UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... odbył się pierwszy egzamin czeladniczy z ceramiki

 Elbląg, Egzamin czeladniczy,
Egzamin czeladniczy, fot. Westpreußische Zeitung

W Domu Rękodzieła odbył się wczoraj pierwszy egzamin czeladniczy z ceramiki. Przewodniczącym komisji był mistrz malarstwa Schlinski. [...] Na egzamin stawiło się czterech praktykantów, którzy mają za sobą trzyletnią praktykę w zakładach ceramicznych w Kadynach.

A byli nimi: Hertwig Funk z Tolkmicka (niem. Tolkemit), Gertrud Splith z Tolkmicka, Hedwig Koslowski również z Tolkmicka i Heinz Jordan z Elbląga. W kwestii przeszkolenia zawodowego nie są oni tak dobrzy jak praktykanci z większych miast, ponieważ nie ma u nas odrębnej klasy zawodowej. Zaprezentowane prace podczas egzaminu czeladniczego: trzy wazony i talerz spotkały się pochwałą i uznaniem. Prace powstały w czasie od 13 do 20 godzin. Najdłużej powstawał wazon, który miał 30 cm długości. [...] Tutaj w Prusach Wschodnich Kadyny to jedyny zakład ceramiki, który dba o wykształcenie młodego pokolenia w rzemiośle artystycznym (WZ, środa, 07. 04.1941 r.).

 

Trwają przygotowania do obchodów 700-lecia miasta

Przygotowania do rocznicy 700-lecia Elbląga w ostatnich tygodniach przybrały na sile. Program uroczystych obchodów zaplanowany na 21-29 sierpnia, w stanie surowym jest już gotowy. Dopięte zostały kwestie, za które odpowiada miasto. Gwoździem uroczystych obchodów będzie wielkie spotkanie przedstawicieli jednostek administracyjnych partii, które zaplanowano na 22 sierpnia. Będziemy także świętować stulecie zakładów Schichaua [...] (29 sierpnia) i stulecie szkoły Heinricha von Plauena (dzisiejszy Urząd Miejski).

Prace poszczególnych komisji nad przygotowaniami do tego uroczystego tygodnia przebiegają zadziwiająco sprawnie. Dotychczasowe przygotowania wykazały jednak, że stworzone komisje nie wystarczą i trzeba będzie zwiększyć ich skład albo stworzyć kolejne komisje. Obecnie stworzono 7 komisji, które podlegają komisji głównej pod przewodnictwem nadburmistrza Wölka. [...] Imprezy zaplanowane w czasie uroczystego tygodnia w każdym względzie będą nawiązywały do tradycji Elbląga jako starego miasta Hanzeatyckiego. W sobotę, 21 sierpnia w samo południe uroczystości rozpoczną się biciem dzwonów we wszystkich kościołach, podobnym biciem dzwonów uroczystości zakończą się 29 sierpnia w godz. 23.45-24.00. W pierwszym dniu uroczystości w południe odbędzie się spotkanie urzędników i radnych. Późnym popołudniem w ratuszu odbędzie się uroczysty akt otwarcia tygodnia obchodów. Gdy tylko zrobi się ciemno, zaplanowano wielki koncert, w którym wezmą udział wszystkie muzyczne zespoły partyjne oraz zespoły Wehrmachtu. W niedzielę o godz. 11 odbędzie się wielkie partyjne spotkanie. 40 tys. członków weźmie udział w wielkim marszu. Miejscem przemarszu będą łąki Röbernera. Tydzień wypełnią festyny ludowe, festiwale, wystawy, zabawy poranne, wycieczki, imprezy dla młodzieży szkolnej i wiele innych. Szczegóły wymagają jeszcze ciągłej organizacji (WZ, sobota, niedziela, 03./04.04.1937 r.).

 

Sezon na uprawianie sportów wodnych otwarty – Setki osób nad rzeką Elbląg

Ten fakt musimy zakreślić w kalendarzu na czerwono. A mianowicie, że wioślarze i kajakarze mogli wczoraj otworzyć sezon 1937 w słońcu. Do tej pory regułą było, że impreza ta odbywała się przy nieprzyjaznej i deszczowej aurze. W ubiegłych latach zamarzaliśmy i mokliśmy przy mostach, obserwując "paradę" kajakarzy na rzece. Tym razem wspaniała słoneczna wiosenna pogoda przyciągnęła setki elblążan nad rzekę na otwarcie sezonu wioślarskiego. Wiele z nich stało także przy stanicy wodnej Nautilius, by słuchać przemowy radiowej sprawozdawcy sportowego i zobaczyć, jak wioślarze na sygnał wskakują żwawo do swoich kajaków, by ruszyć w kierunku zbiórki niedaleko silosów. [...] Płynięcie w słońcu sprawiło kajakarzom ogromną radość a widzowie mieli przed sobą piękny obrazek. Szkoda tylko, że publika nie dopisała, do czego to jesteśmy przyzwyczajeni (WZ, poniedziałek, 05.04.1937 r.).

tłum. DK

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Super artykuly pozdrawiam;) wesołych świat;)
 • Ja też to przeczytałam z ciekawości I pocieszyć mnie Twoj rocznik. Mój 90 3majmy się w zdrowiu
 • A ja jestem starszy i naprawdę nie podoba mi się to, że drukujecie tylko artykuły nawiązujące do historii Elbląga z czasów niemieckich. Może by tak zadać sobie trochę trudu i poszukać faktów z historii polskiego Elbląga? Wiem, wiem, to dużo trudniejsze niż przetłumaczenie artykułu z prasy niemieckiej. ..
 • Ceramika ręcznie zdobiona była dobrem luksusowym. Niesamowitą precyzję zdobienia oraz naniesionych pejzaży tematycznych można podziwiać w niejednym muzeum w tym morskim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Morzanka(2020-04-11)
 • Wszystkim zainteresowanym historią życzę Radosnych Świąt
 • napiszcie po niemiecku ten artykuł po co sie meczycie z translatorem
 • .. .- Miejscem przemarszu będą łąki Röbernera -. .. Tłumacz pewnie nie odczytał dokładnie nazwy niemieckiej tego terenu a więc dawnego majątku ziemskiego Klein Röbern - Rubno Małe. To jest tam, gdzie obecnie znajduje się zamknięty basen kąpielowy i boisko piłkarskie z resztkami przedwojennych instalacji - między ulicami Moniuszki, Kościuszki itd. Tu odbywały się przemarsze, zgromadzenia, manifestacje.
 • Zawsze znajdzie się jakiś KASZTAN, który narzeka na artykuł nie interesuje cię to nie wchodź na stronę GNIOCIE pozdrawiam Prusy Wschodnie, a szczególnie Elbing!!!
 • To mamy wspólna pasję historie pozdrawiam:)
Reklama