takich jak targi. W tym roku mieliśmy komplet osób na każdym ze spotkań autorskich. Na kiermaszu książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru też były tłumy. Poza tym czytamy w różnych formach, np. na czytnikach elektronicznych, no i słuchamy audiobooków. W bibliotece cieszą się one dużą popularnością. Dodajmy też, że książki są coraz droższe, co powoduje, że chętnie korzystamy z biblioteki. Warto zaznaczyć, że czytelnicy Biblioteki Elbląskiej mogą nam zgłaszać tytuły, które chcieliby, by znalazły się w księgozbiorze, do czego zachęcamy - przypomina Aleksandra Buła.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Biblioteka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Wojnę polsko- polską
  • Tylko lektura ich zmusza do czytania, uważają że google wystarczą, wiedzą pamięciowa ! Gdyby wyłączyli internet nie wiedzieli by gdzie wisła płynie ! Czerwone paski są wynikiem ściągania a nie nauki.....
  • Jak naprawdę lubisz i potrafisz logicznie do końca czytać to mam dla Ciebie super wydania które nie wątpliwie zastąpią google a wiedza pozostanie :⁠-⁠)
  • Jak naprawdę lubisz i potrafisz logicznie do końca czytać to mam dla Ciebie super wydania które nie wątpliwie zastąpią google a wiedza pozostanie :⁠-⁠) Ich wartość jest bezcenna ale niech zapłata będzie kawałek świątecznego ciasta !
  • Ja czytałem książkę pt. "PiS przegra wybory" i się sprawdziło z czego się bardzo cieszę.
  • gdyby nie internet to tylko rodzina by wiedziala jaki z ciebie buc
  • To słabo zrozumialeś, bo PIS ma najwięcej posłów. Twoja pierwsza czytanka.
  • Zacni portelowi fani wypowiadający się tutaj, ostatni raz książkę mieli w rękach jak im tata z mamą komiks kupili. Stąd ta jakość komentarzy się bierze. Czuwaj !
  • Z niecierpliwością czekamy na otwarcie drugiego oddziału EMPiK w Elblągu przy ulicy 1 - Maja w dawnej jego siedzibie. To nieporozumienie, że jedyna siedziba księgarni EMPiK znajduje się w odległej o kilka kilometrów od Śródmieścia dzielnicy Zawada. To zdecydowanie utrudnia klientom, szczególnie seniorom i młodzieży dostęp do zakupów w księgarni sieci EMPiK.
  • Zapewne czytali książki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Konsolowiec(2023-12-25)
  • Pytanie do pana dyrektora - CO DALEJ Z FILIĄ NA UL. BRZESKIEJ???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    2
    Jacek Zakładka(2023-12-25)
  • Z powyższego zestawienia wynika, iż nie ma w nim naprawdę dobrych książek, które wyszły w tym roku (poza bestsellerowymi Chłopkami). Nie wiadomo tylko, czy to kwestia braku tych tytułów w księgozbiorze, czy też gustu czytelników. Poza tym obserwuję, że biblioteki pozbywają się starszych, dobrych tytułów (poza lekturami) i np. ze świecą teraz szukać Człowieka bez właściwości Roberta Musila, którego nie da się już "normalnie" kupić, na czym próbują korzystać spekulanci antykwaryczni, wystawiając go za zbójeckie ceny na różnych alledrogo. Za to chętnie kupuje się masę badziewia, którego po 5 latach nikt nie będzie pamiętał. Mnie się robi autentycznie niedobrze od tych wszystkich krymi-polo i innych pseudolokalnych, w tym "żuławskich" powieścideł tłuczonych na akord przez grafomanów. Szkoda czasu i lasu.
Reklama