
Znów wracamy do fotograficznych zestawień Jarosława Jaroszuka, pokazujących Elbląg dawniej i dziś. Co nas czeka tym razem?
Jarosław Jaroszuk odnawia, rekonstruuje, czasem wręcz „ratuje” stare zdjęcia Elbląga, tworzy również ich zestawienia z fotkami współczesnymi, kolaże. Jego prace zdążyły już zyskać uznanie internautów, trafiły do telewizji, a teraz będziemy je też sukcesywnie prezentować na łamach portElu.
Tym razem spoglądamy w kierunku ulicy Rybackiej w dobie, gdy Elbląg był Elbingiem, a także w 2021 r., oba zestawienia dotyczą tej ulicy. Jak pisał Karol Wyszyński w cyklu Historia elbląskich ulic:
- Po raz pierwszy wymieniono ją w źródłach pisanych już w 1330 roku jako platea Picscatorum, w języku niemieckim była określana jako Fischer Gasse, później Fischerstrasse, po wojnie nazwę spolszczono. Kiedyś przy Rybackiej znajdował się pierwotny Dwór Artusa zwany, również jako Dom Junaków. Pełnił rolę giełdy, a ówcześni mieszczanie urządzali w nim zabawy. Niestety, nie jest znana dokładna lokalizacja jak i wygląd tego budynku. Sam Dwór Artusa w 1590 r. został przeniesiony na róg Starego Rynku i Kowalskiej – wskazywał przewodnik PTTK.

W swoim tekście przypominał również, że dawniej wylot tej ulicy od strony rzeki zamykała Brama Rybacka, ponownie wybudowana pod koniec XVIII.
Źródła pisane odnotowują istnienie przy ul. Rybackiej, pod nr 45/46, apteki, założonej w 1698 roku i noszącej nazwę „Zum goldenen Adler”, później przemianowanej na „Am Fischertor”. Naprzeciw niej znajdował się Dom Mody Koeniga. Pod nr 43/44 znajdował się zaś sklep papierniczy Gilardoni – wskazywał Karol Wyszyński.
Rybacka była niegdyś pod pewnymi względami ulicą prestiżową.
- Spośród staromiejskich ulic wyróżniały się ul. Mostowa, Rybacka i Bednarska wiodące od Starego Rynku w kierunku brzegu rzeki. Ich przedłużeniem były pomosty wyładunkowe, do których przybijały statki. Po budowie średniowiecznych ceglanych fortyfikacji ulice te zamknięte zostały bramami broniącymi dostępu do miasta od strony rzeki. Przy tych ulicach mieszkali w średniowieczu najbogatsi elblążanie – pisał z kolei o tej ulicy dr Mirosław Marinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. - Między Rybacką a Bednarską funkcjonował Targ Sienny – podkreślał.