UWAGA!

Powiększyć kadry ludowej inteligencji (Głos z przeszłości, odc. 107)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 153, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 153, 1950 r.

- W Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym odbyły się egzaminy dojrzałości, do których przystąpiło 35 uczniów, wśród których wybili się na czołowe miejsca aktywiści ZMP. Potwierdzili oni w ten sposób, że można aktywnie pracować społecznie i być jednocześnie przodownikami w nauce - pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Dzień Dziecka w Elblągu, matury, wycieczki organizowane przez ZMP – to tematy kolejnego odcinka Głosu z przeszłości. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

W obchodzie Dnia Dziecka wzięły udział tysiączne rzesze młodzieży miast i wsi województwa gdańskiego

W Elblągu

"Na terenie miasta Elbląga w świetlicach 10 szkół podstawowych zgromadziło się około 700 harcerek I harcerzy celem złożenia przyrzeczenia. Poza tym w powiecie elbląskim przyrzeczenia składało około 500 harcerek I harcerzy.

W uroczystościach we wszystkich szkołach brali udział delegaci: KM, PZPR, ZMP, ZHP, komitetów opiekuńczych, kół rodzicielskich, Ligi Kobiet, przodownicy elbląskich zakładów pracy oraz licznie przybyli rodzice. Po wysłuchaniu przemówienia radiowego harcerzy i przemówień delegatów, a następnie po złożeniu przyrzeczenia wręczono harcerzom nowe odznaki.

Uroczystości oficjalne zakończono odśpiewaniem hymnu młodzieżowego.

We wszystkich szkołach odbyły się wspólne obiady, po których dzieci otrzymały paczki ze słodyczami. Następnie z transparentami dzieci wszystkich szkół wyruszyły na stadion sportowy przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie odbyły się pokazy artystyczne zespołów amatorskich oraz imprezy sportowe. Wieczorem zapłonęły ogniska harcerskie".

 

Nowi maturzyści w gimnazjum i liceum ogólnokształcącym

"W Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym odbyły się egzaminy dojrzałości, do których przystąpiło 35 uczniów, wśród których wybili się na czołowe miejsca aktywiści ZMP. Potwierdzili oni w ten sposób, że można aktywnie pracować społecznie i być jednocześnie przodownikami w nauce.

W szeregu najlepszych znaleźli się córka robotnika Emilia Klinowska, Borys Stefaniuk, Andrzej Zadowski, Leon Szawłowski, Romualda Działowska i Janina Pracz. Większość maturzystów pochodzenia robotniczego pragnie studiować w dalszym ciągu, by powiększyć kadry ludowej inteligencji".

 

ZMP organizuje wycieczki turystyczne

"Pow. Zarząd ZMP organizuje w czerwcu i lipcu masowe wycieczki krajoznawcze do Krynicy Morskiej, Malborka, Fromborka, Suchacza oraz różnych miejscowości powiatu elbląskiego. Wycieczki będą miały na celu zapoznanie z zabytkami i kulturą ziemi elbląskiej. Wszelkich informacji w tej sprawie udziela Zarząd Powiatowy ZMP przy ul. Pionierskiej 4-6".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Piędź ziemi, film prod. węgierskiej.

Kino Mars – Koncert Beethovena, film prod. radzieckiej".

 

Dyżur aptek

"Apteka Pod Aniołem, ul. 1 Maja, od 19-9".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 153, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama