UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… wywieszano flagi na cześć cesarza

 
Elbląg, Kościół w Kadynach
Kościół w Kadynach

Jutro Elbląg będzie świętować jubileusz rządów naszego cesarza. Z tej okazji przewidziano specjalny program, który, miejmy nadzieję, odda charakter tego jedynego w swoim rodzaju święta. Do udziału w uroczystościach zachęcamy wszystkich naszych obywateli.

O godz. 14.30 będzie miał miejsce uroczysty pochód (o jego szczegółach wspominaliśmy już wcześniej na naszych łamach). Pochód zacznie się od boiska sportowego (niem. Jugendspielplatz), następnie będzie prowadził przez następujące ulice: Grunwaldzką (niem. Holländer Chaussee), 3 Maja (niem. Johannisstraße), Traugutta (niem. Mühlendamm), Plac Słowiański (niem. Friedrich-Wilhelm-Platz), Rycerską (niem. Friedrichstraße), ul. Świętego Ducha i Wigilijną (niem. Heilig-Geist-Straße), Stary Rynek (niem. Alter Markt), Stoczniową (niem. Schichaustraße) i ulicę Królewiecką (niem. Königsberger Straße) do Bażantarni. Tu zaplanowano prawdziwy festyn ludowy, którego szczegóły są już znane. Program zapowiada się bardzo ciekawie, zepsuć go może jedynie pogoda.
       Żeby nadać tej uroczystości odświętny charakter, prosimy mieszkańców naszego miasta o ozdobienie swoich okien flagami. Już dziś wiele mieszkańców naszego miasta przyozdabia fronty swoich domów oraz okna. Przy ratuszu na życzenie magistratu stanął specjalny łuk ku czci naszego cesarza. Nie tylko domy, które stoją przy ulicach, gdzie ma przemierzać pochód, lecz wszystkie domy w naszym mieście powinny być oflagowane! A więc flagi na zewnątrz! (ENN, sobota, 21.06.1913 r.)
      
       Posiedzenie Rady Miasta
      
W piątek odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Miasta. Analizowany będzie na nim wniosek dotyczący utworzenia ogólnego funduszu dla miejskich robotników i urzędników oraz podjęta będzie kwestia rozbudowy staromiejskiej szkoły dla dziewcząt. (ENN, wtorek, 17.06.1913 r.)
      
       Jak utrzymać w naszych mieszkaniach niską temperaturę latem?
      
Mało kto ma możliwość nabycia podczas letnich upałów elektrycznej lodówki czy urządzeń zraszających, takich, jakie możemy zobaczyć w kwiaciarniach, aby utrzymać małym kosztem i bez większego wysiłku niskie temperatury w naszych mieszkaniach.
       Uniwersalnym zaleceniem jest otwieranie okien w odpowiednim momencie dnia. Gdy na zewnątrz jest jeszcze chłodno, należy koniecznie otworzyć okna. Gdy natomiast jest gorąco, należy je zamykać. Jest to wprawdzie truizm, jednak gospodynie domowe kierują się tym i przestrzegają tych rad. Nocą okna muszą być w miarę możliwości otwarte. Gdy ktoś mieszka na parterze i obawia się odwiedzin złodzieja, może otworzyć tylko górne skrzydło okna, by doprowadzić do przeciągu. Gdy wpuścimy bowiem w nocy trochę chłodnego powietrza, to na drugi dzień nawet największe upały będą w mieszkaniu znośne.
       W czasie upałów okna muszą być pozamykane, a żaluzje opuszczone. Tak więc rano prosimy okna zamykać, a wieczorem znowu je otwierać! […] (ENN, wtorek, 17.06.1913 r.)
      
       Słabość naszych pań do mężczyzn z warkoczem
      
Podczas pobytu w naszym mieście cyrku Sarrasani na boisku sportowym (niem. Jugendspielplatz) można było wielokrotnie zauważyć, jak niektóre z naszych pięknych pań, a w szczególności podlotki, próbowały zalecać się do mężczyzn z warkoczami rasy żółtej oraz do rodowitych Indian.
       Oczywiście i pozostali mężczyźni z ekipy cyrkowej nie byli zaniedbywani. Po zakończeniu przedstawienia można było zobaczyć zażyle ze sobą rozmawiające i obejmujące się pary. Rozmawiali ze sobą tak, jakby znali się od lat. Niektóre z dziewcząt pozwalały nawet swym amantom odprowadzić się na dworzec, by czule się tam pożegnać. Obcokrajowcy na życzenie pięknych dam złożyli obietnicę, że będą do nich pisać… (ENN, środa, 18.06.1913 r.)
      
       Pierwszy „Bieg Leśny” w Elblągu
      
Program z okazji jubileuszu srebrnej rocznicy rządów cesarskich zapowiada w niedzielę w Bażantarni interesującą imprezę, a mianowicie „Bieg Leśny”. Taka impreza to w Elblągu sportowe novum. W ramach tego biegu planuje się wyścigi drużynowe. Drużyny mają składać się z czterech sportowców. Czas danej drużyny będzie sumowany w momencie, gdy ostatni jej zawodnik przekroczy linię mety.
       Start przewiduje się na godzinę 18 w pobliżu gospody „Bażantarnia” (niem. Vogelsang) bezpośrednio przy Kumieli. Odcinek ma długość 2,5 km i biegnie wzdłuż Kumieli do mostu i z powrotem. Meta znajduje się przy starcie.
       Swój udział w wyścigu zgłosili, oprócz członków seminarium nauczycielskiego, także i członkowie różnych związków sportowych. Prowadzącym bieg będzie pan inżynier Kunze. Biegi leśne cieszą się we wszystkich związkach i zrzeszeniach dużą popularnością i myślimy, że i w Elblągu impreza ta będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem. (ENN, czwartek, 19.06.1913 r.)
      
       Morderstwo czy samobójstwo?
      
W miejscowości Pomorska Wieś (niem. Pohmerendorf) znaleziono wczoraj 16-letniego parobka Eichlera powieszonego na otwartym polu. Ciało zostało zabrane do miasta, ponieważ naczelnik urzędu przypuszcza, że może to być samobójstwo. Matka denata jest jednak zdania, że mogło dojść do morderstwa, ponieważ jej syn nie miał powodów, by dokonać tak desperackiego czynu.
       Na fakt, iż do morderstwa rzeczywiście mogło dojść, wskazują ślady duszenia na szyi zmarłego. Prokuratura nakazała więc przeprowadzenie sekcji zwłok, która nastąpi jutro o 16.30. (ENN, piątek, 20.06.1913 r.)
      
       Budowa kościoła w Kadynach
      
Bardzo szybko postępują prace budowlane kościoła w Kadynach (niem. Cadinen). Postawione już zostały fundamenty. Mury nowego kościoła z dnia na dzień są coraz wyższe i coraz bardziej widoczne. (ENN, sobota, 21.06.1913 r.)
      
      
       ***
      
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś ostatnie wiadomości z czerwca 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Kościół w Kadynach został wybudowany ze środków Kaisera Wilhelma II. Kamień węgielny położono 12.07.1913 r. Świątynię budowano pod nadzorem Tajnego Radcy Rządowego z Poczdamu Artura Kicton’ a i oddano do użytku w 1916 r. Poświęcenie kościoła ciągle przesuwano, gdyż z uwagi na trwającą wojnę, do Kadyn nie mógł przybyć Kaiser Wilhelm II. Ostatecznie kościół poświęcono 14.11.1920 r. – bez udziału Wilhelma II, który był już wówczas na wygnaniu w zamku Doorn w Holandii. Piękna, kwadratowa wieża tego kościoła nawiązywała swym wyglądem do kościołów na Warmii. Wrażenie robił wysoki portal wejściowy z kadyńskiej majoliki. Kościół w Kadynach wyszedł z II wojny światowej praktycznie niezniszczony, ale w 1957 r. został rozebranyi odbyło się to za rządów W. Gomułki „ szefa dyktatury ciemniaków” , dla których Wilhelm II był „ Polakożercą” . Cegła z kościoła powędrowała na odbudowę Warszawy, ale jej skromną część wykorzystał ówczesny proboszcz kościoła św. Mikołaja w Elblągu - ks. Giedymin Pilecki do wypełnienia ubytków w wieży kościelnej św. Mikołaja, powstałych w wyniku ostrzału artyleryjskiego – są to widoczne do dzisiaj jasne plamy w tej wieży. Natomiast kadyński, neogotycki ołtarz „ Ukrzyżowanie” również przeniesiono do kościoła św. Mikołaja i dzisiaj znajduje się w niszy, gdzie obok umieszczono urnę z ziemią z Katynia.
 • Szkoda. ..
 • wieża coś jak św. Wojciech w Elblągu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bob kościelny(2011-06-26)
Reklama