UWAGA!

"Kina elbląskie, mające 1300 miejsc, są prawie zawsze przepełnione" (Głos z przeszłości, odc. 102)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 145, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 145, 1950 r.

- Życie kulturalne miasta mimo że Elbląg liczy już przeszło 50.000 mieszkańców nie mogło jednak dotychczas rozwijać się z powodu wielu przeszkód i trudności – pisała prasa w 1950 r.

Kultura, rolnictwo, edukacja – wokół tych tematów krążyć będzie kolejny odcinek Głosu z przeszłości. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Elbląg czeka na otwarcie Domu Kultury

"Ludność Elbląga, składająca się w większości z pracowników Zakładów Mechanicznych i innych przedsiębiorstw przemysłowych, wykazuje coraz żywsze zainteresowanie różnymi imprezami kulturalnymi. Życie kulturalne miasta mimo że Elbląg liczy już przeszło 50.000 mieszkańców nie mogło jednak dotychczas rozwijać się z powodu wielu przeszkód i trudności.

Przede wszystkim odczuwa się brak Domu Kultury, który by ogniskował działalność różnych zespołów artystycznych i przyczynił się do ich rozwoju.

Występy Teatru Państwowego im. St. Jaracza w Elblągu zdobyły już uznanie publiczności i przyczyniły się do wzbudzenia zainteresowania sceną w masach robotniczych. Kina elbląskie, mające 1300 miejsc, są prawie zawsze przepełnione.

Próby administracji miejskiej uzyskania funduszów potrzebnych na urządzenie Domu Kultury w latach ubiegłych zawiodły. Dopiero w roku bieżącym Zarząd Miejski uwzględnił w swoim budżecie na ten cel pewne sumy. Zużyte one zostaną na organizację zespołów: choreograficznego, muzycznego, chórów i kółka literackiego.

Do chwili obecnej zorganizowano orkiestrę symfoniczną, która przygotowała dwa programy koncertowe. Zespół orkiestry koncertował już 12 razy, zdobywając pełne uznanie słuchaczy. Trudność w dalszym rozwoju orkiestry powoduje fakt, że 80 proc. jej członków pracuje fizycznie i często nie ma czasu na odbywanie prób. Należy zaznaczyć, że w Elblągu brak jest orkiestr zakładowych. Tymczasem wiele przedsiębiorstw posiada nawet instrumenty i ludzi, którzy mogliby zorganizować orkiestry, brak jest jednak odpowiedniego zainteresowania dla tej sprawy.

Organizacja przewidzianych zespołów i postawienie na odpowiednim poziomie pracy Domu Kultury wymaga przygotowania dla niego potrzebnych pomieszczeń. Sprawa pomieszczeń musi być jak najszybciej załatwiona".

 

Zapisy kandydatów do Liceum Rolniczego w Połoninach

"Liceum Rolnicze w Połoninach, gmina Łęcze, rozpoczęło zapisy uczniów na rok szkolny 1950/51. Przyjmowana jest młodzież w wieku o 14 lat, po ukończeniu 7 klasy szkoły podstawowej, a wyjątkowych przypadkach i po ukończeniu 6 klas szkoły podstawowej.

Zapisy, oprócz dyrekcji liceum, przyjmuje do dnia 1 września br. także referat oświaty rolniczej przy starostwie powiatowym w Elblągu. Bliższych informacji udziela bezpośrednio dyrekcja szkoły".

 

Chłopi pow. elbląskiego spłacają podatek gruntowy i FOR

"Przebieg spłaty zaliczek na podatek gruntowy na rok 1950 w pow. elbląskim wykazuje duże uświadomienie mało i średniorolnych chłopów. Dotychczas uregulowano 87,8 proc. należności przypadającej na powiat elbląski z tytułu zaliczek na podatek gruntowy. Należności FOR wpłacono w wysokości 63,2 proc.

Najsłabiej przebiega regulowanie należności podatku gruntowego i FOR w gminie Milejewo, w której zamieszkuje dużo bogaczy wiejskich.

W skali wojewódzkiej powiat elbląski zajął pod względem spłaty należności podatku gruntowego i FOR piąte miejsce".

 

Plenarne posiedzenie MRN

"W dniu 27 bm. odbędzie się o godz. 13 plenarne posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej poświęcone omówienie bieżących spraw gospodarki miejskiej".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 145, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Czy Redakcji chodziło o FOR: Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) - polska organizacja pozarządowa o statusie fundacji powstała w 2007 z inicjatywy Leszka Balcerowicza, byłego wicepremiera, ministra finansów i Prezesa Narodowego Banku Polskiego? Dla młodych potrzeba wyjaśnienia :)))
  • @globtrotuar - FOR w 1950 roku to Fundusz Oszczędnościowy Rolników, powstały w 1949 roku jako forma oszczędnosci rolników. Była on obowiązkowy o charakterze quasipodatkowym. Nie cieszyła się zainteresowaniem, została on zlikwidowany po 1956 roku.
Reklama