
- Od piątkowego wieczoru poszukiwany jest bezrobotny kupiec nazwiskiem Kinder. Tego dnia mężczyzna wyszedł z domu i od tego czasu żona i dzieci czekają na jego powrót. Trudno na razie stwierdzić, czy doszło do jakiegoś wypadku z jego udziałem. Opuszczona przez męża i ojca rodzina znajduje się w skrajnie trudnej sytuacji - pisała elbląska prasa w 1902 roku. O czym jeszcze?
Dokąd wybrać się w Zielone Świątki?
[…] Wiele rozrywek oferuje nam to tegoroczne wspaniałe święto w Elblągu i jego okolicach. Cisza przed świętem Zesłania Ducha Świętego ustąpiła miejsca sporej liczbie wydarzeń, które nadają naszemu Elblągowi niemal wielkomiejskiego charakteru. […] W pierwszy dzień Zielonych Świątek odbędzie się koncert dyrygencki w hotelu „Stadt Elbing” zorganizowany przez stowarzyszenie chóralne konstruktorów maszyn. Muzykę wykona znany zespół pułku dragonów króla Alberta z Saksonii (w mundurze) pod osobistym kierownictwem ich miejskiego trębacza Schmidta. Na koniec przewidziano tańce. Kolejnym wydarzeniem będzie pierwszy wielki letni festyn zorganizowany przez stowarzyszenie chóralne stolarzy na moście Schillinga (niem. Schillingsbrücke). W programie przewidziano koncert wokalno-instrumentalny w wykonaniu kapeli ze szkoły podoficerskiej z Kwidzyna (niem. Marienwerder). Początek imprezy o godz. 15. W Domu Rzemiosła z kolei odbędzie się również pierwszy festyn letni zorganizowany przez powszechne stowarzyszenie robotników, połączony z koncertem i wszelkiego rodzaju rozrywki dla dzieci. Początek wydarzenia o godz. 15.30. Koncert odbędzie się również w Bażantarni. W drugi dzień Zielonych Świątek zaplanowano w hotelu „Stadt Elbing” wielki koncert wojskowy w wykonaniu korpusu trębaczy pułku dragonów króla Alberta. Poza tym w południe odbędzie darmowy koncert! Gdy pogoda nie dopisze, oba koncerty odbędą się salach hotelowych. O godz. 16 w Domu Rzemiosła odbędzie się spotkanie kobiet zorganizowane przez stowarzyszenie stolarzy. Początek o godz. 16. Tego dnia odbędzie się także koncert w Bażantarni. […] (AZ, niedziela, 18.05.1902 r.).
Przy Szosie Berlińskiej znaleziono kości
W czwartek po południu na Wyspie Spichrzów rozeszła się mroczna plotka o odkryciu ludzkich szkieletów. W rzeczywistości wiele ludzkich kości zostało znalezionych podczas prac wykopaliskowych na terenie należącym do zakładu ślusarskiego przy Szosie Berlińskiej (niem. Berliner Chaussee, dzisiejsza ulica Warszawska), na którym mają powstać budynki. Kości te, jak dowiadujemy się z rzetelnego źródła, zostały przywiezione na miejsce odkrycia ze starego przykościelnego cmentarza pod wezwaniem św. Jakuba wraz z ziemią i gruzem, gdy w tym czasie powstawał budynek mieszkalny przy Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Innerer Mühlendamm, dzisiejsza ulica 1-Maja). Stary cmentarz przy przykościelny pod wezwaniem św. Jakuba przylegał do Wewnętrznej Grobli Młyńskiej i znajdował się tam, gdzie obecnie jest ulica św. Jakuba (niem. Jakobsstraße). […] (AZ, niedziela, 18.05.1902 r.).
Awantura w drugi dzień Zielonych Świątek
Drugiego dnia Zielonych Świątek aresztowany został zamieszkały przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstraße) robotnik August Böhnke. Mężczyzna wypił dużo sznapsa, aby uczcić ten dzień, ale przesadził. Zaczął się awanturować i w końcu wpadł w taką złość, że rozwalił wszystko w swoim mieszkaniu. Z tej okazji zebrał się duży tłum i wezwano policjanta, który go uspokoił, aresztował i zapobiegł dalszej przemocy (AZ, środa, 21.05.1902 r.).
Oskarżony o defraudację
W środowe przedpołudnie aresztowano w naszym mieście pomocnika zegarmistrza Friedricha Müllera z miejscowości Rautenberg (dzisiejsza nazwa to Uzlovoe, miejscowość należy obecnie do Federacji Rosyjskiej). Mężczyzna stał się podejrzany, ponieważ wydawał spore sumy pieniędzy. Na pytanie, skąd ma tak dużą sumę pieniędzy, wyznał, że znalazł 100 marek przy Szosie Pasłęckiej (niem. Holländer Chaussee, dzisiejsza Aleja Grunwaldzka). Müller został oskarżony o defraudację, ponieważ wydał pieniądze na siebie, a fakt znalezienia pieniędzy został prawdopodobnie przez niego wymyślony. 72 marki, które mu zostały, skonfiskowano (AZ, czwartek, 22.05.1902 r.).
Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.