UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zbierano pieniądze na szczytny cel

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... zbierano pieniądze na szczytny cel

W niedzielę, 11 grudnia o godz. 17 w auli Wyższej Szkoły dla Dziewcząt zostanie wystawione dzieło poetyckie Johanny Siedler z muzyką Albrechta Bredepa pt. Betlejem. Impreza zorganizowana zostanie na rzecz biednych i chorych, podopiecznych parafii Najświętszej Marii Panny (AZ, czwartek, 01.12.1892 r.).

Okradziono spichlerz
       W nocy z niedzieli na poniedziałek włamano się do spichlerza położonego przy ul. Stajni przy Starej Fosie (niem. Alte Graben Stallstraße, tak nazywał się fragment dzisiejszej alei Tysiąclecia, przy której znajdują się wieżowce) należący do kupca S. Złodzieje weszli po drabinie do środka przez okno szczytowe znajdujące się po stronie sąsiadów i ukradli worek mąki i trochę ryżu. Wczoraj przeszukano mieszkanie jednego z domniemanych złodziei, gdzie znaleziono sporą liczbę nowych pilników i kilka worków, z których posiadania nie potrafił się wytłumaczyć (AZ, czwartek, 01.12.1892 r.).
      
       Wieczorek familijny
       W najbliższą niedzielę w Domu Rzemiosła odbędzie się wieczorek familijny. Pastor Rahn wygłosi wykład pt. "Niemieckie święta Bożego Narodzenia". Publikę zabawi pieśniami bożonarodzeniowymi chór z parafii Trzech Króli (AZ, sobota, 03.12.1892 r.).
      
       Otwarcie nowej rzeźni

       W przyszły poniedziałek o godz. 10 odbędzie się otwarcie nowej rzeźni. Zaproszenia zostały już wysłane. Otwarcie będzie połączone z zaszlachtowaniem zwierzęcia a zgodnie z powszechnym zwyczajem będzie to byk [...] (AZ, sobota, 03.12.1892 r.).
      
       Uwaga na śliskie chodniki
       Na drogach jest ślisko i mokro. Nie mogło się więc obyć bez wypadków. Nie dalej jak dziś rano panna B. przewróciła się i złamała nogę. Zwracamy Państwa uwagę na utrzymanie chodników w czystości i posypywanie chodników (AZ, niedziela, 04.12.1892 r.).
      
       Zbierają datki dla podopiecznych placówki
       W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia przechowalnia dzieci (tak kiedyś nazywano przedszkola) z Zawady (niem. Pangritz Kolonie) zwraca się do mieszkańców miasta z prośbą o przekazywanie podopiecznym placówki ubrań i innych rzeczy, by podczas wieczorku świątecznego móc sprawdzić radość dzieciom. Mamy nadzieję, że datki napłyną w dużej liczbie (AZ, wtorek, 06.12.1892 r.).
      
       Wieczór pełen humoru i rozrywki

       W ubiegłą sobotę Powszechne Towarzystwo Oświatowe świętowało swój wieczorek dla panów. Mimo że frekwencja nie była tak duża, jak się spodziewano, nastrój był bardzo wesoły. Po zaprezentowaniu przez chór kilku pieśni, przewodniczący, pan Kienast otworzył wieczór zachwycającą przemową. Następnie goście bawili się przy występach komików. Wśród występów największe oklaski zebrał "muzykujący clown". Wcielił się w niego pan Kuhn, który pokazał swoje zdolności i zagrał na różnych instrumentach (AZ, wtorek, 06.12.1892 r.).
      
       Zmarł Teodor Carsten
       Wczoraj wieczorem odszedł Teodor Carsten, poważany i ceniony obywatel naszego miasta. Zmarły przez długi czas był dyrygentem elbląskiego chóru kościelnego, który za jego czasów stał się jednym z najbardziej poważanych i najlepszych chórów. Dzięki niemu chór zdobył wiele zasług. Oratoria pod jego pałeczką cieszyły się największym rozgłosem i zjednały mu z wszech stron uznanie i sympatię. Elbląski chór stracił wraz z nim swoją siłę. (AZ, środa, 07.12.1892 r.).
      
       W izbie karnej eksplodował piec

       Wczoraj w południe w sali posiedzeń izby karnej eksplodował piec i w całości się rozleciał. Dzisiejsze posiedzenie odbyło się w sali sądu przysięgłych (AZ, czwartek, 08.12.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • I widzicie drodzy elblążanie nawet w tym "niemieckim" Elblągu było zimą ślisko i ludzie sobie łamali kończyny. Wtedy apelowano o zachowanie ostrożności, a teraz za wszystko obwinia się wszystkich tylko nie siebie.
  • Kurła kiedyś to było :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Gość 36(2018-12-01)
Reklama