UWAGA!

Historia elbląskich ulic: Jeszcze o Królewieckiej (odcinek 61)

  Elbląg, Przedwojenne zdjęcie budynku, w którym dzisiaj mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
Przedwojenne zdjęcie budynku, w którym dzisiaj mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (fot. archiwum autora)

Kontynuujemy naszą wędrówkę ulicą Królewiecką. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, opowiada m.in. o tym, gdzie znajdował się słynny zegar, pod którym elblążanie umawiali się na randki.

Poprzednią wędrówkę zakończyliśmy na wysokości byłej fabryki cygar, w której dzisiaj mieści się wiele firm. Idąc w górę Królewieckiej, na rogu z ul. Kręgielną, po lewej stronie widzimy ciekawy budynek zakończony małą wieżyczką, wyróżniają go też zaokrąglone naroże i łukowate balkony. W tym miejscu przez wiele lat funkcjonował jeden z zakładów fotograficznych. Po przeciwnej stronie Królewieckiej znajduje się mały skwer, gdzie w czasach PRL znajdował się kiosk Ruchu.
      
       Najpierw gimnazjum, teraz zespół szkół
      
Za szeregiem przedwojennych kamienic, po prawej stronie, mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Kazimierza Jagiellończyka. To budynek byłego Gimnazjum Elbląskiego, zaprojektowany przez Otto Depmeyera, które zostało tutaj przeniesione w 1882 roku z ul. Gimnazjalnej (gdzie mieści się dzisiaj muzeum). Do 1945 roku mieściło się tutaj niemiecki Gimnazjum Państwowe (Staatliches Gymnasium). Wówczas aulę mieszczącą się na ostatnim piętrze zdobiły malowidła autorstwa Heinricha Gartnera, artysty z Berlina.
       W 1954 roku to budynku przeniosło się z innej części miasta II LO, które w tym roku obchodzi 70. rocznicę istnienia. Mieściły się tutaj także Liceum Wychowawczyń i Przedszkoli (działało tu do 1981 r., kiedy to jako Studium Nauczycielskie zostało przeniesione na ul. Sienkiewicza, dzisiaj działa tam IV LO) oraz Zespół Szkół Medycznych (istniał do 1972 r., kiedy to został przeniesiony na ul. Robotniczą).

  Elbląg, Autorami pomnika króla Kazimierza Jagiellończyka są: Janusz Cichoń i Florian Retkowski
Autorami pomnika króla Kazimierza Jagiellończyka są: Janusz Cichoń i Florian Retkowski (fot. autor)


       W 1988 roku na terenie szkoły odsłonięto pomnik patrona ZSO nr 2 – króla Kazimierza Jagiellończyka, który stworzyli Waldemara Cichoń i Florian Retkowski.
       Przy szkole istnieje ścieżka dendrologiczna, przy poszczególnych obiektach ustawiono tabliczki informacyjne. Obiekt szkolny posiada też dwie hale sportowe, jedna pochodzi sprzed 1945 r., druga została oddana do użytku w tym roku.
      
       Willa Ziesego
      
Powyżej gmachu szkoły, do lat 60. stały resztki willi (zniszczonej podczas działań wojennych), która należała do wnuczki Ferdynanda Schichaua, czyli córki Carla Ziesego – Hildegardy (jej mężem był Carl Carlson). W latach 30. X wieku zamieszkał w niej Eberhard Wespal z żoną Karin, córką Carlsona. Dziś jeszcze możemy zauważyć ślady po ogrodzeniu tej willi. Przez teren nieistniejącej posesji przebiega obecnie krótka jezdnia łącząca ul. Królewiecką z 12 Lutego.
      
       Górka z zegarem
      
Idąc dalej w górę ulicy, po prawej stronie mijamy rząd kamienic, w jednej z nich działa warsztat szewski, istniejący tutaj od 1945 roku. Po przeciwnej stronie mijamy wieżowiec pobudowany w latach 70. Wcześniej znajdowały się tutaj kamieniczki, w których oprócz sklepów działał również zegarmistrz. Na ścianie tego budynku znajdował się zegar, pod którym elblążanie umawiali się na randki.
       Przed wiekami w tym miejscu miała się znajdować szubienica, na której wieszano złodziei, stąd wzięła się też dawna nazwa tego odcinka Królewieckiej, czyli Grobla Złodziejska ((Diebethamm, Thieff Damm). Niektórzy historycy uważają jednak, że szubienica znajdowała się bliżej dzisiejszej ulicy Karowej.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama