UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...dzieci hałasowały na ulicach

 
Elbląg, Dzieci na ulicy Kuśnierskiej (Kürschnerstraße)
Dzieci na ulicy Kuśnierskiej (Kürschnerstraße)

W tych trudnych czasach, w których każdy ma swoje problemy i troski, a Elbląg jest bardziej ożywiony niż dotychczas, rodzice powinni zadbać o to, by dzieci nie wychodziły na ulice. Często można zobaczyć je szwendające się w 20-, 30-osobowych grupach. Dzieci te są w różnym wieku, od 2 do 14 lat. Powodują niemożliwy hałas, który bardzo denerwuje dorosłych. Przebywanie dzieci na ulicach jest poza tym bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą one zostać potrącone przez automobile i furmanki (ENN, piątek, 04.09.1914 r.).

Poszukiwany leśniczy wśród uchodźców
       Magistrat poszukuje nowego leśniczego, który zajmowałby się nadzorem Bażantarni (niem. Vogelsang). Preferowani są kandydaci spośród uchodźców, dlatego apelujemy szczególnie do zainteresowanych z tego kręgu. Dla wybranego leśniczego oferujemy także mieszkanie (ENN, piątek, 04.09.1914 r.).
      
       Kronpinzessin i Prusy Wschodnie
       Kronprinzessin [Cecylia Augusta Maria Mecklenburg-Schwerin (ur. 20 września 1886 w Schwerinie; zm. 6 maja 1954 w Bad Kissingen), księżniczka Meklemburgii-Schwerinu, żona następcy tronu Niemiec Wilhelma, syna niemieckiego cesarza Wilhelma II. Jej starszą siostrą była Aleksandra, królowa Danii. Księżniczka Cycylia wyszła za mąż za księcia Wilhelma. Ślub odbył się 6 czerwca 1905 roku w Berlinie. Kronprinz najpierw był zachwycony wesołym i towarzyskim usposobieniem żony, szybko jednak powrócił do swych dawnych pasji; licznych i namiętnych przygód miłosnych, a także pięknych, luksusowych samochodów. Para doczekała się szóstki dzieci – Wikipedia] wysłała szefowi kancelarii okręgu administracyjnego Królewca telegram następującej treści: „Przesyłam serdeczne podziękowania za Pańskie poruszające wieści. Jestem bardzo poruszona ciężkim losem naszych biednych, kochanych Prus Wschodnich. Niech Bóg chroni je przed kolejnymi tragediami i pomoże naszym dzielnym żołnierzom zwyciężać w walce. Cecilie. Kronprinzessin” (ENN, niedziela, 06.09.1914 r.).
      
       Ofiara kobiecej zemsty?
       Pewien tutejszy mistrz rzemieślniczy, który z początkiem wojny miał zostać powołany do walki, odbył z pewną kobietą sprzeczkę. Kobieta zagroziła, że zemści się na mężczyźnie. Doniosła, że mistrz obraził urzędników i urzędy i do tego popełnił jeszcze parę przestępstw. Mężczyznę aresztowano, lecz po trzech tygodniach został zwolniony, ponieważ okazało się, że jest niewinny. Mężczyzna został finansowo zrujnowany, ponieważ przez ten czas zaniechał prowadzenia swojego interesu. W toku jest teraz jego powołanie do armii (ENN, niedziela, 06.09.1914 r.).
      
       Nowy duchowny pomocniczy w parafii Trzech Króli

       Po długich wakacjach ponownie obsadzone zostało stanowisko duchownego pomocniczego przy liczącej 17 000 dusz parafii Trzech Króli. Stanowisko to ponownie obejmie wikariusz synodalny Lawin z Malborka (niem. Marienburg). Z powodu choroby nie mógł on przez dłuższy czas objąć swojego stanowiska. [...]. Mamy więc w parafii Trzech Króli znów trzech duchownych (ENN, poniedziałek, 07.09.1914 r.).
      
       Drodzy uchodźcy, nie zapomnijcie o zameldowaniu!

       Wszyscy wschodniopruscy uchodźcy, którzy przebywają na terenie miasta Elbląga, mają obowiązek zameldowania się w przeciągu 24 godzin w tutejszej komendzie policji. Za niewywiązanie się z tych formalności grozi kara. […] (ENN, poniedziałek, 07.09.1914 r.).
      
       Związek Pomocy Kobiet Niemieckich
       Związek Pomocy Kobiet Niemieckich poszukuje w całym kraju, w miastach i na wsiach, godnych zaufania wolontariuszek, w celu założenia nowych filii. Praca ma być związana z opieką nad dziećmi, których ojcowie zostali powołani do służby wojskowej. Zgłoszenia przyjmuje przewodnicząca związku, pani Else von Rothe. Berlin W. 66, Preußisches Herrenhaus (ENN, wtorek, 08.09.1914 r.).
      
       W tym roku nie będzie rozrywkowych wieczorków

       Rozrywkowe wieczorki, które odbywały się każdej zimy w Domu Wypoczynkowym (niem. Erholungshaus) zostały w tym roku odwołane (ENN, wtorek, 08.09.1914 r.).
      
       Cesarzowa w Gdańsku
       W towarzystwie kronprinza Augusta Wilhelma i jego żony oraz damy dworskiej hrabiny Rantzau, cesarzowa udała się w poniedziałkowe popołudnie automobilem do Sopotu (niem. Zoppot), dokąd przybyła około godz. 17 i podjechała pod królewską willę „Seehaus”. Jej Wysokość została tam serdecznie przywitana przez burmistrza Woldmanna i jego żonę oraz przez radnego miejskiego, obecnego zarządcę wilii, pana Schwemina. Żona burmistrza wręczyła cesarzowej bukiet kwiatów. Cesarzowa odwiedziła zakwaterowanych w wilii rannych dodając im otuchy. Pozostała ze swoimi towarzyszami w wilii do późnych godzin wieczornych uraczona herbatą. W drodze do Sopotu cesarzowa miała również okazję spotkać się ze wschodniopruskimi uchodźcami […] i okazać im swoje zainteresowanie i współczucie. […] Z telegraficznych doniesień dowiedzieliśmy się, że cesarzowa odwiedziła dzisiejszego przedpołudnia szpital Najświętszej Marii Panny a po południu szpital sióstr diakonisek, w którym licznie zakwaterowano rannych (ENN, środa, 09.09.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z września 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Za to dzisiaj mamy spkoj. Mlodych nie stac na mieszkanie a co dopiero na dzieci? To juz nie te czasy, ze w kazdej rodzinie bylo dwoje dzieci a czesto troje i wiecej. Dzisiaj jedno to juz wyzwanie z takimi zarobkami. Mowa o Elblagu. Zarobki minimalne oplaty maksymalne. Bajka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pewien trzydziestoparo latek(2012-09-08)
 • Dlaczego tego cyklu nie drukuje Dziennik Elbląski? Nie kazdy ma internet a chętnie by odczytali ludzie co sie wydarzyło 100 lat temu w Elblągu? Jest cyklu ale. .. DE zamieszcza info wydarzen jakie mały miejsce 100 lat temu w. .. Olsztynie.
 • [1] Tłumaczenia z ENN dot. uchodźców z Prus Wschodnich (pracy dla leśniczego, rejestracji itd. ) w Elblągu pochodzą z okresu 4/7 września 1914 r. i świadczą o tym, że sytuacja na wschodniopruskim froncie I wojny światowej w okolicy najbliższej Elblągowi, czyli w Prusach Wschodnich była jeszcze mało czytelna. Wprawdzie 29 sierpnia 1914 r. zakończyła się wielka bitwa pod Tannenbergiem i mimo zwycięstwa Niemców nie odtrąbili oni jeszcze swego sukcesu. Wynikało to z tego, że właśnie 8-go września rozpoczęła się tzw. Wielka Bitwa nad Jeziorami Mazurskimi z armią gen. Paula Karla von Rennenkampfa (Niemca na służbie w armii carskiej), która trwała do 15 września i zakończyła się całkowitą klęską wojsk carskich. Być może w następnych tłumaczeniach z ENN będzie coś więcej na ten temat. A odnośnie gen. Rennenkampfa - jego nieudolność w czasie I wojnie światowej była katastrofalna. Mimo tego czekiści spod znaku zbrodniarza F. Dzierżyńskiego chcieli go mieć w swoich szeregach. I w tym miejscu gen. Rennenkampf zachował się wreszcie jak żołnierz – odmówił. I wkrótce po tym został rozstrzelany, tzn. w 1918 r. [1] Pastor Gerhard Lawin – był wikariuszem synodalnym w parafii nowomiejskiej Trzech Króli do 1918 r.
 • odbyć sprzeczkę?. .. ..
 • Święta prawda takie ciekawostki powinny mieć swoją stałą pozycję w Dzienniku Elblaskim czytać potrafimy ale z internetem już gorzej może coś w rodzaju Wysokich Obcasów takie ciekawostki historyczne o Elblągu może ERG by tym się zainteresował!!!!
 • Za kilka lat adolf zagospodaruje im czas. ..
 • A teraz to nie hałasują ? Zapraszam na Grunwaldzką po 22:00.Też mi news rodem z "HTRdawno temu".
 • Przedtem hałasowały dzieci w ciągu dnia, a dziś rozwydrzona młodzież po nocach, np. na Władysława IV. Policjo, obudź się!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kropla(2012-09-17)
Reklama