UWAGA!

Podatkowa pomoc pomagającym?

 Elbląg, Podatkowa pomoc pomagającym?
Fot. arch. portEl.pl

- W sprawie wsparcia właścicieli prywatnych lokali i budynków, którzy przyjmują uchodźców z objętej wojną Ukrainy – taką interpelację złożył 1 marca radny Rafał Traks (PiS). Jak mogłoby takie wsparcie wyglądać?

Ciechanowski samorząd zamierza udzielić wsparcia właścicielom prywatnych lokali i budynków, którzy przyjmują uchodźców z objętej wojną Ukrainy – pisze radny Traks. - Prezydent miasta Krzysztof Kosiński chce, aby osoby te mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na cały 2022 r. Jak wskazuje radny, uchwała, która miała być procedowana w Ciechanowie, zakładała, że właściciele budynków mieszkalnych lub ich części położonych na terenie miasta, będą mogli skorzystać z ulgi, gdy „przyjmą do swojego domu lub mieszkania na pobyt czasowy ludność uchodźczą z terenu objętego konfliktem zbrojnym”. Rafał Traks wnioskuje o realizację podobnego rozwiązania w Elblągu.

Na interpelację odpowiedział 8 marca prezydent Witold Wróblewski. Wskazuje w niej, że do tej pory Miasto Elbląg „w szerokim zakresie zaangażowało się w udzielenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy”, przeznaczając m.in. 200 tys. zł na pomoc humanitarną dla partnerskiego Tarnopola czy zapewniając pomoc uchodźcom napływającym do Elbląga.

- (…) informuję, że zwolnienie z podatku od nieruchomości właścicieli prywatnych lokali, przyjmujących uchodźców z Ukrainy, jest możliwe w przypadku: wprowadzenie rozwiązań w tym zakresie w tzw. specustawie; zrekompensowania przez Rząd ubytków w dochodach budżetowych w samorządzie lokalnym – pisze prezydent. - Ponadto pragnę przypomnieć, iż organizacja pomocy dla cudzoziemców, a w tym obywatelom Ukrainy, leży w kompetencji Rządu i organów administracji rządowej. Na ten cel Rząd dysponuje odpowiednimi funduszami, a Miasto Elbląg, podobnie jak inne samorządy lokalne, na zasadzie pomocniczości, włącza się w pomoc dla obywateli Ukrainy - wskazuje Witold Wróblewski.

- Rząd utworzy również "specjalną rezerwę celową" dla wsparcia samorządów. Ma ona zapewnić finansowanie dodatkowych zadań władz lokalnych związanych z przyjęciem uchodźców z Ukrainy – podaje w kontekście nowej specustawy Onet. Jak przełoży się to na możliwości samorządów w zakresie pomocy uchodźcom, pokaże przyszłość. Póki co ustawą zajmuje się Senat.

 

Na stronie portEl.pl w dziale Ogłoszenia stworzyliśmy nową zakładkę, w której pracodawcy mogą bezpłatnie zamieszczać propozycje pracy dla ukraińskich uchodźców: tu link do działu Dla Ukrainy. Zapraszamy również do zamieszczania ogłoszeń o pomocy mieszkaniowej i wszelkich innych formach wsparcia uchodźców.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Elbląg Ukrainie

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama