UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... był napad na Grunwaldzkiej

 Elbląg, Aleja Grunwaldzka dawniej
Aleja Grunwaldzka dawniej

Ubiegłej nocy na alei Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chausse) pewna dama zamieszkała przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) została napadnięta przez średniego wzrostu mężczyznę z brodą zakrywającą pół twarzy. Mężczyzna najpierw zapytał ją, czy ma przy sobie pieniądze. Usłyszawszy krzyk kobiety pospieszyło w jej kierunku kilku znajdujących się w pobliżu mężczyzn, jednak rabusiowi udało się zniknąć w ciemności nocy (AZ, środa, 23.09.1891 r.).

Cesarz po drodze minie Elbląg
       Właśnie dotarła do nas wiadomość, że Jego Cesarska Mość będzie przejeżdżał przez nasz dworzec 22 września rano około godziny 5, jednak nie opuści pociągu. Przyjazd do miejscowości Trakehnen (obecnie miasto w obwodzie kaliningradzkim o nazwie Jasnaja Poljana) zaplanowano na godz. 9.30 rano. Stamtąd Cesarz uda się dalej samochodem do miejscowości Theebude (od 1945 roku miejscowość w powiecie oleckim o nazwie Smolnik) (AZ, sobota, 19.09.1891 r.).
      
       Wielkoduszny prezent od Fritza Wernicka

       Jak udało nam się dowiedzieć, zmarły niedawno nasz współobywatel Fritz Wernick rozdysponował sumę 75 tys. marek w swoim testamencie. Najpierw pieniądze dostaną się krewnym a po ich śmierci przypadną miastu i zostaną wykorzystane na cele dobroczynne (AZ, niedziela, 20.09.1891 r.).
      
       Kuriozum

       Dziś mamy w kalendarzu nietypową datę. Zapisując ją w skrócie mamy 19.09.91. Podobna gra liczb będzie miała miejsce jeszcze w tym stuleciu. Chodzi o datę 29.09.92. Kolejna taka data nastąpi w dwudziestym wieku 21.01.12 (AZ, niedziela, 20.09.1891 r.).
      
       Hala w naprawie, zajęć nie ma

       Z powodu prac budowlanych na hali sportowej do ferii nie będą się tam odbywać zajęcia (AZ, niedziela, 20.09.1891 r.).
      
       Nadburmistrz jedzie na posiedzenie komisji
       Nadburmistrz Elditt uda się jutro do Gdańska (niem. Danzig), gdzie odbędzie się posiedzenie prowincjonalnej komisji, które potrwa kilka dni (AZ, wtorek, 22.09.1891 r.).
      
       Rowerowy wyścig udał się mimo złej aury
       Mimo niesprzyjającej pogody Klub Rowerowy zorganizował wczoraj po południu o godz. 15 wyścig na trasie Elbląg (niem. Elbing) – Milejewo (niem. Trunz) - Pogrodzie (niem. Neukirch) – Tolkmicko (niem. Toklemit) – Kadyny (niem. Cadinen) – Pęlklewo (niem. Panklau) – Elbląg. Odcinek do pokonania wyniósł 45 km. Zwycięzcami wyścigu okazali się panowie: Heinrich Fietkau z czasem 1 godzina i 50 minut i 45 sekund, E. H. Klebbe, który przybył 45 sekund po panu Fietkau oraz E. Brunno Büttner (AZ, wtorek, 22.09.1891 r.).
      
       Okazało się, że to choroba psychiczna

       Pewien zamieszkały na Małej Górze Cudów (niem. Kl. Wunderberg) robotnik B., który od jakiegoś czasu chorował fizycznie, od kilku dni dawał znaki, że jest umysłowo chory. Ponieważ jednak mężczyzna wpadł w szał i zagrażał swojemu otoczeniu, musiał wczoraj zostać zabrany do szpitala (AZ, wtorek, 22.09.1891 r.).
      
       Napadnięty stróż trafił do szpitala

       Napadnięty w nocy z piątku na sobotę na ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) stróż doznał wskutek uderzenia kamieniem, jak się okazało, pęknięcia czaszki, dlatego trafił do szpitala. Do tej pory nie udało się znaleźć sprawców (AZ, wtorek, 22,09.1891 r.).
      
       Wielkie przygotowania do cesarskiego polowania
       Cesarz, będąc w swojej podróży, przejeżdżał przez nasz dworzec dziś rano krótko po godz. 3. Cesarski pociąg przejechał przez nasz dworzec bez zatrzymania się na nim. Natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek przejeżdżali przez Elbląg pociągiem osobowym kolei wschodniej czterej woźnice, dziewięć koni i trzy samochody. Z okazji przygotowań do cesarskich polowań już w piątek przybył do Theerbude (pol. Smolnik) łowczy hrabia von Dohna ze swoim leśniczym (AZ, środa, 23.09.1891 r.).
      
       Zmrok zapada coraz szybciej, oświetlajmy schody i korytarze
       Ze względu na szybko zapadający zmrok przypominamy gospodarzom domów o oświetlaniu schodów i korytarzy. Przypominamy, że niezastosowanie się do naszych zaleceń może grozić konfliktem z prawem, jeśli na terenie nieoświetlonego domu przechodzień ulegnie wypadkowi. Chcemy uchronić gospodarzy przed płaceniem rent powypadkowych (AZ, środa, 23.09.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • .. .do miejscowości Trakehnen (obecnie miasto w obwodzie kaliningradzkim o nazwie Jasnaja Poljana). .. ???!!! - To wieś, dawny majątek, w którym w 1732 roku założono Główną Królewską Stadninę Koni (Haupt-Königlichen-Gestüt-Amt Trakehnen). -. .. Małej Górze Cudów (niem. Kl. Wunderberg). .. - to okolice dzisiejszej ulicy Karowej. -. .. łowczy hrabia von Dohna ze swoim leśniczym. .. .To Richard Emil zu Dohna i jego łowczy Wilhelm Becker. ..
Reklama