UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... o piątej rano wyjeżdżał pierwszy tramwaj

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... o piątej rano wyjeżdżał pierwszy tramwaj

Przekręcasz się właśnie na drugi bok, gdy nagle masz pecha i o szóstej rano zostajesz obudzony przez pędzący tramwaj, bo właśnie wchodzi w zakręt albo budzi dzwonkiem zaspanych pasażerów i wypędza ich sprzed torów. Ale nasi konduktorzy i motorniczy już dawno są na jawie, ponieważ ich praca zaczyna się wcześnie rano w zajezdni przy Ziesestrasse (dzisiejsza ulica Browarna) - pisała elbląska prasa ponad 80 lat temu.

Praca wre tam już w nocy. Między 5 a 6 rano w zajezdni tramwajowej przy Ziesestrasse wagony są przygotowywane dokładnie do wyjazdu. Gdy my jeszcze smacznie śpimy, wagony są gruntowanie sprawdzane. Wtedy też dokonuje się ich przeglądu. Koła i osie muszą zostać naoliwione, w wagonach musi być pozamiatane a okna muszą być umyte, by pasażer chętnie wsiadł w jedynkę, dwójkę czy trójkę. Następnie schodzą się do zajezdni z różnych stron miasta konduktorzy i motorniczy. Szybko rzucają okiem na rozpiskę, by każdy wiedział, którym tramwajem ma jechać, następnie przejmują tramwaj, jeszcze raz sprawdzają [...] hamulce etc. i może rozpocząć się jazda. Punktualnie co do minuty wyruszają w miasto. Najpierw jedynka, która wyjeżdża już krótko po piątej w kierunku dworca, żeby zawieźć na niego pasażerów na pierwszy pociąg i zabrać po drodze innych konduktorów i motorniczych na Ziesestrasse, którzy wyjeżdżają z zajezdni trochę później. [...] Ci konduktorzy, którzy muszą czekać na odjazd swoich tramwajów, sadowią się w swoich kanciapach, palą fajkę lub papierosa i opowiadają sobie o przygodach z ostatniej trasy do czasu aż przyjdzie pora na ich pracę, kiedy to po południu zmieniają swoich kolegów (WZ, sobota, niedziela, 10/11.04.1937 r.).

 

Przyleciały pierwsze bociany

W ostatnich dniach z różnych zakątków naszego regionu napływają do nas wiadomości o tym, że przyleciały już pierwsze bociany. Niestety nie wszystkie, ale pierwsze już są. Wczoraj wybraliśmy się na wycieczkę na Żuławy w poszukiwaniu pierwszych zjadaczy żab. Wybraliśmy się do miejscowości Ellerwald (miejscowość ta dzieliła się kiedyś na cztery części: Ellerwald I, II, III i IV: obecnie tereny Adamowa, Helenowa, Władysławowa i Kazimierzowa) [...], by poobserwować bociany w gniazdach. Nasza podróż była jednak daremna. Nigdzie nie zobaczyliśmy bociana, mimo że słońce przypiekało. Gniazda na dachach – niestety nieliczne – były puste. Skręciliśmy więc do Elerwalldu nr 4, by tam szukać bocianich gniazd [...]. Naszym oczom ukazały się pierwsze bociany. Jeden stał na jednej nodze wysoko w gnieździe, przyglądał się nieufnie naszemu samochodowi [...] i bez żadnego szmeru zatrzepotał skrzydłami. Na razie są jeszcze trochę nieśmiałe. To pierwsze i jedyne bociany, które udało nam się spotkać na Żuławach. Nic dziwnego, muszą się przecież zadomowić tu na nowo. [...] Nie upłynie jednak wiele czasu, a przyleci tu cała gromada bocianów, które są teraz jeszcze w podróży. I znów będą kroczyły na swoich długich czerwonych nogach po łące i uprzykrzały życie żabom (WZ, czwartek, 08.04.1937 r.).

 

W planach rozbudowa schroniska z wieżyczką

W tym roku nie dojdzie do otwarcia schroniska młodzieżowego przy ulicy Pestalozziego, ponieważ znajduje się tam obecnie dom dla praktykantów z marynarskiej Hitlerjugend. Dlatego też w planach jest rozbudowa schroniska z wieżyczką. Dwa mieszkania zostaną przerobione na potrzeby schroniska (WZ, sobota, niedziela, 10/11.04.1937 r.).

tłum. DK

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Za moich czasów Wacia pierwszą jedynką o 4.15 ruszała z zajezdni, budząc miasto ze snu.
 • Tramwaje jeździły co 7,5 minuty.
 • Schronisko mieściło się w nieistniejącej szkole Pestolezziego, wcześniej był tam szpital. Nazwa ulicy pozostała
 • A moja ciotka Zosia Górecka też kręciła wajchą już wcześnie rano. Czy jeszcze żyje? Ktoś wie? A mój śp. dziadek Stachu Olejniczak już o 3 w nocy smarował rozjazdy i łuki, by tramwaje nie piszczały na zakrętach i gładko po szynach jeździły.
 • Mam nieodparte wrażenie,że niektóre tramwaje z tamtych cz jeżdżą do dziś.
 • Z zajezdni przy Jukierstr. na terenie SP 21 też wyjeżdźały tramwaje, kiedyś nawet za komuny tomiasto mialo duszę, a teraz za pisu to totalne dziadostwo
 • Stara zajezdnia była przy ul. Szpitalnej, s nie Giermkow.
 • Jak zwykle super artykuł:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Rocznik89(2020-04-18)
 • 'nawet za komuny miało swoją duszę'. .. .. sentymenty za czasem minionym nałożyły Ci się na sympatie polityczne i wyszło co wyszło. Z Elblągiem i jego duszą jest duży problem i temat rzeka, ale PiS to ma raczej niewiele z tym wspólnego. Weżmy chociażby starą zabudowę miasta. Budynki(od lat)znikają albo oklejone styropianem męczą oczy.
 • Każdemu kto się zachwyca Prusakami/Niemieckimi Elblążanami pragnę przypomnieć, że nie byli to jacyś inni ludzie niż ich rodacy z Rzeszy i tak samo nienawidzili Polaków, gardzili nimi i mieli za gorszy gatunek i podludzi. To tak gwoli ścisłości abyście pamiętali jako Polacy. A tego co odpowiada za choćby tramwaj imienia Schichaua powinien trafić do pudła.
 • @Takaprawda - Powiat elbląski od czasów powojennych jest mieszanką prusaków i ukraińców, białorusinów. Jako, że nie odnoszą sukcesów ten rozkład ludności nie był najlepszym pomysłem.
 • Nie zgodzę się z tym do końca. Po wojnie do czasów współczesnych wiele się zmieniło. Wielu napłynęło i wielu wyemigrowało. Elbląg po wojnie był znany z dobrych szkół średnich i dużej liczby wojska, no i zamechu. Moi dziadkowie w młodości przybyli tu właśnie z tych powodów na początku lat 50- tych że środkowej Polski (jeden do Technikum mechanicznego, drugi do pracy w wojsku). Potem się czasy zmieniły i wielu wyemigrowało do innych części Polski i zagranicę. Aktualnie Elbląg nie ma więcej ludzi pochodzenia Ukraińskiego i innego niż choćby Łódź czy Wrocław.
Reklama