UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... na niebie można było dostrzec łunę

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... na niebie można było dostrzec łunę

Wczoraj wieczorem o godz. 21 w północno-wschodniej części miasta na niebie widać było łunę, która utrzymywała się do północy. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że paliły się wszystkie budynki gospodarcze landrata Birknera z Kadyn (niem. Cadinen). Udało się uratować, poza jedną jałówką i koniem, bydło i konie. Spłonął niestety cały inwentarz i całe tegoroczne zbiory. Jeden z zaproszonych na dzisiejsze polowanie gości podczas prób ratowania dobytku o mało nie stracił życia. Przyczyny pożaru nie są znane (AZ, wtorek, 08.11.1892 r.).

Jubileusz 25-lecia panny Prosch
       Dowiedzieliśmy się z opóźnieniem, że w ubiegłym miesiącu 25 lat w zawodzie świętowała nauczycielka Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt, panna Anna Porsch. Panna Porsch należy do kolegium nauczycielskiego Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt od 1877 roku (AZ, środa, 09.11.1892 r.).
      
       Więcej na temat pożaru w Kadynach
       Nowa pompa strażacka z Łęcza (niem. Lenzen) sprawdziła się podczas pożaru Kadynach i przeszła prawdziwy chrzest bojowy. Oprócz łęckiej straży pożarnej na miejscu były także straże pożarne z Krasnego Lasu (niem. Schönwalde), Milejewa (niem. Trunz), Próchnika (niem. Dörbeck) i Tolkmicka (niem. Tolkemit). [...] (AZ, środa, 09.11.1892 r.).
      
       Na straganie, w dzień targowy

       Dzisiejszy targ był słabo wyposażony. Na targu rybnym wybór był niewielki, ceny było stosunkowo wysokie. Na targu ziemniaczanym, warzywnym i owocowym i na części z nabiałem (masłem i jajkami) ceny nie zmieniły się. Na targu dziczyzną dało się zauważyć, że rozpoczął się sezon polowań. Spora była oferta mięsa zajęczego, za którego funt trzeba było zapłacić od 25 do 30 fenigów. Za tułów gęsi trzeba było zapłacić od 40 do 45 fenigów za funt. Brakowało buraków pastewnych i marchwi. [...] Podobnie słabo wyposażony był targ zbożowy. Ceny nie zmieniły się znacznie. Na targu wieprzowiną był spory popyt na wieprzowinę i prosięta, wybór był jednak słaby (AZ, czwartek, 10.11.1892 r.).
      
       Elbląskie kwiaty na światowej wystawie
       Na światowej wystawie w Chicago, jak udało nam się dowiedzieć, Elbląg reprezentowała firma ogrodnicza pana Brandta, specjalizująca się w sztuce ogrodniczej, która mieści się przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza ulica Traugutta). Pan Brandt wysłał do Chicago nowy gatunek róż wyhodowany własnoręcznie i gatunek bulw georginii w nowych kolorach (AZ, niedziela, 06.11.1892 r.).
      
       Plaga myszy na Żuławach
       Susza, która utrzymuje się od jakiegoś czasu na Żuławach, przyczyniła się do powstania plag myszy. Myszy miejscami niszczą zupełnie zbiory na zimę. [...] Niejednokrotnie próbowano przejechać ciężkimi walcami po zniszczonych przez myszy miejscach, jednak bez rezultatu, bo zaczęły one niszczyć zbiory w innym miejscu. Jeśli nie przyjdą zaraz mocne deszcze, nie wróży to na zimę nic dobrego (AZ, środa, 30.11.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama