UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...wybierano pastora

 
Elbląg, Kościół Bożego Ciała przed wojną
Kościół Bożego Ciała przed wojną

Pojawiły się problemy z obsadzeniem wolnego stanowiska pastora w tutejszej parafii Bożego Ciała. W ostatnich dniach swoją kandydaturę wycofał kaznodzieja von Koenig, który w przyszłą niedzielę miał wygłaszać tu gościnne kazanie. Z tego też względu nabożeństwo w niedzielę odprawi w kościele Bożego Ciała kaznodzieja Kahnert z parafii Najświętszej Marii Panny (EZ, sobota, 23.04.1887 r.).

Smutny los biednego zwierzęcia
       Okrutne nieszczęście przytrafiło się w niedzielę pewnemu zamiejscowemu handlarzowi szkłem. Około godziny 16.30 mężczyzna jechał swoją furmanką ulicą Królewiecką (niem. Koenigsbergerstrasse). W okolicy gimnazjum jeden z jego koni, pięcioletnie zdrowe zwierzę nagle upadło i złamało sobie nogę. Ze łzami w oczach handlarz musiał oddać zwierzę rzeźnikowi, który zapłacił mu za nie pięć marek (EZ, wtorek, 19.04.1887 r.).
      
       Dewastacja ogródka przy Grunwaldzkiej

       W nocy z piątku na sobotę w ogrodzie pewnego urzędnika kolei zamieszkałego przy Alei Grunwaldzkiej 11 (niem. Hollaender Chaussee) doszło do aktu zemsty. Wyrwano tam wszystkie niedawno zasadzone młode drzewka i zostawiono na ziemi (EZ, wtorek, 19.04.1887 r.).
      
       Chciał sprzedać skradzione buty
       Zamieszkały przy ulicy Płk Dąbka (niem. Angerstrasse) robotnik Carl August L. próbował wczoraj w południe w barze przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) spieniężyć prawie nowe damskie buty ze skóry. Wydawało się to tak podejrzane, że wezwano funkcjonariusza policji, który skonfiskował buty. Nie potwierdziło się zeznanie L., który twierdził, że otrzymał buty od zamieszkałej przy Placu Wolności rodziny (niem. Am grossen Lustgarten). Przypuszcza się więc, że mężczyzna ukradł buty z jednego z domów (EZ, środa, 20.04.1887 r.).
      
       Egzaminy państwowe w szkole dla głuchoniemych
       Również i w tym roku podobnie jak w roku ubiegłym w tutejszej szkole dla głuchoniemych odbędą się państwowe egzaminy. Zaplanowane są na 11 maja w auli Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt (EZ, sobota, 23.04.1887 r.).
      
       Jego Królewska Mość Cesarz przybędzie we wrześniu do Elbląga?
       Po tym jak ustalono, że Jego Królewska Mość Cesarz [Wilhelm I Hohenzollern (ur. 22 marca 1797 w Berlinie, zm. 9 marca 1888 tamże) – regent, a później król Prus w latach 1861-1888 z dynastii Hohenzollernów, a od 1871 cesarz niemiecki – Wikipedia] 4 września tego roku przybędzie na manewry do Królewca (niem. Koenigsberg), chcielibyśmy wykorzystać tę okoliczność i zaprosić Cesarza na obchody jubileuszu 650-lecia naszego miasta. […] Oczywiście niemożliwe jest, by Jego Królewska Mość mogła przybyć do nas na obchody w sierpniu a potem znów na manewry do Królewca we wrześniu. W tych okolicznościach postanowiliśmy wyjątkowo przełożyć uroczystości z sierpnia na pierwsze dni września. Jednocześnie podczas tych uroczystości dojdzie do odsłonięcia pomnika ku czci poległych oraz będziemy świętować bitwę pod Sedanem [starcie zbrojne, które miało miejsce 1 września 1870 roku podczas wojny francusko-pruskiej. Konsekwencją bitwy była kapitulacja cesarza Napoleona III wraz z jego armią i zwycięstwo Prus i ich sprzymierzeńców w wojnie – Wikipedia]. Te trzy historyczne wydarzenia połączone w jednej uroczystości sprawią, że Jego Królewska Mość Cesarz z pewnością nie odmówi w nich udziału. Gdyby jednak zdarzyło się, że Cesarz ze względu na swój wiek oraz czekające go trudy podczas manewrów na zalecenie swoich lekarzy zrezygnuje z zaproszenia, wyśle z pewnością w swoim zastępstwie swojego następcę tj. księcia Wilhelma, który oczywiście też jest na uroczystościach mile widziany […] (EZ, niedziela, 24.04.1887 r.).
      
       Ostatnia okazja, by obejrzeć wystawę
       Jutro o godzinie 17 zostanie zamknięta wystawa dzieł sztuki. W ostatnich dniach spadła trochę frekwencja odwiedzających, jednak jak udało nam się ustalić, zainteresowanie nie jest mniejsze a porównywalne do wcześniejszych wystaw. W jutrzejszym ostatnim dniu wystawy frekwencja zapowiada się również wysoka (EZ, niedziela, 24.04.1887 r.).
      
       Trwają prace budowlane nad budową poczty
       Prace nad budową nowego budynku pocztowego ruszyły znów pełną parą. Obecnie trwają prace nad rozbiórką starego budynku poczty znajdującego się na pocztowym podwórzu (EZ, wtorek, 26.04.1887 r.).
      
tłum.DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Cosik ten DK jest słabym tłumaczem, że zamiast alei Grunwaldzkiej napisał Alei Grunwaldzkiej. Pisownia: Oba zapisy tego wyrazu mogą być poprawne, a wszystko zależy od. .. liczby gramatycznej rzeczownika aleja. Zatem: • aleja Waszyngtona – małą, bo aleja występuje w liczbie pojedynczej; • Aleje Jerozolimskie – wielką, bo aleja jest w liczbie mnogiej. Uwaga! Podobnie jest z zapisem skrótów tego wyrazu – napiszemy np. al. Krakowska, ale np. Al. Ujazdowskie.
 • Złote czasy miasta.58 lat później wszystko poszło się ?kochać", przyszli Ruscy i wszystko rozp....li.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Boloztaczką(2015-04-25)
 • Elbląg ma wciąż szanse się rozwinąć ale pod warunkiem ruszenia portu, turystyki i przemysłu. A to miałoby miejsce tylko dzięki uruchomieniu nowej drogi na Bałtyk dzięki przekopaniu i kanałów przez mierzeję.
Reklama