UWAGA!

15 lat temu w Elblągu... podrożała woda

Elbląg, Elblążan czekają podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków
Elblążan czekają podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków (fot. arch. portEl)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 7 listopada 2001 r. Wówczas informowaliśmy o tym, że szykowały się podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Obecne stawki opłat ustaliła rok temu Nadzwyczajna Rada Wspólników Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Mieszkańcy płacą za jeden metr sześcienny wody 1.60 zł, a firmy - 1.90 zł. Odprowadzanie ścieków kosztuje odpowiednio: 1.35 zł i 1.85 zł. Najprawdopodobniej od nowego roku ceny te wzrosną. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie to podwyżka rzędu od 10 do 20 procent.
       Na decyzję o wprowadzeniu podwyżek złożyło się kilka czynników, m.in. spadek sprzedaży wody (co znaczy, że oszczędzamy) i konieczność utrzymania opłacalności produkcji, wreszcie ustawa Prawo Ochrony Środowiska, ustalająca wysokość górnych opłat za "korzystanie ze środowiska".
       - Będziemy się starali, by podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków były jak najniższe - twierdzi rzecznik prezydenta Elbląga Artur Zieliński.
       W ustawie, która weszła w życie 1 października, stawki cen za pobór wody, odprowadzanie ścieków czy wywóz odpadów są wielokrotnie wyższe niż dotychczas. Pismo w tej sprawie do premiera Leszka Millera wysłał prezydent Elbląga Henryk Słonina: "Przy takim wzroście opłat znacznie większe staną się podstawowe koszty w gospodarstwach domowych i miejskie koszty utrzymania dróg, zieleni, cmentarzy czy kanalizacji deszczowej. Przy postępującym bezrobociu w Elblągu i ubożeniu społeczeństwa, tak radykalne zmiany opłat wydają się sprawą nieprzemyślaną".
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Zadna nowosc
  • Piętnaście lat temu tylko 1,60 zł za metr sześcienny, w tym roku 4,27 zł za metr sześcienny zimnej wody + 3,83 zł za odprowadzenie ścieków. Nie dysponuję konkretnymi danymi ale kilka razy słyszałem że w Polsce woda jest najdroższa w Unii Europejskiej. Tak niestety PO i PSL równało poziom życia w Polsce do Europy. Lepiej głosować na diabła niż PO i PSL. Hero (Heronim Zabiełło)
  • Przy takich cenach należy unieczynnić wszystkie fontanny i wodotryski miejskie i oszczędniej gospodarować wodą święconą.
Reklama