UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... naprawiano ulicę 1-Maja

 
Elbląg, Innerer Mühlendamm
Innerer Mühlendamm

Obecnie trwają prace brukarskie przy ulicy 1-Maja (niem. Innerer Mühlendamm). Jest to z pewnością uciążliwe dla ruchu ulicznego, jednak naprawa tej ulicy jest bardzo konieczna. Również inne ulice przed nadejściem zimy wymagają naprawy nawierzchni (AZ, sobota, 18.10.1890 r.).

Więcej zachorowań wśród dzieci
       Od jakiegoś czasu wśród dzieci panuje dyfteryt, który zebrał już kilka ofiar. Zanotowano również więcej zachorowań na odrę. Podobnie jest z przypadkami zachorowań na szkarlatynę. Nie bez wpływu na rozwój tych chorób ma jesienna pogoda. Możemy więc się spodziewać, że będą się one rozprzestrzeniać (AZ, sobota, 18.10.1890 r.).
      
       Nieszczęśliwy wypadek

       Dziewięcioletnia Anna Wehrholz z ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnahmstraße) bawiła się wczoraj szpilkami. Jedną z nich wzięła do ust. Szpilka dostała się do gardła. Dopiero silne środki wymiotne pozwoliły na usunięcie jej z gardła dziewczynki (AZ, sobota, 18.10.1890 r.).
      
       Zacni goście
       Panowie nadprezydent von Leipziger i prezydent rejencji von Heppe zwiedzili wczoraj kilka tutejszych zakładów, między innymi stocznię Schichaua, fabrykę cygar Loeser und Wolf i zakład artykułów metalowych Adolfa H. Neufeldta. Po południu panowie złożyli wizytę w gimnazjum, by zwiedzić znajdującą się w auli szkoły wystawę obrazów. […] (AZ, niedziela, 19.10.1890 r.).
      
       Zaginął Edward Pilzecker
       Od 14 dni poszukuje się zamieszkałego przy ulicy Chmurnej (niem. Strumstraße) czeladnika szewskiego Edwarda Pilzeckera. Ponieważ mężczyzna zostawił wszystkie swoje rzeczy, a przyszły do niego w międzyczasie drogą pocztową rzeczy z zagranicy, przypuszcza się, że mogło przytrafić mu się coś złego. P. ma 24 lata i nie jest żonaty (AZ, niedziela, 19.10.1890 r.).
      
       Również „zęby” będą droższe
       Ze względu na ponowne podwyżki cen platyny, która służy do wyrabiania zębów, ceny zębów w angielskich i amerykańskich zakładach poszły w górę o 75 proc. W ślad za tym wzrosną też ceny usług dentystycznych. Można więc się spodziewać, że w najbliższym czasie będą one droższe (AZ, niedziela, 19.10.1890 r.).
      
       Na 3-Maja pojawiły się nowe drzewka
       W rzędzie drzew rosnących przy chodniku przy ulicy 3-Maja (niem. Johannisstraße) do niedawna można było zauważyć rzucające się w oczy luki. Wczoraj w miejscu tych luk posadzono drzewa klonowe i inne gatunki (AZ, niedziela, 19.10.1890 r.).
      
       Japońscy goście
       Z Berlina do naszego miasta przybyli dzisiaj komandorzy kapitanowie G. Juiguji i Juiai z japońskiej marynarki oraz tłumacz […]. Powodem wizyty są dwa torpedowce produkowane w stoczni Schichaua na zlecenie japońskiego rządu. Goście zamieszkali w hotelu „Koeniglicher Hof” (AZ, wtorek, 21.10.1890 r.).
      
       Strach przed szkolną karą
       W sobotę rano mieszkańcy Zawady (niem. Pangritz Kolonie) byli świadkami zabawnej historii. Pewien często wagarujący chłopak zobaczył, leżąc w łóżku, zbliżającego się do domu wysłannika ze szkoły, który miał za zadanie przyprowadzić go do placówki. Chłopak wyskoczył jak z procy z łóżka i wybiegł w samej tylko koszuli nocnej na zewnątrz, po czym zaczął uciekać przez żywopłot tak, że strzępy jego cienkiego przyodziewku zostawił na krzakach agrestu. Szkolny wysłannik zrezygnował z pościgu za sprytnym uczniem. Karę w takich przypadkach poniosą także i rodzice (AZ, wtorek, 21.10.1890 r.).
      
       Uwaga! Na chodnikach jest ślisko!
       Ostatnio deszcze padają dość często, stąd chodniki są śliskie. Nie dalej jak wczoraj przy ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) pewna dama poślizgnęła się na chodniku i złamała lewą nogę (AZ, wtorek, 21.10.1890 r.).
      
       Przestrzegajmy niesfornych chłopców

       W naszym mieście często dochodzi do incydentów, których sprawcami są chłopcy. To oni właśnie dla zabawy wybijają okna w starych budynkach, nie zostawszy złapanymi na gorącym uczynku. Przykładowo pewien chłopiec z Królewca (niem. Königsberg) za podobny czyn został skazany przez sąd ławniczy na pięć dni więzienia. Taki przypadek powinien być poważną przestrogą dla rodziców, wychowawców i nauczycieli. To oni powinni ostrzegać szczególnie chłopców przed podobnego typu ekscesami (AZ, wtorek, 21.10.1890 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama