UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... wesele odbywało się na łodzi

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... wesele odbywało się na łodzi

Rzadko która para młoda udaje się w podróż poślubną żaglówką […]. Jednak wczoraj po południu na rzece Elbląg można było zobaczyć taką właśnie parę małżonków. Łódź była przyozdobiona girlandami i flagami, a goście weselni byli w jak najlepszym humorze, ponieważ po łodzi kursowała „flaszka” (AZ, środa, 09.04.1890 r.).

Odra opanowała miasto
       Odra cały czas grasuje w naszym mieście. W jednej z rodzin zamieszkałej przy ulicy Parkowej (niem. Herrenstrasse) na tę perfidną chorobę zapadła czwórka dzieci (AZ, środa, 02.04.1890 r.).
      
       Wkrótce w Szkole Handlowej i Rzemieślniczej dla Dziewcząt ruszy nowy kurs
       Jak już wcześniej wspominaliśmy, 14 kwietnia w tutejszej Szkole Handlowej i Rzemieślniczej dla Dziewcząt rozpoczyna się kurs letni, który może być, jak co roku, kontynuowany dzięki otrzymanej subwencji państwowej w kwocie 900 marek na okres od kwietnia 1890 do końca 1891 roku. Zachęcamy więc wszystkie uczennice, by już od kwietnia zgłaszały się na kurs, podczas którego latem zostaną zaznajomione z elementami księgowości i korespondencji handlowej […] (AZ, środa, 02.04.1890 r.).
      
       Nowe budowle
       Na Polu Nowomiejskim (niem. Neustädter Feld), pośrodku obu szos, wznosi się teraz trzypiętrowy budynek mieszkalny, wybudowany przez producenta kamieni Matthiasa. Przy budynku powstały także pomieszczenia robotnicze oraz otoczone płotem podwórze. Również na przedmieściach ruszyło sporo budów, mniej dzieje się w samym mieście. Tam mają miejsce jedynie renowacje (AZ, czwartek, 03.04.1890 r.).
      
       Eksces na Świętego Ducha

       Wczoraj po południu wybito szyby w domu zamieszkałego przy Świętego Ducha (niem. Heilige Geiststrasse) kowala. Sprawcą okazał się czeladnik szklarski, który w momencie dokonania czynu był pijany. Mężczyznę już aresztowano (AZ, piątek, 04.04.1890 r.).
      
       Ruch w kościołach i na cmentarzach w Wielki Piątek
       We wczorajszy Wielki Piątek przed- i popołudniu kościoły były zapełnione. Również na cmentarzach ruch w godzinach popołudniowych był spory. Także na nowym cmentarzu, liczącym niewiele ponad 50 grobów. Widok z tamtego miejsca jest przy ładnej klarownej pogodzie zachwycający. Budowle są już prawie gotowe. Kaplica ma zostać wkrótce otynkowana a dom grabarza jest gotowy już wewnątrz. Niestety wiele do życzenia pozostawia droga z cmentarza do Alei Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chaussee) (AZ, niedziela, 06.04.1890 r.).
      
       Martwe ryby w rzece Elbląg
       Po obu stronach rzeki Elbląg aż do zalewu leży tysiące zdechłych cierników [gatunek ryby z rodziny ciernikowatych – Wikipedia], które zanieczyszczają powietrze. Wydzielają tak ostry zapach, że kobiety, które ostatnio płynęły łodzią do Nowakowa (niem. Terranova) zemdlały. Istnieje obawa, że gdy przyjdzie burza i wody się podniosą tak, że ryby zostaną z powrotem przez nie zabrane, wybuchnie epidemia […] (AZ, środa, 09.04.1890 r.).
      
       Znaleziono zwłoki

       Dziś przed południem w pobliżu Treideldamm (ulica ta prawdopodobnie obecnie nie istnieje) znaleziono ciało starszego mężczyzny w stanie zupełnego rozkładu. Nie wiadomo jeszcze nic na temat danych mężczyzny (AZ, środa, 09.04.1890 r.).
      
       Posiedzenie garncarzy
       W niedzielę w lokalu pana Wehsera odbędzie się zebranie garncarzy z prowincji Prus Wschodnich i Zachodnich, podczas którego będą miały miejsce obrady na temat przyłączenia cechu garncarskiego obu prowincji do niemieckiego Związku Garncarzy (AZ, czwartek, 10.04.1890 r.).
      
       Przyłapany na kradzieży
       Wczoraj wieczorem pewien trzynastoletni chłopiec został przyłapany na kradzieży. Chłopiec chciał ukraść rzeczy znajdujące się w gablocie wystawy należącej do kupca zamieszkałego przy ulicy Stary Rynek (niem. der Alte Markt). Jego towarzysz zwiał (AZ, czwartek, 10.04.1890 r.).
      
       Kradzież gotówki
       Pewnemu głównemu mielcarzowi [mielcarz inaczej słodownik - mistrz przygotowujący słód do warzenia piwa. Pracownik słodowni. Dawniej nazywany także sładkiem – Wikipedia] nazwiskiem Koenig w wigilię Wielkiej Nocy w Angielskim Zdroju (niem. Englisch Brunnen) ukradziono z mieszkania 28 marek w gotówce. K. na krótką chwilę opuścił pokój i zostawił w drzwiach klucz. Bez wątpienia chodzi tutaj o kradzież (AZ, czwartek, 10.04.1890 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama