UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Rzeczna i Sałkowice (odc. 168)

 
Elbląg, Historia okolic Elbląga: Rzeczna i Sałkowice (odc. 168)
Dawny dworek w Rzecznej

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Pasłęk. O ciekawostkach związanych z Rzeczną i Sałkowicami opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Rzeczna
     
Wieś, położna niedaleko jednej z pochylni Kanału Elbląskiego (Jelenie) znana jest w całym kraju ze stadniny koni, która istniała tu już przed 1945 r. Po wojnie otwarto ją ponownie w 1947 r., podlegała wówczas PGR-owi, obecnie jest w strukturach Stadniny Ogierów w Starogardzie Gdańskim.
     Stadnina prowadzi hodowlę koni rasy wielkopolskiej krzyżowanej z wschodniopruską i teutońską. Konie z tej stadniny zdobywały nagrody na olimpiadach w Seulu i Barcelonie, mistrzostwach Polski i Europy oraz Świata. Zdobywcy to: klacz Drobnica, wałach Igrek, Acus, Akropol, Bertyn, Celbant, Damazy, Wodnik. Stadnina prowadzi też hodowlę bydła mlecznego i mięsnego.
     Przy stadninie znajduje się kolekcja bryczek i powozów, podziwiać możemy między innymi: polską bryczkę pocztową z początku XX w., faeton z XIX w., buggy wykonaną na zamówienie hrabiego Władysława Zamojskiego. Wartymi obejrzenia są dawny dwór, park i budynki stadniny.
     W 1984 r. w pobliżu miejscowości odkryto ślady osadnictwa z okresu kultury łużyckiej, wczesnego średniowiecza oraz wpływów kultury rzymskiej.
     Przed 1945 r. wieś nosiła miano Weeskenhof, w latach 1945-1993 Kalsk, następnie zmieniono jej nazwę na obecną.
     
     Sałkowice
     Wieś, leżąca dzisiaj w gminie Pasłęk, istniała już w czasach przedkrzyżackich. Pierwsza wzmianka o niej powstała w XV w., w następnym stuleciu została przyłączona do Grądówka, należącego do Achatiusa von Borcka.
     W okresie wojen napoleońskich stacjonował we wsi oddział francuskich żołnierzy. Ponownie Francuzi pojawili się tu w okresie II wojny światowej jako pracownicy przymusowi, razem z Polakami. Ciekawostką jest to, że wśród ówczesnych niemieckich mieszkańców występowały osoby o polsko brzmiących nazwiskach: Kreowski, Maschitzki, Olschewski, Piorreck oraz Schlomski.

  Gospoda w Sałkowicach przed wojną
Gospoda w Sałkowicach przed wojną


     Świątynię ewangelicką (we wsi żył tylko jeden katolik ) pobudowano w połowie XIX w., budynek ten pełnił rolę kaplicy, szkoły, a także mieszkania nauczyciela. Kaplicę przebudowano w 1925 r. We wsi istniała przed wojną gospoda pod nazwą „Zum Deutschen Kaiser”, której właścicielem był najpierw Leopold Schmidt, a następnie Hermann Pägensted oraz mleczarnia Maxa Haha.
     Pierwsi polscy osadnicy przybyli w 1945 r. Po wojnie działała tu szkoła podstawowa, która działalność zakończyła w katach 80. Jej budynek początkowo ulegał degradacji, po czym dwukrotnie zmienił właściciela, obecnie mieści się w nim pensjonat i świetlica wiejska.
     Zachowane obiekty zabytkowe to dawna kaplica ewangelicka i zarazem szkoła, dawna kuźnia (obecnie mieszkanie prywatne) oraz były cmentarz ewangelicki.
     Do 1945 r. wieś nosiła miano Zallenfelde.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Co autor artykułu miał na myśli pisząc że w Rzecznej hodowana jest rasa koni wielkopolskich krzyżowanych z wschodniopruską i teuktońską???? Proszę poprawić błąd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  ????(2019-07-07)
 • Fajnie ciekawostki, może będzie coś o Marwicy Małej i historii pałacu z sadem i o jej jakichś znanych mieszkańcach z dawnych czasów o budowie kolonii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2019-07-07)
Reklama