UWAGA!

15 lat temu w Elblągu... budowało się centrum handlowe

Elbląg, Wmurowano kamień węgielny pod centrum handlowe Ahold
Wmurowano kamień węgielny pod centrum handlowe Ahold (fot. arch. portEl)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 4 października 2001 r. Wówczas informowaliśmy o wmurowaniu kamienia węgielnego pod powstające centrum handlowe w Ogrodach Świerczewskiego. Teraz jest tam supermarket Carrefour i CH Ogrody.

Prezydent Elbląga Henryk Słonina oraz dyrektor firmy Ahold na Europę Nic Wolfs wmurowali kamień węgielny pod powstające centrum handlowe w Ogrodach Świerczewskiego. Kamień poświęcił kanclerz elbląskiej kurii ksiądz Zdzisław Bieg.
       Holendrzy mają już w Polsce ok. 250 sklepów. W poprzednich latach koncentrowali swoją działalność głównie w południowych i centralnych regionach kraju. Centrum w Elblągu będzie drugą - po Szczecinie - inwestycją na północy Polski.
       Prace przygotowawcze budowy rozpoczęły się w czerwcu br. W lipcu plac u zbiegu ulic Ogólnej i Płk. Dąbka przejął główny wykonawca - poznańska firma Budimex. 90 proc. prac wykonują jednak firmy elbląskie.
       Połowę z 20 tys. m kw. powierzchni handlowej centrum zajmie hipermarket. Reszta została przeznaczona dla lokalnych kupców, którzy zadeklarowali już zajęcie prawie 60 proc. przyznanej im powierzchni. Łącznie centrum obejmie 10 dużych sklepów - w tym hipermarket - oraz 55 mniejszych - od odzieżowych po oferujące artykuły gospodarstwa domowego. Cała inwestycja będzie kosztować ok. 50 mln marek.
       - Chcemy, aby zakupy w naszym hipermarkecie były zabawą - mówi dyrektor Nic Wolfs. - Dlatego centrum będzie miało charakter rodzinny z wieloma akcentami dla dzieci.
       Przewiduje się, że centrum da zatrudnienie dla blisko 800 osób. Podczas uroczystości prezydent Słonina zapewnił, że już niedługo do urzędu pracy zostanie zgłoszone zapotrzebowanie na 200 absolwentów szkół handlowych.
       - Myślę, że wybudowanie hipermarketu spowoduje, że elblążanie przestaną jeździć na zakupy do innych miast - dodaje Henryk Słonina. - Liczę też na mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy będą przyjeżdżać na zakupy do nas i tutaj w Elblągu zostawią trochę pieniędzy.
       Otwarcie centrum planowane jest na marzec przyszłego roku.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • niby 15 lat a tyle już się zmieniło. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  liipa2(2016-10-01)
 • Początek Upadku małych rodzinnych firm a rozkwit zachodnich koncernów które wypompowywały z Polski pieniądze
 • Tak bo lepsze ubrania znajdę na hali Elzamowskiej, Gildii czy na rynku. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  4
  TrzeźwoMyślący(2016-10-01)
 • W Toruniu też w 1999 powstał pierwszy hipermarket. Pracowałem w tym łagrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  RepolonizacjaPolskikonieczna(2016-10-01)
 • Powiedzmy NIE. Zachodnim koncernom robiący z Polski dziadow!!!
 • Czym się szczycicie jak przez tyle lat w tym Elblągu nie ma Elbląskiej Galerii Handlowej z nazwy. Małe miasteczka Elbląg wyprzedziły. Gdzie jest:Siódemka, Porto55 i inne w d***e.
 • Z tego co wiem to budowa pierwszego Carrefura (wtedy to była Hypernowa) kosztowała 10 milionów dolarów. Ostatnia przebudowa i rozbudowa 30 milionów dolarów. Niektóre sieciowe sklepy w galerii znowu padły bo w Elblągu nie jest lekko zarobić na sprzedaży ubrań. Wie ktoś może kiedy hipermarket spłaci kredyty zaciągnięte na budowę ? Przerażające jak wielu Elblążan chce aby obcego kapitału znowu nie było w Elblągu tylko tam gdzie Kaufland znowu "ruski bazar" a tam gdzie Carrfure pijackie działki i niepłatne miejsce wywożenia śmieci z domków jednorodzinnych. Jesteście pijaki, śmiecie i bandyci panowie narodowcy, obrońcy polskich sklepików i pokątnego handlu.
 • A babcia Agnieszka nagrywa szelest betonu. I mówią, że kolor włosów nie ma znaczenia.
Reklama