UWAGA!

Wiec solidarności z Ukrainą

 Elbląg, Wiec solidarności z Ukrainą
fot. pixabay.com

Dziś rano wojska rosyjskie przekroczyły granicę z Ukrainą. Za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się regularna wojna. W Elblągu o godzinie 18 odbędzie się wiec Solidarności z Ukrainą.

Elblążanie organizują wiec poparcia z Ukrainą w związku z agresją rosyjską na ten kraj. Pikieta odbędzie się dziś (24 lutego) pod Bramą Targową. W sobotę (25 lutego) w cerkwi greckokatolickiej odbędzie się msza św. w intencji pokoju na Ukrainie. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 18 w świątyni przy ul. Traugutta 40.

„To nigdy nie powinno się zdarzyć! Wojna to najgorsze zło, jakie może spotkać człowieka. Potępiam działania Rosji i jej agresję na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Solidaryzuję się z Narodem Ukraińskim i z mieszkańcami naszego partnerskiego miasta Tarnopol.“ - napisał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, reagując na rozszerzenie konfliktu na Ukrainie.

Dziś rano wojska rosyjskie rozpoczęły atak na terytorium Ukrainy. Armia ukraińska stawiła opór. Siły zbrojne Ukrainy poinformowały o intensywnym ostrzale wojsk ukraińskich na wschodzie kraju od godziny 5 rano. Doszło do ataków rakietowych i bombowych na lotniska oraz ostrzale artyleryjskim na terytorium wzdłuż granicy. MSW Ukrainy potwierdziło już ataki rosyjskiego wojska na Odessę, Kijów, Łuck czy okolice Lwowa.

Przypomnijmy, że to kolejna odsłona wojny rosyjsko-ukraińskiej. W 2014 r. siły rosyjskie oderwały od Ukrainy Krym (który od tamtej chwili jest okupowany przez Rosję) oraz Donbas i Ługańsk, gdzie powstały „samozwańcze republiki“, których niepodległość Rosja uznała kilka dni temu.

W związku z zaostrzeniem się działań wojennych polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, potępiający "bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę". "Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji.“ - możemy przeczytać na stronach internetowych ministerstwa.

MSZ odradza podróże na Ukrainę i wzywa obywateli polskich do natychmiastowego opuszczenia jej terytorium. Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker w Radiu Plus zapowiedział powstanie w województwach lubelskim i podkarpackim przy granicy ukraińskiej punktów recepcyjnych dla uchodźców.

Z naszych szacunkowych danych wynika, że w Elblągu mieszka i przebywa około 3 tysięcy obywateli Ukrainy. Przypomnijmy, że 13 lutego w elbląskim ratuszu odbyło się spotkanie kryzysowe, na którym analizowano możliwości zakwaterowania i zaprowiantowania ewentualnych uchodźców oraz zapewnienia im w razie konieczności opieki medycznej. Zgodnie z wykazem obiektów przeznaczonych dla cudzoziemców, który ujęty został w Wojewódzkim Planie Zarządzania Kryzysowego, w Elblągu mamy 420 miejsc w czterech salach gimnastycznych przy elbląskich szkołach, które uruchomione mogłyby zostać w pierwszej kolejności do zakwaterowania uchodźców.

Radio Olsztyn poinformowało o gotowości województwa warmińsko-mazurskiego do organizacji pola namiotowego na Polach Grunwaldzkich dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę publiczną na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Środki zostaną przeznaczone w na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zapewnienie podstawowych potrzeb. Wpłacać można na nr konta 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "Ukraina".

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Elbląg Ukrainie

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama