UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... planowano budowę rzeźni

Elbląg, Rzeźnia miejska
Rzeźnia miejska

Budowa tutejszej rzeźni powinna rozpocząć się definitywnie wiosną i ma być nadzorowana przez miasto. Na rozpoczęcie budowy, którą kierować będzie dyrektor rzeźni z Chemnitz (miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia) F. Koegler, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ponieważ trwają prace nad ograniczeniem zbędnych kosztów budowy (wiedzę, jak to zrobić, dały wizytacje komisji w innych podobnego typu rzeźniach) (AZ, wtorek, 17.02.1891 r.).

[W latach 1890-1892 przy ulicy Żeromskiego wybudowano rzeźnię, stąd wzięła się pierwsza nazwa ulicy - Schlachthofstraße (czyli ul. Rzeźni). Obok rzeźni mieścił się targ bydlęcy, zajmujący powierzchnię dwóch hektarów. Zakłady mięsne istniały w tym miejscu aż do lat 90. XX wieku. Obiekty zostały zburzone, gdy teren od miasta kupił prywatny inwestor, który postawił hipermarket i urządził przy nim duży parking. O historii tego miejsca przypomina jeden ocalały do tej pory budynek z czerwonej cegły. Miłośnikom historii najbardziej żal rozebranej ciekawej wieży wodnej – źródło portEl.pl].

  Elbląg, Hotel Stadt Elbing, znajdował się obok targu i rzeźni
Hotel Stadt Elbing, znajdował się obok targu i rzeźni


       Szalony kucyk

       Wczoraj w południe do naszego miasta przybył mały kucyk spod Elbląga zaprzęgnięty w sanie. Zwierzę zerwało się i rozpędzone pobiegło przez Stare Miasto (niem. Alter Markt) tak, że furman nie mógł go zatrzymać. Zabawa skończyła się upadkiem konia na rogu ulicy Świętego Ducha (niem. Heilige Geiststraße) (AZ, wtorek, 10.02.1891 r.).
      
       Smutne wieści
       W leżącej przed nami piątkowej gazecie „Duesseldorfer Volkszeitung” czytamy, co następuje: „Zamieszkały przy ulicy Kronprinzstraße Percy Freiligrath, syn poety Ferdynanda Freiligrath, współwłaściciel firmy Wilh. Wiens u. Co (brat tutejszego radnego Wiensa) dostał w swoim biurze w miejscowości Neustadt udaru mózgu i zmarł na miejscu. F. trzymał jeszcze w ustach palące się cygaro i a w dłoni pióro (AZ, środa, 11.02.1891 r.).
      
       Wypadek na moście

       Wczoraj na moście na rzece Kumieli (niem. Hommel) złamało się koło u wozu. W wyniku nagłego szarpnięcia konie, które ciągnęły wóz upadły, jeden z nich złamał nogę (AZ, piątek, 13.02.1891 r.).
      
       Odnośnie absencji żydowskich dzieci w dni świąteczne
       Do miejscowych organów szkolnych dotarło zarządzenie odnośnie niestosowania kar względem dzieci żydowskich, które nie uczęszczają do szkoły w szabat, w przypadku gdy rodzice tych dzieci poinformują o tym fakcie dany organ i usprawiedliwią ich nieobecność (AZ, sobota, 14.02.1891 r.).
      
       Chciała sprzedać miotły bez atestu

       Wczoraj po południu na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstraße) złapano żonę robotnika z Zawady (niem. Pangritz-Kolonie), która próbowała przemycić tutaj dużą liczbę mioteł bez odpowiedniego atestu. Miotły zostały zarekwirowane przez policję (AZ, sobota, 14.02.1891 r.).
      
       Wezwali staż, a pożaru nie było

       Wczoraj wieczorem po godz. 20.30 wezwano na ulicę Rybacką 7 (niem. Fischerstraße) straż pożarną. Mieszkańcy tego domu przestraszyli się, że zajął się komin. Straż stwierdziła na miejscu, że komin nie zdążył się jeszcze zapalić, po czym odjechała z miejsca zdarzenia (AZ, niedziela, 15.02.1891 r.).
      
       Elbląg na 34. miejscu
       Po ostatnim liczeniu ludności miasto Elbląg znajduje się na 34. miejscu pod względem liczby ludności w państwie pruskim. Gdańsk zajmuje 11. pozycję (AZ, środa, 18.02.1891 r.).
      
       Pogrzeb nadzorcy budowlanego
       Dzisiaj po południu odbył się pogrzeb królewskiego nadzorcy budowlanego Augusta Albrechta […]. Korowód ruszył z dworca, a potem przemierzał ulicą 3-Maja (niem. Johannisstraße) i dotarł na cmentarz przy kościele Najświętszej Marii Panny. Trumna była bogato ozdobiona a liczba kwiatów złożonych przy grobie świadczy o tym, jak wielką miłością i czcią otaczał się zmarły za życia. Za trumną podążał długi pochód złożony z mężczyzn i sześć wozów (AZ, środa, 18.02.1891 r.).
      
       Wykład w Domu Rzemiosła
       W najbliższą sobotę o godz. 11 w małej sali Domu Rzemiosła kaznodzieja Schmidt z Królewca (niem. Königsberg) wygłosi wykład pn. „Społeczna kwestia w religii”. Pan Schmidt jest znanym mówcą w związkach wolnoreligijnych [odrzucający wszelkie religie związane z dogmatami – Wikipedia] w Tylży (niem. Tilsit) i Królewcu (niem. Königsberg). Gorąco polecamy ten wykład tutejszym znawcom tematu (AZ, czwartek, 19.02.1891 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed ponad 120 lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Altpreussische Zeitung".
      

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Za rozebranie tej wiezy na terenie byłych Zakładóww Miesnych powinien ktos odpowiedziec. jestem jako elblazanin ciekaw kto zezwolił na jej rozbiórkę?
 • Niemcy to naród morderców podczas II Wojny Światowej wymordowali w sposób bestialski 6,5 miliona Obywateli Polskich. .. .!
 • Dawno temu to elblążanie zburzyli/rozebrali zamek krzyzacki. Ważna data 12 lutego dla naszego miasta. Ale na Portelu cisza. Redakcja oglądała skoki w Sapporo i zapewne jeszcze śpi :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  12lutego1454(2017-02-12)
 • Tera tam jest siłownia, można można!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  elbling(2017-02-12)
Reklama