UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... murarz ranił robotnika

 Elbląg, Kościół św. Anny przed wojną, dzisiaj to teren parku Traugutta
Kościół św. Anny przed wojną, dzisiaj to teren parku Traugutta

Gdy w środę wieczorem robotnik Otto S. z ulicy Płk. Dąbka (niem. Angerstraße) chciał złożyć wizytę u swojego brata, został napadnięty przed mieszkaniem swojego krewnego przez murarza Ferdynanda M. i został przez niego zraniony nożem w lewą rękę i łokieć - pisała o Elblągu prasa u progu XX w.

Los Królewieckiej Loterii na cele Ogrodu Zoologicznego wspaniałym prezentem na święta

Dobrym i tanim prezentem z okazji świąt jest bez wątpienia zakup losu na Królewieckiej Loterii na cele Ogrodu Zoologicznego (niem. Königsberger Tiergarten Lotterie). Mało jest takich loterii, które przy tak małym nakładzie kapitałowym, dają możliwość wygrania tak praktycznych i cennych nagród. Loteria ta nie tylko daje dużą szansę na nagrody tak, że opłaca się zainwestować w nią pieniądze, niesie ze sobą także dobry cel, którym zainteresowani są nie tylko mieszkańcy Królewca (niem. Koenigsberg) lecz także całych Prus Wschodnich czy Zachodnich. Ponieważ dochód z tej loterii przeznaczony jest na utrzymanie i tak bardzo konieczny i pożądany rozwój młodego prężnie rozwijającego się ogrodu zoologicznego w Królewcu. [...] Ten, kto nie okaże się być największym szczęściarzem i nie wygra żadnej z nagród ze srebra, temu pozostaje jeszcze nadzieja, że wygra rower najwyższej klasy, których jest do rozlosowania aż 45. Rozlosowane będą również mniejsze nagrody w postaci małych przedmiotów ze srebra i złota, które każdemu mogą się przydać, a jak nie, można je zawsze sprzedać. W sumie do rozlosowania jest 1600 nagród o łącznej wartości 30 000 marek. [...] Losowanie odbędzie się zaraz po świętach 29 grudnia. W sprawie zakupu większej ilości losów w celu ich dalszej sprzedaży, można zwrócić się do firmy Leo Wolff z Królewca przy ulicy Kanta, która udziela też wszelkich informacji na temat losowania (AZ, czwartek, 13.12.1900 r.).

 

Nauczyciel Setzke na urlopie

Nauczyciel Setzke z Pierwszej Szkoły dla Dziewcząt otrzymał z powodu przedłużającej się choroby trzymiesięczny urlop. W tym czasie zastąpi go panna Hildebrandt (AZ, piątek, 14.12.1900 r.).

 

Nowy chór rośnie w siłę

Istniejący od krótkiego czasu, nowopowstały chór przy kościele Bożego Ciała [...] ku naszej uciesze rozrasta się. Liczy obecnie ponad 40 członków. Zajęcia śpiewu odbywają się za zgodą magistratu w sali rektora Czwartej Szkoły dla Chłopców (AZ, piątek, 14.12.1900 r.).

 

Impreza bożonarodzeniowa dla najmłodszych

W niedzielę, 16 grudnia o godz. 14.30 w miejskiej hali sportowej odbędzie się impreza świąteczna organizowana przez pięć tutejszych placówek przedszkolnych. Na imprezę tę zaproszeni są rodzice oraz przyjaciele i sponsorzy placówek (AZ, sobota, 15.12.1900 r.).

 

Ukarany za grubiańskie zachowanie

Duże zbiegowisko miało miejsce wczoraj wieczorem przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße). Zamieszkały przy ulicy Wodnej (niem. Am Wasser) kowal N. zajmujący się wyrobem kotłów zachował się w lokalu przy ulicy Janowskiej w tak grubiański sposób, że został w końcu z niego wyrzucony. Rozgniewany tym faktem wybił szyby znajdujące się w drzwiach lokalu. Nie obyło się bez aresztowania mężczyzny (AZ, sobota, 15.12.1900 r.).

 

Wieczorek ewangelicki w Domu Rzemiosła

W niedzielę wieczorem o godz. 19 w salach Domu Rzemiosła odbędzie się impreza bożonarodzeniowa w formie ewangelickiego wieczorku rodzinnego. Program imprezy jest bardzo różnorodny. Zebrane podczas wieczorku środki zostaną przeznaczone na cele charytatywne (AZ, niedziela, 16.12.1900 r.).

 

Członkowie Związku Rzemiosła zwiedzą nowy kościół

W poniedziałek, 17 grudnia o godz. 14 odbędzie się zwiedzanie nowo powstałego kościoła św. Anny. Członkowie Związku Rzemiosła zbiorą się na cmentarzu przykościelnym przed budynkiem biurowym. W poniedziałek wieczorem o godz. 20 odbędzie się z kolei wieczorek kobiet. Adwokat Aron wygłosi wykład pt. „Kobiety w mieszczańskim kodeksie cywilnym" (AZ, niedziela, 16.12.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Piękny kościół Św. Anny Kościół Świętej Anny, taki jaki znamy z pocztówek z lat międzywojennych, został wybudowany w roku 1900 w miejscu dawnego kościoła pod tym samym wezwaniem. Obecnie jedyną jego pozostałością jest dawna kaplica cmentarna. Patrząc na nią można sobie wyobrazić jak wyglądały ściany tej świątyni, wybudowane z cegły kadyńskiej. Kościół otoczony był cmentarzami. Praktycznie cały obszar obecnego parku między ulicami Bema, Traugutta i rzeką Kumielą był terenem kilku cmentarzy
  • nie Bema, a Groblą św. Jerzego. Bema zaczyna się od mostu nad Kumielą.
  • Kościół Św. Anny (ewangielicko-augsburski) oraz Św. Mikołaja (katolicki) Episkopat Polski w 1947 roku zgłosił do władz cywilnych wniosek o ich odbudowę. Wyrażono wowczas zgodę na jeden z nich. Prymas Polski kardynał August Hlond wybrał dzisiejszą Katedrę. Ze Św. Anny przejęto jedynie dzwony umieszczone w kościele Św. Mikołaja. Natomiast Kościół Św. Anny w latach 1953/54 został rozebrany, a w 1957 zlikwidowano resztki cmentarza należącego do niego. Na tym terenie zorganizowano dzisiejszy park im. Romualda Traugutta.
  • Uroczyste oficjalne poświęcenie nowego kościoła św. Anny - z 73-metrową wieżą, odbyło się 20.09.1901 roku. Na załączonym zdjęciu wnętrze kościoła.
  • @HpA - "a w 1957 zlikwidowano resztki cmentarza" jak on tam dalej jest zasypany ziemią, ludzie chodzą bo grobach majac je pod nogami, psy biegaja po nich i sie zalatwiają, ale to nie dobre jest tak mowic no bo jak?
  • Nie ma co rozkręcać tego wątku. Chodząc po rynku czy parku przy Rycerskiej, przejeżdżając przez Dąbka, Trybunalską czy Brzeska tez chodzimy, jeżdzimy po cmentarzach. Tak już jest Miasta z z kilkusetletnim rodowodem tak mają.
  • a no tak przeciez to normalne jest w krajach cywilizowanych ze sie po grobach lazi
  • Wszystko zniszczyli czerwoni. Dziś się biorą za niszczenie bażantarni, chcą ciągnąć przez Bażantarnie ruchliwą obwodnicę
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    3
    Deratyzacja(2023-12-16)
  • Co za głupi tytuł ! Murarz przed wojną zimą nie musiał pracować bo latem zarobił na to a dziś ?
  • Proponuje autostradę przez środek dębicy a Agricole zwiększyć stadion z podgrzewaną murawą.
  • Kościoły zabytki to faktycznie dusza ale kiedy tam się przebywa w ciszy między mszami bo jak kler wyjdzie to już nie ma duszy.....
  • ... - przy ulicy Wodnej (niem. Am Wasser) kowal N. -... Błąd. To nie była ulica Wodna. - Bowiem "Am Wasser" (przy wodzie, nad wodą) była wcześniejszą nazwą Lübecker Ufer (Nabrzeże Lubeckie) na Wyspie Spichrzów. Jej dzisiejsza nazwa to Wybrzeże Gdańskie.
Reklama