UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Są jeszcze widoczne resztki śluz za basenem na Spacerowej, obudowa koła młyńskiego na dolnym młynie i reszta rury spustowej tuż nad Dzikuską. Druga część wody szła górą, wzdłuż Traugutta, kanałem podziemnym aż do fosy miejskiej. Koło Filmosu zasilała po drodze młyn(ten klasy O). Z tego co mi wiadomo, za Fabryczną na Malborskiej była jeszcze kuźnia wodna. Budynek tam jeszcze stoi. Na terenie byłego EFUKu. Napęd młotom nadawało koło wodne napędzane z głównego nurtu Dzikuski. Za młynem na Traugutta, na wprost Kopernika był domek stróżów młyna i konserwatorów kół wodnych. Na wprost domu, przy Traugutta była willa z apteką(tam gdzie Ruch). Po prawej stronie Traugutta, za kasztanowcem stojącym do dzisiaj koło budynku Władysława IV 2-12 była Kwaszarnia Ogórków. Woda na Traugutta była z ujęć głębinowych, świetnie nadająca się do kwaszenia. Kwaszono w beczkach, które potem składowano w jakimś stawie. Budynki między młynami, a piekarnią należały do właściciela młynów. W tych budynkach mieszkali jego pracownicy.
  • Piekarnia była tam gdzie obecnie są śmietniki, na wprost warzywniaka. Za budynkiem ze skrzynka pocztową, we wnęce miedzy budynkiem przy Traugutta a budynkiem z Górnośląskiej był maleńki domek szewca z warsztatem. Po drugiej stronie Górnośląskiej, tam gdzie teraz budują coś dziwacznego była piękna restauracja wykonana z secesyjnych odlewów żeliwnych obrośnięta bluszczami. Za nią, nad Dzikuską był park zabaw dla dzieci. Ulica Nowowiejska biegła tuż przy budynku nr 59 z fryzjerem i sklepem spożywczym. Była to brukowana ulica w fatalnym stanie. W miejscu gdzie stoi wieżowiec nr 7 przy Władysława IV była wytwórnia pontonów dla wojska, potem kajaków. Po drugiej stronie budynku nr 59 był dom rzeźnika i sklep mięsny. .Po prawej stronie Nowowiejskiej były dwa gospodarstwa ogrodnicze. Po lewej budynek mieszkalny, dalej typowe wiejskie gospodarstwo rolne. Za nimi, w kierunku Słonecznej były glinianki i zbiorniki wodne. Stoi tam teraz Szkoła i hala sportowa. Na szczycie, tuż przy Królewieckiej był wyrób trumien. A co terminu likwidacji (całkowitej) linii nr 3 nie mogę się wypowiedzieć. W tym czasie studiowałem poza Elblągiem i umknęło to mojej
Reklama