UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... obchodzono urodziny cesarza

 Elbląg, Elbląg dawniej
Elbląg dawniej

Świąteczna kolacja z okazji urodzin naszego Cesarza, która została przesunięta z okazji uroczystości żałobnych w Anglii, odbyła się wczoraj po południu w kasynie. Wzięło w niej udział 55 mężczyzn. Nadburmistrz Elditt wzniósł toast na cześć Jego Królewskiej Mości Cesarza – o tym pisała elbląska prasa w lutym 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Flagi opuszczone do połowy

Na wszystkich publicznych budynkach w mieście flagi zostały dziś opuszczone do połowy z okazji pogrzebu królowej angielskiej Wiktorii* (AZ, niedziela, 03.02.1901 r.).

*Wiktoria, właśc. Aleksandryna Wiktoria, (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Do czasów panowania Elżbiety II, królowa Wiktoria była najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii – Wikipedia

 

Katolicy świętują

Dziś katolicy świętują święto pod nazwą Mariä Lichtmess (nasz odpowiednik Matki Boskiej Gromnicznej). Katolickie dzieci nie mają dziś z tej okazji zajęć w szkole (AZ, niedziela, 03.02.1901 r.).

 

Kurt Maurice z występem w Elblągu

Pan Kurt Maurice, pierwszy komik Teatru Fryderyka Wilhelma w Berlinie, według relacji znanych gazet w Berlinie, Lipsku i Dreźnie itp., obecnie najbardziej znaczący recytator z Dolnych Niemiec, 11 lutego w Resursie Mieszczańskiej organizuje wieczorek Fritza Reutera*. Pan Maurice miał zaszczyt występować niedawno przed wielkim księciem von Schwerin, po którym to występie wystawiono mu honorowy atest. W Elblągu odbędzie się tylko jeden jego występ, do udziału w którym serdecznie zachęcamy (AZ, wtorek, 05.02.1901 r.).

*Fritz (Friedrich) Heinrich Ludwig Christian Reuter (ur. 7 listopada 1810 roku w Stavenhagen (Mecklenburg-Schwerin), zm. 12 lipca 1874 roku w Eisenach) - niemiecki pisarz, poeta i publicysta tworzący w języku dolnoniemieckim - www.biografie-niemieckie.pl.

 

O Chinach w Resursie Mieszczańskiej

W czwartek, 12 lutego w Resursie Mieszczańskiej odbędzie się wykład pana Ahrenfeldta z Gdańska (niem. Danzig) pt. „Chiny, państwo środka”. „Marienburger Zeitung” tak pisze o wykładzie, który pan Ahrenfeldt wygłosił także w Malborku (niem. Marienburg): „W niedzielny wieczór w ośrodku społecznym pan Martin Ahrenfeldt wygłosił wykład pt. „Chiny, państwo środka”. Wykład, który był bardzo interesujący, został wzbogacony o 100 slajdów, które w znacznej części były niesamowite i spotkały się z brawami ze strony publiczności. Najbardziej urzekające były kolorowe zdjęcia przedstawiające piękno chińskiego krajobrazu i jego mieszkańców. Po tym jak mówca zwięźle omówił wszystkie te miejsca i okolice, które znane są każdemu czytelnikowi jedynie z gazet, omówił życie handlowe Chin a następnie poruszył temat związany z edukacją, wojskowością tego kraju oraz państwowością i sądownictwem. Nie zabrakło tematów związanych z obyczajami a także modą panującą w tym kraju istniejącym już od 5 tysięcy lat. Po zakończeniu wykładu prelegent został nagrodzony za swój interesujący wykład i wspaniałe slajdy przez publikę gromkimi brawami” (AZ, wtorek, 05.02.1901 r.).

 

Tragiczny wypadek w stoczni Schichaua

Przykry wypadek wydarzył się wczoraj w firmie Schichaua w Trettinkenhof. Kilku pracowników było zajętych uprzątnięciem śniegu z dachu. Pracowni Wenski poślizgnął się na dachu i spadł z niego. Zmarł na miejscu w wyniku złamania karku. Mężczyzna miał 38 lat i zostawił żonę i trójkę dzieci. Trudno sobie wyobrazić ból kobiety, która rano widziała męża całego i zdrowego, a po kilku godzinach zobaczyła jego ciało (AZ, środa, 06.02.1901 r.).

 

Wieczór towarzyski z tańcami

Ogólne Stowarzyszenie Edukacyjne organizuje w przyszłą niedzielę, 10 lutego od godz. 18 wieczór towarzyski z tańcami (AZ, środa, 06.02.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Cesarz Wilhelm II był ulubionym wnukiem Królowej Wiktorii. Może było to podyktowane tym, że jego matka, a jej córka, też Wiktoria Koburg, była najstarszą z żyjących jej dzieci, a Wilhelm był pierwszym wnukiem. Najbardziej zabawne jest to, że wnuk z chwilą, gdy został Cesarzem Niemiec i Królem Prus (a jak się okazało ostatnim władcą) zawsze zapewniał swoją babkę, że jego kraj jest najbardziej oddanym sojusznikiem Królestwa Wielkiej Brytanii. Jedynym jego usprawiedliwieniem tego kłamstwa może być fakt, że babcia zmarła w 1901 roku, a tym samym następujące potem antybrytyjskie działania Niemiec już bezpośrednio nie dotyczyły królowej Wiktorii. A ponieważ Cesarz Wilhelm II przeszedł do historii Niemiec pod nazwą odpowiadającą naszemu określeniu - Stefek Burczymucha to jego zapewnienia miały taką samą wartość jak te wygłaszane przez bohatera wiersza Marii Konopnickiej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Earl II(2024-02-10)
  • ... - w Trettinkenhof -... Właściwie powinno być "na Trettinkenhof". Była to część dzisiejszego Zatorza, zwana "Kolonie Trettinkenhof" (Kolonia Trettinkenhof), gdzie obok hal fabryki lokomotyw, powstało osiedle mieszkaniowe. Dzisiaj okolice ul. Narciarskiej.
  • Nadburmistrz Elbinga/Elbląga Heinrich Elditt, który pełnił ten Urząd w latach 1887 - 1909 widać pamiętał o świętowaniu rocznic ważnych wydarzeń. A czy świętują dzisiaj rocznicę 10 lutego obecne władze naszego miasta oraz jego mieszkańcy Jakoś na ten temat trwa cisza. No cóż ruskich nie lubimy, no może jedynie pierogi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    4
    Czerwony wichrzyciel(2024-02-10)
  • Ha tfuu
  • /Tragiczny wypadek w stoczni Schichaua... / - na części dawnej posiadłości ziemskiej Trettinkenhof znajdowała się nie stocznia Schichau'a, lecz uruchomiona przez niego w 1870 roku fabryka lokomotyw, obecnie teren Elzamu oraz Giełdy Elbląskiej przy al. Grunwaldzkiej. Na załączonej mapce dokładna lokalizacja Trettinkenhof-u, fabryki lokomotyw (przed Zatorzem), oraz istniejących do dzisiaj budynków dawnego osiedla robotniczego zakładów Schichau'a - Kolonie Trettinkenhof (na Zatorzu) przy obecnej ul. Narciarskiej - u dołu po lewej stronie foto.
  • @Elek - A więc nie był to wypadek w stoczni, tylko w zakładzie Schichaua na Trettinkenhof.
  • Skoro generał Skrzypczak nazwał Obwód Kaliningradzki terenem okupowanym przez Rosję i w przypadku konfliktu zbrojnego Rosja - NATO ma on zostać jej odebrany, to drogi Czerwony wichrzycielu jak my możemy świętować 10 lutego, albowiem Elbląg został w 1989 roku odebrany temu okupantowi. A generał Skrzypczak to teraz autorytet i zamierza kandydować na Prezydenta RP.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    Białogwardijec(2024-02-10)
  • UE ma g do obwodu kalingradzkiego, był częścia Prus i o zwrot moga sie domagac Niemcy tak i jak o inne ziemie przydzielone Polsce
Reklama