UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... radny Ziegler obchodził urodziny

 Elbląg, Samochód Komnick z 1906 roku
Samochód Komnick z 1906 roku

Z okazji 85. urodzin naszego najstarszego radnego Zieglera już od samego rana zebrała się dziś spora gromadka pragnąca ze szczerego serca złożyć jubilatowi życzenia. Z bliska i z daleka nadesłano mu także wiele telegraficznych życzeń urodzinowych. Wśród składających gratulacje znaleźli się burmistrz dr Schaller i radny miejski Jursch.

Złożyli oni jubilatowi najszczersze życzenia w imieniu magistratu. Wcześniej z magistratu wysłano jubilatowi piękny bukiet. Następnie życzenia złożyli mu inni radni miejscy, Stowarzyszenie Kolonii Feryjnych i liczne stowarzyszenia charytatywne.
       W odpowiedzi na te życzenia pan Ziegler odparł, że ma nadzieję jeszcze przez długi czas służyć naszemu miastu i kontynuować swoją działalność. (ENN, piątek, 12.09.1913 r.)
      
       Wysyłka bydła
      
W zeszłym tygodniu na naszym dworcu miała miejsce wysyłka bydła. Do wagonów załadowywano głownie bydło zarodowe i cielaki. Zwierzęta pochodzą z podelbląskich gospodarstw, skąd zostały zakupione przez handlarzy, by zostać wywiezione na sprzedaż. (ENN, niedziela, 07.09.1913 r.)
      
       W sprawie naprawy dróg
      
W interesie komunikacji publicznej jest, jak oficjalnie podaje Królewskie Starostwo, doprowadzenie dróg przed nastaniem zimy do należytego stanu. Szczególnie należy zadbać o wyrównanie dróg i wybudowanie przydrożnych rowów. Pielęgnacji wymagają zwłaszcza drogi żwirowe i brukowane rozbudowane z funduszy powiatu [...]. (ENN, niedziela, 07.09.1913 r.)
      
       Cesarzowa nie przybędzie do Kadyn
      
Do pani Petersohn z Kadyn (niem. Cadinen), która jest kustoszem zamku, przyszedł telegram z Dworskiego Urzędu Marszałkowskiego Cesarzowej*, w którym można było wyczytać, że ta tymczasowo nie przybędzie do Kadyn. Jako powód podano chorobę księcia Ernesta Augusta**.
       Na drodze biegnącej za kadyńskim dworcem, prowadzącej do portu, gdzie znajduje się cesarski jacht „Hela”, z okazji odwiedzin cesarzowej wybudowano już specjalną ścieżkę. Prace są w toku i będą postępować coraz szybciej. (ENN, poniedziałek, 08.09.1913 r.)
      
       * Cesarzowa Augusta Wiktoria Fryderyka Ludwika Feodora Jenny von Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg (1858-1921) – królowa Prus i cesarzowa Niemiec jako żona Wilhelma II, ostatniego władcy Prus i Niemiec – Wikipedia.
       ** chodzi tu o najstarszego syna cesarzowej Fryderyka Wilhelma Wiktora Augusta Ernesta (1882-1951), następcę tronu – Wikipedia.
      
       Wizytacja w seminarium nauczycielskim
      
W sobotę do Elbląga przybył prof. Siegert z Berlina w celu przeprowadzenia kontroli w seminarium nauczycielskim. Profesor hospitował zajęcia w placówce, przy okazji zwiedził także nowy budynek szkoły. (ENN, poniedziałek, 08.09.1913 r.)
      
       Wyprawa Elbląskiego Klubu Samochodowego
      
Członkowie Elbląskiego Klubu Samochodowego przedsięwzięli wczoraj wycieczkę do Dzierzgonia (niem. Christburg). Wyprawa należała do udanych. (ENN, poniedziałek, 08.09. 1913 r.)
      
       Agresywny robotnik
      
Złą reputację zyskał sobie robotnik nazwiskiem Winterfeld. Wczoraj na rogu ulic Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße ) i Królewieckiej (niem. Königsberger Straße) napadł na przechodniów, a gdy w końcu został doprowadzony do porządku, rzucił się także na funkcjonariusza policji. Obaj mężczyźni podczas bójki wielokrotnie znaleźli się na ziemi. Z pomocą strażaków okrutnik został załadowany do wozu. Dzisiaj żałował swoich czynów. (ENN, wtorek, 09.09.1913 r.)
      
       Zmarł miejski dyrektor muzyczny
      
Po długich cierpieniach zmarł wczoraj po południu w wieku 79 lat dyrektor muzyczny Otto Pelz. Ciężka choroba przykuła pana Pelza, który do niedawna mimo swego podeszłego wieku był krzepkim mężczyzną, do łóżka, więc śmierć stała się dla niego jedynym wybawieniem.
       Pan Pelz przybył w latach 80. do Elbląga z Malborka. Początkowo pracował jako muzyk w miejskim teatrze. Później kapela, którą prowadził, otrzymała dotacje od naszego miasta i przyjęła tytuł kapeli miejskiej. Zmarłemu, który był także wyśmienitym skrzypkiem, udało się przez tak wiele lat utrzymać swoją kapelę, do której początkowo należeli głównie młodzi ludzie. Mało tego, dzięki niemu kapela ta zdobyła wiele godnych uznania osiągnięć. […]
       Swoje 70. urodziny Pelz świętował, ciesząc się jeszcze fizycznym i psychicznym zdrowiem. Urodziny te były wyśmienitą okazją dla miejskich stowarzyszeń, wielu elbląskich związków i najbliższego kręgu znajomych i rodziny do wyrażenia wdzięczności za jego niezastąpioną, znakomitą działalność na stanowisku miejskiego dyrektora muzycznego. Kilka lat temu Pelz musiał, niestety, z powodu choroby zrezygnować z prowadzenia chóru. Chór przejął ambitny i nastawiony na sukces dyrygent Alfred Pelz.
       Pogrzeb Otto Pelza odbędzie się w piątek po południu o godz. 15. Ciało będzie wystawione w kościele Najświętszej Marii Panny i potem pochowane na przykościelnym cmentarzu św. Jana (Johanniskirchhof). (ENN, środa, 10.09.1913 r.)
      
      
       ***
      
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z września 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • "służyć naszemu miastu" kiedyś ludzie u władzy mieli to coś
  • Dawno temu w Elblągu. .. radny Ziegler obchodził urodziny - a mnie, Polakowi mieszkańcowi tego miasta, gówno to obchodzi.
  • Poprawniejsza jest forma mnie, jako Polaka. To co napisałeś zasluguje na 2-.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    tytyiut(2011-09-17)
  • Wspomniane Seminarium Nauczycielskie zostało wybudowane w 1913 r. na rogu d. Hindenburgstraße i Comeniusstraße (dzisiaj Bema i Komenskiego) - ale dzisiaj jest tutaj boisko asfaltowe. Budynek tego seminarium był częściowo wypalony podczas walk w lutym 1945 r. (dach) a po wojnie rozebrany. Ulicę Jana Amosa Komenskiego naziści po 1933 r. przemianowali na Langemarckstraße. Nazwa ta odnosiła się do m. Langemarck w zach. Flandrii, gdzie 10 listopada 1914 r. w walkach zginęło ok. 2000 niemieckich studentów, młodych rekrutów itd. Po 1945 r. nazwę tej miejscowości przetłumaczono bezpośrednio na j. polski i tak powstała ul. Długa (!). Niestety, w swej książce o ulicach Elbląga tak samo nazwę tej ulicy (dzisiaj ponownie Komenskiego) interpretuje dr W. Engler. .. ..
  • prawdziwy Polaku, to jest artykuł dla chcących go czytać, więc nie komentuj i nie czytaj. .. .
  • ależ ja tego szamba nie czytam, Widzę, że marzy się wam powrót do granic III rzeszy.
  • Hej ćwoku wyżej, zapytaj swoich rodziców lub dziadków skąd wzięli się w naszym mieście po 1945 r. Bo gdyby nie te granice to może byś dzisiaj krówskie zady mył przed wieczornym udojem w jakiejś Kiszce Dolnej k. Prykowa Małego nad Prypecią?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rieczka i pieczka(2011-09-18)
  • na zgodę zobaczcie ten oto film: www.youtube.com
  • Tak jak mówiłem czy ostatnim artykule, przy kolejnym, z tej serii podrzucasz linki z KL. Jakby to cokolwiek wnosiło do dyskusji. Kilka drobnych uwag: "ależ ja tego szamba nie czytam" jak można komentować coś czego się nie czytało?, jest to co najmniej dziwne. ."marzy się wam powrót do granic III rzeszy" Jakbyś posiadał ELEMENTARNĄ wiedzę historyczną, to byś wiedział, ze w czasach gdy powstawało to wydanie "Elbinger Neueste Nachrichten" [wrzesień 1913] coś takiego jak III Rzesza nie istniało. Wiem, dla Ciebie to mało istotny szczegół. Zawsze czekam na artykuły z tej serii, żeby dowiedzieć się, jak żyło się w dawnych czasach, poczytać komentarzy ludzi którzy mają coś do przekazania, i opowiedzenia, aż pojawiłeś się TY:) Proponuje innym którzy lubili tą lekturę, żebyśmy ignorowali te komentarze i nie wchodzi w dyskusję z osobą, która nawet nie raczy się podpisać. Jego jak każdego troll nie należy karmić, bo każda odpowiedz na jego post jest bez sensu, po co pisać z kimś kto nie potrafi nawet dyskutować? Pozdrawiam i czekam na kolejne filmiki z KL, bo tylko to potrafisz wrzucać, choć widzę, że się rozwinąłeś, wrzucasz nie tylko z obozów które były na terenie okupowanej przez Niemców Polski. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    janchrzan(2011-09-19)
  • Miło poczytać o kimś, kogo mieszkańcy Elbląga lubili. Tym milej, że musiała to być osoba zasłużona dla miasta, skoro z takimi honorami obchodził urodziny. Wskażcie mi tylko jednego radnego wyzwolonej z komunizmu RP, o którym wypowiadano się w tak dobrym tonie.
  • Cytowanie artykułów z 1913 roku to pogłębianie wiedzy o naszym mieście. O miejscach które co dziennie mijamy. Z artykułów dowiadujemy się jak żyli mieszkańcy w tych czasach. Z jakimi problemami się spotykali. Ułomni są ludzie którzy wiedzą tyle, ile sobie mogą przypomnieć z własnego życia, a ich wiedza o świecie zaczyna się od momentu kiedy ukończyli 6 no może 7 lat. Co prawda niektórzy mędrcy tego świata chcieli w przeszłości, by ludzie uważali, że historia świata rozpoczęła się w 1917 lub 1945r.
  • ci ,co zbudowali to miasto, oraz ich krajanie , wybierając w demokratycznych wyborach hitlera , dopuścili do tego: www.youtube.com
Reklama