UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Przydałoby się jakieś całościowe opracowanie o tych młynach, kuźniach i papierniach nad Kumielą. Na przykład warto wyjaśnić jak napędzane były młyny znajdujące się przy ul. Traugutta. Przecież Kumiela płynie dużo niżej i kilkadziesięt metrów dalej w korycie na dnie Parku Dolinka. No to jak ta woda miała napędzać koło młyńskie?
  • Kumiela od mostu na Kościuszki płynęła częściowo wzdłuż basenu, spadając kaskadami do Dolinki, co widać, a częściowo górą ( chyba przez basen). Widać tylko suchą fosę, którą zasilany był młyn (restauracja obecnie). Były dalsze obiekty wzdłuż Traugutta zasilane betonowym kanałem ok. metra średnicy. Ta część Kumieli ostatecznie płynęła pod ziemią do rzeki Elbląg. Przed mostem na Kościuszki było rozgałęzienie w lewo do stawu (obecnie bobrowisko) zasilającego turbinę młyna obecnie hotelu. Z tego młyna krótkim kanałem podziemnym woda była odprowadzana do cieku wzdłuż basenu. jw.
  • Ten młyn był napędzany wodą w rowie równoległym do ulicy na wysokości basenu, dziś już częściowo zasypanym. Wchodząc na Dolinkę od strony ul. Szymanowskiego/Moniuszki po lewej stronie znajduje się rów którym płynęła woda zasilająca w/w młyn !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    KomandorEB52(2024-03-25)
Reklama