UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Jeszcze o Malborku (odc. 151)

 Elbląg, Ratusz i rynek w Malborku przed wojną
Ratusz i rynek w Malborku przed wojną

Polacy nigdy nie zdobyli zamku w Malborku, za to kupili go za... zaległy żołd. O tych i innych ciekawostkach związanych z miastem nad Nogatem opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK. Zapraszamy na kolejny odcinek „Historii okolic Elbląga”.

Kościół św. Jana
       Pierwsza świątynia pw. św. Jana została wzniesiona w XIII wieku, uległa zniszczeniu w czasie wojny trzynastoletniej 1457-1460. Kolejna powstała w okresie1467-1523, początkowo posiadała sklepienie kryształowe, a od 1534 r sieciowe. Wieża powstała w 1623 r. zwieńczona była kulą, pozłoconą w 1923 r.
       W 1668 r. świątynię częściowo strawił pożar, stopił się wówczas dzwon z początku XVI w. Kolejne częściowe zniszczenie kościoła to walki o Malbork w 1945 r. Zniszczeniu uległa również wieża i obecnie ma inny kształt.
       W kościele znajduje się chrzcielnica z XIV w., figura św. Elżbiety Turyńskiej z XV w., krucyfiks z tego samego czasu, gotycka figura Jana Ewangelisty. Obraz Sądu Salomona z 1600 r. i Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1629 r.
      
       Rada miasta
      
Zarządzaniem miastem w czasach krzyżackich zajmowała się rada miejska składająca się z siedmiu-ośmiu osób, na jej czele był burmistrz, a jego zastępcą osoba określana jako kompan. W 1416 r. odnotowano obecność kalmarza, czyli zarządcy skarbu miejskiego. Sądem zarządzał sołtys oraz dziesięcioosobowa ława, z podległości sądownictwa miejskiego wyłączona była ludność pochodzenia polskiego i pruskiego, podlegała ona pod sądownictwo Wielkiego Mistrza.

  Elbląg, Kościół św. Jana współcześnie
Kościół św. Jana współcześnie (fot. autor)


       Sprawy obronności miasta były zorganizowane tak jak w innych miastach podległych Krzyżakom, arsenał znajdował się w ratuszu, a broń mieszkańcom wydawano w razie potrzeby. Sam Malbork określano wówczas powiedzeniem „Mediolan jest z marmuru, Buda z kamienia, a Malbork z błota (cegły)”.
      
       Walka o zamek
      
Po bitwie 15 lipca 1410 r pod Grunwaldem i klęsce wojsk krzyżackich do Malborka przybył komtur ze Świecia Henryk von Plauen (1370-1429), który to nie zdążył na bitwę i zajął się obroną malborskiego zamku.
       To jego imię nosiło elbląskie Gimnazjum Realne dla Chłopców, obecny gmach Urzędu Miejskiego. Na marginesie dodam, że z bitwy grunwaldzkiej ocalał jeden z członków rady wojennej – wielki szpitalnik i komtur elbląski Werner von Tettingen, okryty był po tym niesławą.
       25 lipca 1410 ro. zaczęło się oblężenie zamku przez wojska polskie i litewskie. W mieście król Władysław Jagiełło przyjął hołd złożony przez czterech biskupów pruskich. Oblężenie bez powodzenia zakończono w dniach 18-19 wrześniai, kiedy to  pierwsze odeszły wojska litewskie, a następnie polskie.
       Warto dodać, że w celach obronnych w 1422 r. założone zostało w Malborku bractwo św. Jerzego, szkoliło ono młodzież w rzemiośle wojennym.
      
       Pod polskim zarządem
      
Po inkorporacji terenów określanych Prusami Królewskimi Malbork początkowo pozostawał we władaniu Zakonu, jednak gospodarcza zapaść tego państwa spowodowała, że zamek został wykupiony przez Polskę w 1457 r. z rąk zaciężnych za zaległy żołd.
       Już jednak kilka lat wcześniej, bo w 1454 r., doszło do kolejnej próby zajęcia miasta i zamku przez Polaków. Wtedy polscy stronnicy zostali utopieni w Nogacie, a w trakcie oblężenia miasta w harcach (pojedynkach rycerzy przed bitwą) poległ kasztelan lądzki Jan Kot.
      
       Ciąg dalszy za tydzień
      

WyKa

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Trzeba dodać, że oblężenie Zamku w Malborku w 1410r upadło, ponieważ wojska litewskie i polskie wykończyła biegunka.
 • bzdury i duby smalone plecie obecny rzad miejski przed wojną był ratuszem Nowy Rathaus mam zdjęcia przedwojenne i historię Malborka lepiej znam od Pana[Stary malborżanin]
 • Nie "Obraz Sądu Salomon" tylko Salomona. I nie Henryk von Paluen tylko von Plauen. Czuwaj.
 • .. .Sam Malbork określano wówczas powiedzeniem „Mediolan jest z marmuru, Buda z kamienia, a Malbork z błota (cegły)”. .. To nie Malbork (miasto) tak określano lecz Zamek. A "Buda" - to część dzisiejszego Budapesztu.
 • W 1901 roku władze niemieckie postanowiły przenieść wielki kamień polny spod Grunwaldu, zwany przez Mazurów kamieniem Jagiełły. Umieszczono go obok ruin słynnej kiedyś kaplicy, opatrzywszy tablicą dedykowaną Ulrichowi von Jungingenowi. Wyryty na niej napis mówił, że wielki mistrz oddał życie w bitwie pod Grunwaldem – „w walce o niemieckość i niemieckie prawo”. – Na polach leżało mnóstwo podobnych kamieni, ale Niemcy wybrali właśnie ten, bo miejscowi ludzie opowiadali o nim legendy – mówi Romuald Odoj, były wieloletni wicedyrektor Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku. – Mówiono, że Jagiełło zjadł na nim kolację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  komubijedzwon(2019-03-17)
 • Polecam piękny album Malbork i okolice na starej pocztówce autorstwa historyka Tomasza Agejczyka z ciekawą historią tego miasta
 • Procz zamku i kosciola wszystko zistalobw Malborky zaorane, a cegly wywiezione. Taki lis mogl czekac i Elblag, na szczescie mamy starowke, ktira z roku na rok pieknieje.
 • @Realista1 - klawiature ogarnij
 • Elżbieta Turyngska, a nie Turyńska. Tak to jest jak się bez głowy przepisuje materiał z książki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  stamtąd(2019-03-19)
Reklama