UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu...ślusarz okradał teściową

 
Elbląg, Ul. Bednarska (SpieringStr.)
Ul. Bednarska (SpieringStr.)

Ślusarz P. z Elbląga był wielokrotnie karany za sprawą swojej teściowej. To, że i dzisiaj znalazł się na ławie oskarżonych w sądzie ławniczym (jak sam powiedział) również zawdzięcza „temu diabłu, swojej teściowej”. Zdarzyło się bowiem, że mężczyzna wracając nocą do domu wielokrotnie zastawał wodociąg zamkniętym tak, że nie miał możliwości napić się ani łyka wody. Schodził więc do piwnicy i zabierał swojej teściowej kilka butelek soku oraz słoików z owocami, którymi się później ze smakiem zajadał. Opróżnił też butelkę wina, która należała do teściowej. Za kradzież sąd wymierzył mu karę 10 marek lub dwa dni pozbawienia wolności (ENN, piątek, 03.07.1914 r.).

Nabożeństwo dla głuchoniemych
       Dla naszych głuchoniemych braci z kościoła ewangelickiego przewiduje się specjalne nabożeństwa, które odbędą się w trzecim kwartale roku 1914 w Domu dla Głuchoniemych o godz. 10 w następujące dni: 16 i 30 sierpnia oraz 13 i 27 września. Nabożeństwo odprawi proboszcz Selke. W Suszu (niem. Rosenberg) podobne nabożeństwa odbędą się 9 sierpnia i 27 września o godz. 15. Odprawi je proboszcz Engelbrecht z Iławy (niem. Deutsch-Eylau) (ENN, środa, 01.07.1914 r.)
      
       50 km wyścig rowerowy
       Elbląski Klub Rowerowy powstały w 1886 roku organizuje w sierpniu tego roku ponad 50 km wyścig rowerowy (ENN, środa, 01.07.1914 r.).
      
       Wykład dla krawcowych i modystek
       Elbląskie Stowarzyszenie Wykwalifikowanych Krawcowych zaapelowało do zachodniopruskiej izby handlowej, by przysłano do Elbląga fachowca, który rozwiałby wszelkie obawy w sprawie praktyk oraz kształcenia w wyżej wymienionych zawodach oraz […] wyjaśniłby, co należy do obowiązków krawcowych i modystek [modystka, modniarka (z fr. modiste) – kobieta zajmująca się zawodowo wyrobem i sprzedażą damskich kapeluszy (przeważnie filcowych), oraz ręcznie wyrabianych dodatków takich jak: woalki (np. do ślubu, na pogrzeb), ozdoby i dodatki do sukienek pierwszej komunii świętej (np. białe wianuszki). Modystka pracuje w zakładzie modniarskim lub pracowni modniarskiej. Obecnie zarówno zawód jak i tego typu pracownie zanikają. Zawód modystki zalicza się do rzemiosł i podlega pod cech rzemiosł – Wikipedia] oraz jakie są ich prawa. Bezpośrednio po egzaminie na pomocnika, który odbędzie się w środę 4 lipca o godz. 16 i zdawany będzie przez żeńską część praktykantów, komisja egzaminacyjna weźmie udział w uroczystości, podczas której pan Gosch, przedstawiciel cechu krawiectwa damskiego z Gdańska (niem. Danzig) wygłosi wykład na temat najważniejszych tajników związanych ze światem mody. Dla każdej krawcowej i modystki wykład ten stanie się z pewnością inspiracją i stanowić będzie rezerwuar wiedzy (ENN, czwartek, 02.07.1914 r.).
      
       Zapłata za przyjacielską przysługę
       Bezdomny formierz Gustaw W. odprowadził wczoraj robotnika H., który pijany leżał na ulicy, do jego domu. Jako zapłatę za tę przyjacielską przysługę mężczyzna zabrał zegarek „chorego”, który leżał w jego przedpokoju. Policja odebrała go jednak winowajcy (ENN, piątek, 03.07.1914 r.).
      
       Zmarły dwie ważne osobistości naszego miasta
       W wieku 65 lat odszedł emerytowany nauczyciel pan August Schultz, który zostanie zapamiętany przez elblążan nie tylko jako wspaniały nauczyciel lecz także jako wyśmienity skrzypek. Uzdolnienia muzyczne odziedziczył po ojcu. Syn zmarłego, Hans, w latach młodości występował w Elblągu i w wielu innych miastach jako wirtuoz skrzypiec i to nie bez sukcesów. Pożegnamy również kolejnego znamienitego elblążanina w osobie jednego z najbardziej znanych obywateli reprezentujących cech rzemieślniczy, pana Albrechta Weissa. Pan Weiss odszedł wczoraj w wieku 64 lat. Wyroby z jego fabryki szczotek uczyniły go sławnym nie tylko w całej prowincji lecz także poza nią. Zmarły należał swego czasu do kolegium radnych miejskich (ENN, wtorek, 07.07.1914 r.).
      
       Wystawa nagród honorowych
       Na wystawie zakładu jubilerskiego zostały zaprezentowane nagrody honorowe zdobyte podczas tegorocznych regat w Gdańsku (niem. Danzig) i Bydgoszczy (niem. Bromberg) przez związek wioślarski „Nautilus”. Do najbardziej znanych nagród należą nagrody cesarza oraz nagroda za wyścig czwórkami. W ręce „Nautilusa” wpadła jedna z nagród cesarza. Na uwagę zasługują także złota patera, honorowa nagroda miasta Gdańska dla czwórki juniorów, statuetka „Gladiatora Borghese” [Agasias z Efezu to grecki rzeźbiarz-kopista, aktywny zapewne w pierwszej połowie I wieku p.n.e., który sygnował marmurowy posąg „Szermierza (Gladiatora) Borghese” z Ancjum, obecnie znajdujący się w muzeum w Luwrze po rekonstrukcji obu niezachowanych rąk. Posąg ten jest prawdopodobnie kopią brązowego dzieła z około 150 p.n.e. Jego sygnatura znajduje się także na bazie niezachowanego posągu odkrytego w rejonie Halos w Tesalii – Wikipedia] w brązie, honorowa nagroda dla ósemki wywalczona w Bydgoszczy (ENN, wtorek, 07.07.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z lipca 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No to miał przerąbane, że nawet wody mu żałowała, dobrze robił że ją okradał; ) to chyb zawsze była reguła, że teściowe to same cholery.
 • Opłacalo się bardzo, dwa dni i dwie noce bez teściowej to nagroda nie kara! Hero.
 • moja tesciowa jest w porzadku, zlota kobieta, nie zyje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  draniek(2012-07-07)
 • Bez sensu informacja.
 • Po co to komu wiedzieć? Czy portEl naprawdę nie ma o czym pisać? Tyle ciekawych, aktualnych tematów- a wy o pierdułach!
 • Po co to komu wiedzieć? Czy portEl naprawdę nie ma o czym pisać? Tyle ciekawych, aktualnych tematów- a wy o pierdułach!
 • -dwie wiadomosci:dobra i zla. dobra-bo tesciowa wpadla do studni a zla-bo ja ze studni wyciagneli-
 • [3] 50 km wyścig rowerowy… Organizatorem był der Elbinger Radfahrer-Club e. V. 1886.Wcześniej, bo w dniach 1-5 sierpnia 1913 r. Elbląski Klub Rowerowy brał udział w zjeździe rowerowym we Wrocławiu. W dniu 5.08.1923 r. w Lipsku, natomiast w 1925 r. rowerzyści elbląskiego klubu brali udział w rajdzie rowerowym „ Wokół Prus Wschodnich” . Jego najlepszym rowerzystą był Kurt Willutzki. [4] Wykład dla krawcowych i modystek… Podobne zajęcia prowadziła w Elblągu i w okolicy Spółka Akcyjna Singer – Oddział w Elblągu (Singer Nähmaschinen A. G. ) przy Innere Mühlendamm 10 (dzisiaj 1 Maja 10).
 • [0] Dowcipów o teściowych w dawnym Elblągu było dużo. M. in. - Starsi mają pierwszeństwo - powiedział młody /żonkoś/ i popchnął teściową do grobu… Das alter geht voran, sagt der Junge und stieß die Schwiegermutter in den Graben… , czyli z łaciny: Seniores priores! [1] Kartka tytułowa przedstawia najpiękniejszą ulicę elbląskiego Starego Miasta – Bednarską, później Spiering-Straße, po wojnie ul. Masztowa i znowu ul. Bednarska. Ze swoimi przedprożami, z Kamienicą Pod Wielbłądem. Domem Octowym, Domem Rzemiosła, Domem Królów etc. elbląska ul. Bednarska niczym nie ustępowała gdańskiej ul. Mariackiej, a może była nawet piękniejsza… [2] Nabożeństwo dla głuchoniemych i proboszcz Engelbrecht z Iławy… Nabożeństwo odbyło się w świeżo oddanym do użytku Ośrodku dla Głuchoniemych przy ul. Królewieckiej 106 (dzisiaj komenda policji). A proboszcz Engelbrecht z Iławy to prawdopodobnie Georg Heinrich Engelbrecht – trzeci pastor w parafii NMP w Elblągu w latach 1929-1935.
 • Mam też dobrą teścową, odwiedzam ją raz w roku we Wszystkich Świętych, żeby sprawdzić czy czasem się płyta nie przesunęła. Strzeżonego Pan Bóg strzeże.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dobry zięć(2012-07-07)
 • Jakby nie było dobrzy zięciowie wasze mamy też są dla kogoś teściowymi. Nie żle im życzycie. Współczuję tym mamą.
 • A ja Tobie współczuję, że po polsku nie potrafisz pisać.
Reklama