UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Biskupiczek do Butowa (odc. 147)

 
Elbląg, Butowo przed wojną
Butowo przed wojną

Zapraszamy na kolejny odcinek „Historii okolic Elbląga”, przygotowany przez Karola Wyszyńskiego, przewodnika PTTK. Tym razem czekają na Was ciekawostkina temat miejscowości z gminy Kisielice, należącej do województwa elbląskiego w latach 1975-98.

Biskupiczki
      
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1422 r., dotyczyła kościoła. W 1789 r. odnotowuje się jako wieś szlachecką z folwarkiem. Na początku XIX w. reformy uwłaszczeniowe objęły również mieszkańców wsi, ale folwark funkcjonował do początków XX w. Obecne miano nadano wsi po 1945 r., poprzednią było - Bischdorf.
      
       Jędrychowo
      
Jest to wieś położona nad jeziorem Popówko, płytkim ale bogatym w ryby. Wypływa z niego rzeka Osa, która jest dopływem Wisły.
       Po raz pierwszy wspomina się o wsi w 1313 r., kiedy to wystawiono dokument lokacyjny dla zasadźcy, niejakiego Jahanna. Wieś jednak istniała nieco wcześniej i powstała na obszarze dawnej osady Prusów. Z chwilą lokacji miejscowości istniał tu też kościół, ale uległ on zniszczeniu w XV w. podczas wojen polsko-krzyżackich.
       W 1525 r. wieś przejął biskup Erhard von Queis, a następnie biskup Georg von Polentz, tenże testamentem włączył Jędrychowo do dóbr Lęgowo. W 1800 r. dobra stają się własnością rodu von Rebnitz, który godnie z reformą przyznającą chłopom wolność wydziela dla nich z części swych ziem 15 gospodarstw.
       110 lat później liczba gospodarstw indywidualnych wzrosła do 28. W tym samym czasie majątek został wykupiony przez Bank Chłopski z Gdańska, a od niego z kolei część ziemi nabył Christian Dittmar z Mózgowa. Pod koniec XIX stulecia w Jędrychowie działał młyn, funkcjonowała cegielnia oraz tartak napędzany silnikiem parowym.
       Od wspomnianego wyżej banku wykupili też część ziemi: Christian Dittmar z Mózgowa, Albert Reimann, Johabb Kutta i Gottlieb Ketz.
       Reitman wzniósł dwór na terenie wsi. W 1870 r. powstała szkoła. Właściciele majątku czerpali korzyści z rybołówstwa i torfowisk. We wsi była cegielnia, młyn dwóch fryzjerów, rzeźnik, kowal, stolarz, piekarnia. Obecnie w pobliżu wsi istnieje farma wiatrowa.
       Obecna nazwa pochodzi z nadania po 1945 r, poprzednio wieś nosiła miano Heinrichau.
      
       Butowo
       Miejscowość po raz pierwszy została wymieniona w źródłach w lutym 1289 r. przy okazji nadania tych dóbr Prusowi Navierowi i jego synom. W 1364 r. jako właścicieli wymienia się ród Elnis, dwa lata później otrzymali oni od biskupa pomezańskiego 47 łanów ziemi.

  Elbląg, Pierwsza wzmianka o Butowie pochodzi z XIII wieku
Pierwsza wzmianka o Butowie pochodzi z XIII wieku


       Około XV w. wieś staje się własnością kilku osób: proboszcza Alberta, Borota Michała i Pała którzy byli braćmi, a także dzieci Sambora von Balowa. Mniej więcej w tym okresie wieś wykupił biskup pomezański, aby nadać ją Moonchom: Bertoldowi, Janowi i Jerzemu będącymi synami Henryka.
       Kolejnym właścicielem jest Jan von Kosot który otrzymał ją z nadania biskupa Hioba von Dobenecka. W 1537 r. Kosot dzieli się majątkiem ze swą matką. Pół wieku po tym podziale wieś ma znów kilku właścicieli: von Kospota, von Kletzena i ród der Weide-Wierzbowskich, aby w 1606 r. być w całości własnością Pawła i Franciszka von der Weide-Wierzbowskich jednocześnie przybrali oni do swego nazwiska miano Butowscy.
       Nowym współwłaścicielem od 1664 r. został Bartłomiej Stanisław Borowski. Natomiast w początkach XVIII w. wieś kupił generał porucznik wojsk polskich Jan Krzysztof Bardelben.
       Obecną nazwę wieś otrzymała po 1945 r., poprzednie jej miano to Bauthen.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama