UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Nebrowo Małe i Wielkie (odc. 142)

Elbląg, Widoki przedwojennego Nebrowa Małego
Widoki przedwojennego Nebrowa Małego

Kontynuujemy naszą wędrówkę po gminie Sadlinki, która w latach 1975-98 leżała w województwie elbląskim. O ciekawostkach związanych ze wsiami: Nebrowo Małe i Nebrowo Wielkie opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Nebrowo Wielkie
      
W początkach istnienia wsi w XIII w. teren ten przynależał do biskupstwa pomezańskiego. Pierwotna nazwa wsi wiąże się z nazwiskiem pierwszego właściciela o imieniu Eber lub Neber, którego jako sołtysa wymienia się przy okazji sporu pomiędzy jakimś Ebeleinem a biskupem pomezańskim w 1361 r. Spór rozsądzał Wielki Mistrz Winrich von Kniprode (ok. 1310-1382).
       Kościół musiał tu istnieć od początku funkcjonowania wsi, bo pod koniec XIV w,. jako rektor wymieniany jest niejaki Nikolaus jako. Tamta świątynia znajdowała się na terenie pomiędzy obiema Nebrowami, a jej ślady odkryto w ostatnich latach XVIII w.
       Nowy kościół, już ewangelicki, też nie uniknął nieszczęścia. Zbudowany w 1590 r. spłonął wraz z plebanią 36 lat później. Był to rok, kiedy Nebrowa wydzielono Nebrowo Małe. Świątynię odbudowano w 1627, ale już w 1699 r. groziła ona zawaleniem.
       Kolejny – do dzisiaj istniejący - kościół parafialny Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej - pobudowano w 1743 r., korzystając z dofinansowania króla Prus Fryderyka Wilhelma I. Teren ten bowiem po upadku państwa krzyżackiego należał początkowo do Prus Książęcych.
       Od początku istnienia w wsi działała przeprawa przez Wisłę oraz trzy karzmy. Pomiędzy 1918-1939 r było tu przejście graniczne do Polski.
       Korzystne położenie Nebrowa dla wymiany towarowej to jedna strona medalu, druga - niekorzystna - to ryzyko wylewów Wisły niszczących obie wsie. Dały się one we znaki mieszkańcom między innymi w latach 1395, 1421, 1427, 1480, 1501, 1543, 1663, 1670 i 1672. Mieszkańcy obu wsi zobowiązani byli do dyżurowania na wałach jak i do ich naprawy. Inne zniszczenia przyniosły wojny polsko-krzyżackie w XV i XVI w. jak również wojny ze Szwedami w 1628, 1659, a także wojna północna (1707). Nie oszczędziły też obu miejscowości epidemie w latach 1627, 1638, 1655 i 1709-1711.

  Elbląg, Pomnik Wielkiego Mistrza Winricha von Kniprode, który rozstrzygał spór na temat własności Nebrowa. Pomnik znajduje się na zamku malborskim)
Pomnik Wielkiego Mistrza Winricha von Kniprode, który rozstrzygał spór na temat własności Nebrowa. Pomnik znajduje się na zamku malborskim)


       Do 1945 r. istniała tu jednoklasowa szkoła, a także szkoła prywatna, była stacja kolejki wąskotorowej, młyn parowy, tartak. W 1959 r. wieś otrzymała nowy budynek szkolny. W 1967 r. powołano w Nebrowie filię Państwowego Ośrodka Maszynowego, a 1973 r. Spółdzielnię Kółek Rolniczych.
       Obecna spolszczona nazwa obowiązuje od 1947 r. Inne określenia występujące w latach poprzednich to: Johannes de Neber, Johannes de Ebere, Johannes schultheis czu Nebrov, Nebraw, Nebra, Nebrow, Nebrau, Neberow, Neberaw, Gross Nebrau.
      
       Nebrowo Małe
      
W 1624 r. została wydzielona jako odrębna wieś z Nebrowa Wielkiego. W 1630 roku zaczęli tu przybywać niemieccy osadnicy z terenów Pomorza Zachodniego. Niemal od początku chłopi byli tu oczynszowani, a od 1788 r. otrzymali posiadaną ziemię w dożywotnie użytkowanie. Do 1945 r. działała tu jednoklasowa szkoła, która swą działalność rozpoczęła w końcu XIX w. Funkcjonowała tu też do końca lat 30. XX w. mleczarnia, była poczta i kuźnia.
       Przed 1945 r. we wsi mieszkali deputowani do Landstagu i Reichstagu - Karl Witt i jego syn Wilhelm.
       Po wojnie, w latach 1949-1958 r., działała tu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, którą kierował Filary Minc. Natomiast w okresie 1961-1984 r. istniała spółdzielnia nosząca miano „Nebrowianka”. Działy tu przedszkole, a także świetlica.
       Poprzednią nazwę Klein Nebrau zmieniono w 1948 r. Inne używane nazwy to: Nebrow, Nebraw, Nebra, Neberow, Neberaw.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama