UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Kumiela narobiła szkód

 
Elbląg, Kiedyś Kumiela wylewała dość często
Kiedyś Kumiela wylewała dość często

Wczoraj wylały wody Kumieli (niem. Hommel) w okolicy Szosy Pasłęckiej (niem. Holländer Chaussee, dziś aleja Grunwaldzka) i wyrządziły ogromne szkody na leżących tam ogrodach. Najwyższy stan wód zanotowano w godzinach przedpołudniowych. Wody opadły znów w ciągu popołudnia (AZ, niedziela, 12.10.1890 r.).

Angaż w Królewieckim Teatrze
       Pani Hrabowska, córka byłego redaktora naszej gazety, która przed laty gościła jako aktorka na naszej scenie i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem za rolę Anne Lise, dostała angaż w Królewieckim Teatrze Miejskim (AZ, czwartek, 09.10.1890 r.).
      
       Złamał barierkę, poniesie koszta

       Wczoraj w południe jechały z dworca ulicą Janowską (niem. Herrenstraße) dwa złączone ze sobą wozy, mimo tego, że jazda połączonych ze sobą wozów jest zabroniona. Było ślisko, a na ulicy leżały mokre liście, stąd tylni pojazd wpadł w poślizg, zahaczył o barierkę i złamał ją. Właściciel będzie musiał pokryć koszta za wyrządzoną szkodę (AZ, czwartek, 09.10.1890 r.).
      
       Błotniste drogi utrudniają dojazd

       Drogi na Żuławach wskutek deszczowej pogody zrobiły się tak błotniste, że wczoraj ludzie ze Starego Dolna (niem. Alt Dollstadt) i z miejscowości Grodziec (niem. Thiergarth) chcący udać się na targ musieli wybrać się tam wozem zaprzęgniętym w cztery konie. Szczególnie ciężko przejechać teraz w okolicy miejscowości Bruzędy Wielkie (niem. Gr. Brodesende), Żołwiniec (niem. Wengelwalde) i Grodziec (AZ, piątek, 10.10.1890 r.).
      
       Depresja powodem samobójstwa?
       Wczoraj przed południem powiesił się w swoim mieszkaniu szewc Karl Jordan zamieszkały przy ulicy Niskiej (niem. Erste Niederstraße). Zaledwie trzydziestoletni mężczyzna nie miał żadnych długów, jednak w ostatnim czasie popadał w melancholijny nastrój. Jordan zostawił żonę i trzyletnie dziecko (AZ, piątek, 10.10.1890 r.).
      
       Kto zostanie nowym zwierzchnikiem resursy mieszczańskiej?
       W najbliższy poniedziałek będą obradować członkowie resursy mieszczańskiej. Podczas obrad podejmą m. in. bardzo ważną dla resursy decyzję. Pierwszy wieloletni zwierzchnik resursy, dr Jacobi, którego zasługi względem resursy cieszą się uznaniem jej członków, latem złożył swój urząd, stąd na najbliższym zebraniu generalnym ma odbyć się wybór jego następcy. Jak udało nam się dowiedzieć, na stanowisko to bierze się pod uwagę różnych kandydatów i to od wybierających będzie zależeć, który z nich obierze to zacne stanowisko. Mamy nadzieję, że w tych ważnych wyborach weźmie udział duża liczba członków resursy (AZ, sobota, 11.10. 1890 r.).
      
       Silne prądy na rzece Elbląg

       Na rzece Elbląg w okolicy mostu kolejowego zanotowano obecnie bardzo silne prądy (stan wód również jest bardzo wysoki), czego doświadczyły wczoraj dwie kobiety płynące tamtędy łodzią. Mimo, że kobiety dobrze nią sterowały, silny nurt porwał łódź w kierunku filaru mostu tak, że jedna jej strona została poważnie uszkodzona a sama łódź zaczęła tonąć pod wpływem wzbierającej wody. Wystraszone pasażerki zostały zabrane przez inną przepływającą w pobliżu łódkę (AZ, sobota, 11.10.1890 r.).
      
       Napad na Wyspie Spichrzów

       Pewien zamieszkały w Nowej Cerkwi (niem. Neukirch Niederung) handlarz został wczoraj napadnięty na Wyspie Spichrzów (niem. Speicherinsel) i tak mocno pobity kijem, że przez długi czas nie będzie zdolny do pracy. Niestety poszkodowany nie rozpoznał sprawcy, ponieważ było ciemno (AZ, sobota, 11.10.1890 r.).
      
       Zaginął Heinrich Koenig
       W zagadkowy sposób zniknął w niedzielę wieczorem głuchoniemy czeladnik szewski Heinrich Koenig z Elbląga. Chłopak pracował u mistrza szewskiego przy ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße) i opuścił jego mieszkanie o określonej porze ubrany w ciuchy robocze. Od tego czasu nie wrócił. K. dał się poznać jako bardzo porządny, pilny pracownik, stąd przypuszcza się, że mogło przytrafić się mu coś złego. Koenig ma 27 lat, jest szczupły, średniego wzrostu, ma ciemne włosy i miał na sobie ciemną marynarkę (AZ, sobota, 11.10.1890 r.).
      
       Budowa nowego budynku szkolnego

       Zakończono prace ziemne pod budowę nowego budynku szkolnego na Wyspie Spichrzów. Zaczęto już prace związane z wylaniem fundamentów. Ponieważ podłoże jest mokre i miękkie, budynek musi być bardzo wysoki i szeroki (AZ, niedziela, 12.10.1890 r.).
      
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pani Kiejdo, niech tłumaczy Pani dla ludzi!!! Co to jest "resursa mieszczańska"? 99% czytających leci po Kopalińskiego (dla Pani wiadomości - to popularna nazwa "Słownika Wyrazów Obcych" autorstwa Władysława Kopalińskiego). Niech Pani zamieszcza oryginały tłumaczonych tekstów, powodów do śmiechu (a raczej zażenowania. .. ) będzie więcej. ..
 • "Koenig ma 27 lat, jest szczupły, średniego wzrostu, ma ciemne włosy i miał na sobie ciemny żakiet" - Pani pseudotłumaczko, Koenig miał na sobie MARYNARKĘ!!! ŻAKIET to strój damski, albo elegancki strój męski. Nie podejrzewam, że czeladnik u szewca biegał po mieście w ELEGANCKIM STROJU MĘSKIM:))
 • Jaka studentka, taka tłumaczka. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  2
  ByłaWykładowczyni(2016-10-08)
 • @FrauStark - Dlaczego nie, kiedyś żakiet nie był niczym wyjątkowym. Podobnie jak marynarki występował w gorszych i lepszych wersjach. Często pochodził też z second handu.
 • @FrauStark - A u Kopalińskiego Bürgerressource występuje? Trzeba trochę znać historię Elbląga żeby "ogarniać" te stare teksty.
 • @ByłaWykładowczyni - Jaka wykładowczyni tacy studenci
 • Dot. ostatniego wpisu: Oczywiście wszystkiemu winni nauczyciele. Powiem tylko jedno - MOŻNA KONIA DOPROWADZIĆ DO WODOPOJU, ALE NAPIĆ MUSI SIĘ SAM. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  WstrętnaBelferzyca(2016-10-09)
 • @ByłaWykładowczyni - Zachęcamy więc do aplikowania do naszego cyklu "Dawno temu". Może Pani tłumaczenia będą bardziej udolne. Oceni się to. Zamiast hejtować, proszę wykazać, jakim to Pani jest dobrym wykładowcą, jeśli w ogóle któryś w wykładowców tłumaczki tego cyklu ma jakiekolwiek związki z Elblągiem i czyta gazetę portel. pl.
Reklama