UWAGA!

Elbląg coraz piękniejszy

Otoczenie Domu Kultury stanowić będą zieleńce i skwery oraz projektowany Park Kultury z wszelkimi urządzeniami rozrywkowymi, informował Dziennik Bałtycki z 26 stycznia 1956 r.

Dla poprawy warunków kulturalnych mieszkańców naszego miasta Prezydium Rządu uchwaliło z sierpnia 1954 r. budowę w Elblągu Centralnego Domu Kultury. Na bezpośredniego inwestora wytypowano Zakłady Mechaniczne, zaś budynek miał stanąć w parku Traugutta.
     „Zamach” zlecił wykonanie założeń i szkiców koncepcyjnych „Miastoprojektowi” i Politechnice Gdańskiej. Po wykonaniu pierwszych projektów szkicowych okazało się, że umieszczenie tego obiektu w parku Traugutta jest niepożądane ze względów urbanistycznych i ekonomicznych oraz dostosowania do potrzeb zakładów pracy i na konferencji w WRN postanowiono zmienić lokalizację i usytuować budynek przy ul. Armii Czerwonej uzasadniając to wyjątkowo dogodnym położeniem terenu w stosunku do kierunków komunikacyjnych miejsc pracy i zamieszkania, kierunków widokowych, sylwety miasta itp.
     Centralny Dom Kultury będzie posiadał salę teatralną na 700 osób, salę kinową na 600 osób oraz salę sportową na 400 osób.
     Pozostałe pomieszczenia przewidziane są dla działów: polityczno-wychowawczego, naukowo-oświatowego, artystycznego, techniczno-naukowego, wypoczynkowego-rozrywkowego, sportowego, administracyjnego-gospodarczego.
     Otoczenie Domu Kultury stanowić będą zieleńce i skwery oraz projektowany Park Kultury z wszelkimi urządzeniami rozrywkowymi.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Bardzo ciekawy materiał. Ileż tu zapomnianych juz informacji od nazwy CDK począwszy. Co z tym Parkiem Kultury ? Gdzie on miał być, wie ktoś ? Najbardziej podoba mi się pozyskiwanie inwestora poprzez typowanie ! To jest pomysł. PiS by chyba na to nie wpadł... no chyba żeby...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  błękitny(2006-01-26)
 • EE no badz co badz to rysopis ze swiatowidem sie sklada... ale byla ulica armii czerwonej troche sie z tym nie pokrywa :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Studencik(2006-01-26)
 • "ZAMACH"?!!! Chyba na park Traugutta.Moderator,odstaw drinka i do roboty!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  scorpio(2006-01-26)
Reklama