UWAGA!

"Młodzież wróci do szkół zdrowa i wypoczęta" (Głos z przeszłości, odc. 117)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 170, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 170, 1950 r.

- W Elblągu zabroniono ze względów sanitarnych osobom prywantnym wyrobu i sprzedaży lodów – informowała prasa w 1950 roku.

Kolejna niedziela, kolejne tematy sprzed ponad 70 lat w naszym cyklu Głos z przeszłości. Dowiemy się m.in., czemu w Elblągu brakowało lodów?

 

Egzaminy na kursie partyjnym II st. przy Urzędzie Pocztowym

"W Urzędzie Pocztowym zakończono kurs szkoleniowy II stopnia. Egzaminy wykazały dobre przygotowanie kursantów, co w dużej mierze jest zasługą wykładowcy ob. Jasińskiej (...). O dobrym poziomie kursu świadczy duża ilość kursantów wybranych na wykładowców i prelegentów".

 

Dlaczego brak lodów?

"W Elblągu zabroniono ze względów sanitarnych osobom prywatnym wyrobu i sprzedaży lodów. Tymczasem Elbląska Spółdzielnia Spożywców wykazuje w tej dziedzinie brak inicjatywy i nie dostarcza odpowiedniej ilości lodów. Sprawa ta nie przedstawia wielkiego problemu i powinna być pomyślnie załatwiona".

 

Doskonałe warunki wypoczynku na obozach ZHP

"Rokrocznie ZHP organizuje obozy i kolonie.

Dobrze ułożony program dnia obozów harcerskich łączyć będzie odpoczynek z praktyczną nauką życia. Harcerze będą uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych, redagowali gazetki ścienne, organizowali imprezy sportowe czy ogniska dla okolicznej ludności.

Każdy obóz otoczony zostanie należytą opieką ze strony wychowawców i lekarzy. Wychowawcy kolonijni rekrutować się będą z nauczycieli i starszych ZMP-owców.

Ogółem Komenda Wojewódzka ZHP zorganizuje 34 ogniw kolonijnych.

Prowadzone już obecnie przygotowania dają gwarancję, że organizowane obozy harcerskie spełnią swoje zadania. Młodzież wróci do szkół zdrowa i wypoczęta, wzbogacona o nowe, ciekawe doświadczenia".

 

Egzaminy w Liceum Rolniczym w Połoninach

"W ostatnich dniach odbyły się egzaminy końcowe w dwuletnim Liceum Rolniczym w Połoninach. Do liceum uczęszczają dzieci chłopów małorolnych i średniorolnych, które uczą się uprawy zbóż, ogrodnictwa, sadownictwa i hodowli w nowej gospodarce socjalistycznej. Egzaminy zdało 12 osób, które zasilą Państwowe Gospodarstwa Rolne i spółdzielnie produkcyjne".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 170, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wczoraj na Polsat news msza. Dziś o 9.08 następna.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    1
    Tragedia(2023-11-12)
  • Akurat w maju 1950 roku podjęto decyzję o włączeniu ZHP w struktury Związku Młodzieży Polskiej. Oficjalnie w październiku 1950 roku przyjęto nazwę Organizacja Harcerska ZMP. W 1956 roku w wyniku październikowych przemian ZHP przyjęła nazwę Organizacja Harcerska Polski Ludowej. Jednakże środowisko harcerzy domagało się powrotu do historycznej nazwy. Ostatecznie na zjeździe OHPL w dniach 8 do 10 grudnia 1956 roku reaktywowano ZHP.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    Lid pol(2023-11-12)
Reklama