UWAGA!

"Zameldował o urodzeniu się 20. dziecka" (Głos z przeszłości, odc. 94)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 133, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 133, 1950 r.

- ... odbyło się w Zakładach Mechanicznych w Elblągu wręczenie srebrnych odznak "Przodownika Pracy" najbardziej zasłużonym robotnikom – pisała prasa w 1950 r.

Dziś w naszym kolejnym odcinku cyklu "Głos z przeszłości" wybierzemy się m. in. do Zakładów Mechanicznych i do elbląskich kin. Będzie też nieco dalsza wyprawa niż zwykle, ale okazja do niej jest naprawdę wyjątkowa.

 

Srebrne odznaki "Przodownika Pracy" dla robotników Zakładów Mechanicznych

"Przy udziale przedstawicieli Komitetu Miejskiego i Komitetu Fabrycznego PZPR oraz rady zakładowej odbyło się w Zakładach Mechanicznych w Elblągu wręczenie srebrnych odznak "Przodownika Pracy" najbardziej zasłużonym robotnikom. Odznaki tę wręczono: Janinie Szembergowej, rdzeniarce, 4-krotnej przodownicy pracy, niterowi Stanisławowi Bielińskiemu, 5-krotnemu przodownikowi pracy oraz ślusarzowi Zdzisławowi Drzazgowskiemu, 4-krotnemu przodownikowi pracy.

Są to pierwsze tego rodzaju odznaczenia, przyznane robotnikom Zakładów Mechanicznych przez Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego na wniosek komitetu partyjnego, rady zakładowej, dyrekcji i komitetów współzawodnictwa".

 

Szczęśliwi rodzice 20. dziecka

"Niedawno do starostwa w Kartuzach zgłosił się właściciel 6-hektarowego gospodarstwa w gromadzie Bielawa, gmina Przodkowo, Jakub Hirsz, który zameldował o urodzeniu się 20 dziecka – syna. Z dwudziestorga dzieci żyje w chwili obecnej 13, w tym 9 chłopców. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej postanowiło przedstawić matkę tak licznej rodziny do odznaczenia krzyżem zasługi, otoczyć rodzinę ob. Hirszów specjalną opieką oraz udzielić jednorazowej zapomogi w wysokości 10 tys. zł".

 

Spółdzielcy premiują przodujących uczniów

"Pracownicy Elbląskiej Spółdzielni Spożywców sprawują opiekę nad młodzieżą uczącą się w średniej szkole zawodowej nr 2. W tych dniach załoga ESS wręczyła nagrody dla uczniów przodujących w nauce. Nagrody te otrzymali B. Leszczyńska, J. Araszewska, j. Rauto, J. Wieczorkiewicz i B. Kwiatkowski".

 

Skradziono...

"... legitymację zw. zaw. odcinki, zameldowania, G. Alojzy, Elbląg, Grottgera (usunęliśmy dane z tego ogłoszenia – red.)".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Skarb Tarzana, film. prod. Amerykańskiej

Kino Mars – Pieśń Tajgi, film produkcji radzieckiej"

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 133, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • 1950 już był socjal ale dopiero od 20 dziecka. To trzeba było się nagimnastykować¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯
 • Film USA "Skarb Tarzana" wyświetlany w kinie Bałtyk wyprodukowany w 1941 roku był czwartym w dwunastocyklowej serii filmów o Tarzanie. Ich główną atrakcją był odtwarzający rolę Tarzana - Johnny Weissmuller, pięciokrotny złoty medalista olimpijski w pływaniu. Trzy złote medale zdobył na Igrzyskach w Paryżu w 1924 roku, a dwa w 1928 roku w Amsterdamie. Ponadto w w Igrzyskach paryskich w 1924 roku zdobył też brązowy medal wraz z reprezentacją USA w piłce wodnej. O ile jego gra aktorska według krytyków nie była najwyższego formatu to jednak znakomicie wykazał w nich swoje umiejętności pływaka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Filmoteka pana M.(2023-06-04)
 • Logo się zmieniło ale partia dalej rozdaje odznaczenia swoim. Jędraszewski "za pracę i propagowanie postaw patriotycznych" dostał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Dodajmy za "tęczową zarazę", za "L. Kaczyński królom był równy", za nazywanie pedofilii w Kościele ściganiem chrześcijan, a manifestujących kobiet "cywilizacją śmierci".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  7
  PZPRpis(2023-06-04)
 • Szemberg to dzisiaj Aszemberg?
Reklama