UWAGA!

Benno Bombe, czyli sklep z duszą (Elbląskie archiwalia muzyczne, odc. 1)

 Elbląg, Płyty ze sklepu Benno Bombe, które przetrwały do naszych czasów
Płyty ze sklepu Benno Bombe, które przetrwały do naszych czasów (fot. PJ, z archiwum PACME)

„Elbląskie archiwalia muzyczne” - to nazwa nowego cyklu artykułów, które co sobotę będą publikowane na portEl.pl Znajdziecie w nim wiele, niepublikowanych wcześniej, informacji na temat historii elbląskiej muzyki, ciekawych wydarzeń i inicjatyw, zarówno w Elblągu, jak i – Elbingu. Cykl przygotowywany przez serwis muzycznyelblag.pl otwiera historia sklepu Benno Bombe, który istniał do 1945 roku.

W Elblągu w pierwszej połowie XX wieku istniało wiele sklepów muzycznych zajmujących się sprzedażą nie tylko płyt szelakowych, odtwarzanych z prędkością 78 obrotów na minutę, ale także szafkowych gramofonów, odbiorników radiowych (domowych i przenośnych – walizkowych na baterie), instrumentów muzycznych np. pianin, akordeonów, fisharmonii, skrzypiec. Inżynierowie oraz lutnicy trudnili się także wszelkimi pracami naprawczymi sprzętu audio oraz instrumentów.
       W dzisiejszym premierowym odcinku przedstawiamy zarys historii sklepu muzycznego „Odeon-Musikhaus” – (na przestrzeni lat firma w reklamach używała różnego nazewnictwa sklepu), prowadzonego od lat 20. XX wieku przez Benno Bombe, z siedzibą w 1925 r. przy Schmiedestrasse obecnie ul. Kowalska (naprzeciwko Domu Towarowego Alberta Dycka). W 1929 r. jako „Benno Bombe Musik-Haus” sklep działał przy Fischerstrasse (ul. Rybacka). Od 1939 r. pod nazwą „Radiohaus Bombe” oraz w latach 40. pod szyldem „Radio- und Musikwaren-Spezialgeschäft” (specjalistyczny sklep muzyczny i radiowy) i „Rundfunk- und Musikhaus Bombe” (radio i sklep muzyczny) przy Alter Markt (Stary Rynek).
       Sklep oferował m.in. akumulatory, baterie lampowe np. do radia Volksempfänger (odbiornik ludowy). W sprzedaży były także radioodbiorniki firm Nora, Siemens, Roland Brandt. W sklepie muzycznym można było codziennie posłuchać koncertów z płyt gramofonowych oraz kupić wszelkiego rodzaju instrumenty, np. akordeony (m.in. 80-, 120-basowe), harmonie ręczne, pianina, fisharmonie oraz zeszyty ćwiczeń do nauki nut, śpiewniki. Melomani mogli kupić gramofony walizkowe i zwykłe np. Electrola, której elbląski sklep był autoryzowanym przedstawicielem oraz płyty szelakowe niemieckich firm fonograficznych m.in. Derby, Electrola, Grammophon, Odeon. Benno Bombe prowadził również warsztat naprawczy dla instrumentów i odbiorników radiowych oraz usługi, np. naciąganie włosia na smyczek, strojenie instrumentów.
       W latach 20. Benno Bombe współpracował ze sklepem „Odeon-Musik-Haus” mieszczącym się przy Französische Strasse w Königsbergu (obecnie Kaliningrad). Firma w katalogu posiadała m.in. wiolonczele, dzwonki, gitary, mandoliny, cytry, harmonie ręczne oraz wszelkiego rodzaju instrumenty orkiestrowe, a także radia, gramofony i płyty szelakowe. „Odeon-Musik-Haus” był wyłącznym przedstawicielem berlińskiej fabryki pianin „Demusin”, która sprzedawała pianina w cenie 820-860 marek. Asortyment firm z Königsberga i Berlina był dostępny także częściowo w elbląskim sklepie Benno Bombe, który był ich przedstawicielem prowadząc magazyn towarowy.
       Do naszych czasów zachowało się kilka płyt szelakowych ze sklepu „Benno Bombe Musik-Haus”. Płyta gramofonowa z 1929 r. wydana przez niemiecką firmę fonograficzną Derby, zawiera dwa utwory orkiestrowe – „Blumengeflüster” Charakterstück (Blon) oraz „Dornröschens Brautfahrt” Charakterstück (Rhode) w wykonaniu Salon-Orchester.
       Płyta z 1931 r., także firmy Derby, zawiera na jednej stronie tango „Mir scheint, du hast heut geweint” (Rosen-Lion), na drugiej odsłuchamy walc pt. „Weine nicht, Mütterlein” (Meisel-Schwabach) w wykonaniu Karkoff-Orchester mit Refraingesang.
       Trzecia płyta zachowana do naszych czasów to wydany w 1932 r. przez berlińską firmę Grammophon singiel, zawierający po dwóch stronach utwór „Im Berliner Nachtomnibus” (Der Lumpensammler) przy akompaniamencie niemieckiej orkiestry „Grammophon Orchester” i solisty Alexandra Fleßburga.
       Inne elbląskie firmy trudniące się sprzedażą płyt gramofonowych funkcjonujące do 1945 roku, to m.in.: Radio Kempf, Radio Schmidt, „Ihr Rundfunk-Fachmann” Kolmsee oraz „Ihr Rundfunkberater” Rabenhorst, ale o nich i o innych elbląskich sklepach muzycznych, przeczytacie w kolejnych odcinkach Elbląskich Archiwaliów Muzycznych.
      
       Posłuchaj:
       Tango – „Mir scheint, du hast heut geweint” (Rosen-Lion)
       Walc – „Weine nicht, Mütterlein” (Meisel-Schwabach)
Redakcja, muzycznyelblag.pl

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Odgrzewane kotlety ciąg dalszy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    6
    nnnn22322(2017-02-04)
  • .. .Volksempfänger (odbiornik ludowy). .. po 1933 roku zwany był popularnie "Jospeh-Radio", od serwowanej w nim propagandy przez mistrza w tym fachu - doktora Jospeha Goebbelsa. -. .. .przez Benno Bombe, z siedzibą w 1925 r. przy Schmiedestrasse obecnie ul. Kowalska (naprzeciwko Domu Towarowego Alberta Dycka). .. - szkoda że nie jest podany nr kamienicy ponieważ tego sklepu już wiele lat przed wojną na tej ulicy nie było. W kamienicy pod nr 4 ul. Kowalska znajdował się dobrze zaopatrzony sklep ze sprzętem radiowym oraz serwis naprawczy firmy E. Rabenhorst.
  • Na foto logo - Odeon - Berlin
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Romus&Romulus(2017-02-05)
Reklama