UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua zdarzył się wypadek

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua zdarzył się wypadek

Wczoraj w fabryce Schichaua pewien ślusarz uderzył przez pomyłkę swojego współpracownika, który trzymał mu dłuto, młotkiem w głowę. Obrażenia są poważne. Ranny został natychmiast przewieziony do szpitala diakonisek (AZ, sobota, 04.03.1893 r.).

Radca Etzdorf się żeni
       Jutro odbędzie się ślub radcy miejskiego Etzdorfa. Zaślubiny rozpoczną się o godz. 13 w kościele Najświętszej Marii Panny. Dziś wieczorem w kasynie odbędzie się Polterabend (zwyczaj przedślubny polegający na tłuczeniu porcelany przed domem narzeczonej, co ma przynieść młodej parze szczęście) (AZ, czwartek, 02.03.1893 r.).
      
       Rzucał w przechodniów kamieniami
       Wczoraj wieczorem aresztowano zamieszkałego przy ulicy Altstädtische Grünstraße właściciela ziemskiego, ponieważ ten w stanie alkoholowego upojenia śledził kilka osób na ulicy, rzucał w nich kamieniami i innymi przedmiotami a na koniec zwymyślał funkcjonariusza policji (AZ, sobota, 04.03. 1893 r.).
      
       Friedrich Schichau jedzie się leczyć

       Tajny radca handlowy Friedrich Schichau przeniesie się na jakiś czas do San Remo. Takie dostał zalecenie od swojego lekarza (AZ, niedziela, 05.03.1893 r.).
      
       Coraz mniej uczniów w Szkole Dokształcającej
       W tutejszej państwowej Szkole Dokształcającej w semestrze zimowym frekwencja wynosiła 1161 uczniów, 68 uczniów mniej niż w roku ubiegłym. Dlaczego liczba ta się zmniejszyła, trudno ustalić. Prawdopodobnie spadła liczba ochotników. Wynosi ona w tym roku zaledwie 51, co daje zaledwie 5 proc. całej liczby uczniów. Mimo znacznego zmniejszenia się liczby uczniów, liczba kursów wzrosło z 81 na 84. Zwiększyła się też liczba godzin tygodniowo (AZ, wtorek, 07.03.1893 r.).
      
       14-latek napadł na kobietę
       W sobotę wieczorem pewien około 14-letni chłopak na Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Inn. Mühlendamm, dzisiejsza ulica 1-Maja) próbował wyrwać młodej kobiecie paczkę. Gdy mu się to nie udało, śledził kobietę aż do ulicy Szpitalnej (niem. Hospitalstrasse) i próbował zerwać jej z szyi szal boa. Gdy ta zaczęła krzyczeć, niepoważny chłopak uciekł (AZ, wtorek, 07.03.1893 r.).
      
       Stocznia Schichaua się rozbudowuje
       W najbliższym czasie stocznia Schichaua powiększy się o odlewnię. Powstanie ona w budynku, w którym obecnie znajdują się pomieszczenia biurowe. Biura zostaną z kolei przeniesione do nowego będącego jeszcze w budowie budynku. Jakiś czas temu zakupiono w tym celu działkę budowlaną, w której miejscu właśnie powstaje budynek (AZ, środa, 08.03.1893 r.).
      
       Bójka przy Janowskiej
       Wczoraj przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraẞe) doszło do bójki między wielokrotnie wcześniej karanym mężczyzną i głuchoniemym robotnikiem, podczas której głuchoniemy przylał swojemu przeciwnikowi w głowę i nieznacznie go zranił. Głuchoniemy został sprowokowany do tego czynu (AZ, czwartek, 09.03.1893 r.).
      
       Przy Wewnętrznej Grobli Malborskiej powstanie nowa restauracja

       Tutejsza komisja miejska udzieliła zgodę pani Justynie Karsten na prowadzenie działalności gastronomicznej przy Wewnętrznej Grobli Malborskiej 25 (niem. Innerer Marienburgerdamm, dzisiejsza ulica Malborska) (AZ, czwartek, 09.03.1893 r).
      
       Urzędnik Feydt żegna się z urzędem

       Z dniem 1 kwietnia w stan spoczynku przejdzie sekretarz miejski Feydt, który w czasie swojej długiej działalności jako urzędnik powiatowy dzięki uprzejmej naturze zyskał wśród społeczności ogólny szacunek i poważanie. Na jego miejsce rozpatruje się kandydaturę archiwisty Noske (AZ, czwartek, 09.03.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama