UWAGA!

Bardziej wygodna komunikacja

 Elbląg, (graf. Andrzej Kraśkiewicz)
(graf. Andrzej Kraśkiewicz)

Możliwość płacenia kartą za bilety w komunikacji miejskiej – taka opcja wygrała w naszej sondzie na temat zmian w miejskich autobusach. W komentarzach pod ubiegłotygodniowym artykułem nasi komentatorzy postulują też zmiany w kursowaniu niektórych linii autobusowych.

Kartę do bankomatu w portfelu mają już niemal wszyscy. I co się z tym wiąże, coraz mniej ludzi nie ma gotówki w portfelu. „Kartą” można płacić już niemal wszędzie. Jednym z największych podmiotów, które uniemożliwiają skorzystania z tej możliwości wnoszenia opłat są elbląskie autobusy i tramwaje. W naszej sondzie za umożliwieniem płacenia kartą opowiedziało się ponad 22 proc. głosujących.
       W elbląskiej komunikacji miejskiej można płacić za bilety gotówką, EKM – ką, za pomocą aplikacji mobilnych. Tymczasem brakuje najprostszego sposobu – przytknięcia karty bankomatowej do terminala. Taki sposób oszczędza również czas kierowcy, który nie musi przeliczać gotówki, wydawać reszty. Można przypuszczać, że wprowadzenie możliwości płacenia kartą przełoży się na wzrost liczby pasażerów, którzy dziś rezygnują z możliwości przejazdu, gdyż nie mają za co kupić biletu.
       Pozostaje sprawa kosztów wprowadzenia takiej innowacji oraz sprawdzenia, czy nie spowoduje to konieczności zwiększenia cen biletów.
       W komentarzach pod artykułem roi się od propozycji zwiększenia częstotliwości kursów autobusów (za tą opcją opowiedziało się prawie 21 proc. głosujących) oraz wprowadzenia nowych linii autobusowych. „...trochę zwiększenie kursowania autobusów na Dębicę cmentarz, bo tam tylko 6 11 i 31. I mogło by 31 troszkę dłużej kursować lub lub zrobić 3 autobusy i w ciągu godziny trzy kursy na cmentarz a nie dwa...” - napisał jeden z komentatorów. „Na Bielanach mieszka teraz bardzo dużo ludzi, budują się nowe mieszkania, domki. Dzieci dojeżdżają do szkół 11,6,15.Rano 12 zapełniona po brzegi, a potem jedna na godzinę!” - to kolejny komentarz naszego czytelnika. O „swoje” upominają się też mieszkańcy miejscowości obok Elbląga: „Przywrócenie dawnej linii 23 Elbląg Kamiennik Wielki.” - domaga się Czytelnik stały.
       Pewną ciekawostką jest fakt, że za zmianą cen biletów opowiedziało się 20 proc. glosujących. W komentarzach nie przewija się też motyw „darmowej” komunikacji.
       W czwartym kwartale tego roku zostanie ogłoszony przetarg na obsługę linii autobusowych w Elblągu. Czy będzie to oznaczało rewolucję w rozkładach jazdy i organizacji komunikacji miejskiej w naszym mieście? W Zarządzie Komunikacji Miejskiej trwają prace nad ogłoszeniem przetargu.
      
SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A może (tak sobie myślę), na wzór innych miast darmowy transport dla wszystkich ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  Abnegat(2019-03-25)
 • Placenie karta nie jest najpilniesza potrzeba jesli chodzi o kumunickacje. Jest to etap posredni, wrecz zbyteczny. W wiekszosci osoby placace karta musza posiadac jakis telefon typu smartfon z reszta trudno teraz o inny, chocby po to by wykorzystywac hasla jednorazowe przy placeniu. Stad po co etap posredni jakim jest placenie karta, skoro bilet mozna kupic w telefonie mobilet, czy skycash taniej, szybciej wygodniej za pomoca Blik, przelewu doladowania z karty i innych form.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  gosc1(2019-03-25)
 • tęczowa propaganda
 • 20proc opowiedzialo sie za zmiana, ale na NIZSZE CENY, nikt przy zdrowych zmyslach nie żadałby wyższych cen!
 • przede wszytkim powinna byćza darmo dla posiadaczy aut z ważnym badaniem technicznym. W tej sytuacji wielu kierowcow by sie zastanowilo czy warto porzucic auto i do pracy wybrac sie autobusem, a tym samym znacznie zmniiejszylyby sie korki
 • Bardzo cieszy nowy cykl "porozmawiajmy o. .. ". Ale też bardzo, bardzo chciałbym, żeby na rozmowach się nie skończyło, a zainteresowani kolejno poruszanymi tematami nie potraktowali ich jako pustosłowie. Dlatego zachęcam redakcję, by za za rok, kolejno tydzień w tydzień zwracać się do właściwych podmiotów względem poruszonych obecnie zagadnień, z cyklem artykułów pt. "Sprawdzam". Wtedy okaże się, na ile "nasze" ustalenia znalazły uznanie. .. a na ile trafiły w obszar, powiedziałbym nieco poniżej linii kręgosłupa, niekoniecznie moralnego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  DannyX(2019-03-25)
 • Sama wypełniałam ankietę odnosnie komunikacji w naszym miescie konkretnie o autobus linii nr. 9,była to najlepiej kursujace linia, która jezdziła bardz często i była dogodna która łączyła całe miasto. Proszę rozważyć ponowne kursowanie linii autobusowej nr. 9 tak jak przed zmianą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Jolka,Jolka.(2019-03-25)
 • ZKM, powinien zmodyfikować trasy. Tabuny autobusów jeżdżą Królewiecką-Fromborską-Ogólną-Odrodzenia. A powstają nowe osiedla np. ul. Legionów i nic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  solder(2019-03-25)
 • Ta cała komunikacja to PRL2.Tramwaje dziadowskie, brak wyświetlaczy elektronicznych na słupach wzorem innych miast. Są zawieszone przy przystankach bo w Elblągu to prowincja. Kiedy rozbudowa nowych linni autobusowych i tramwajowych. Elbląg to dzielnice na obrzezach o których zapominacie wszyscy. I przestańcie biadolić ze nie ma kasy. Nieudacznicy.
 • Jak widzę rozkład jazdy, to aż mi nóż się otwiera. Jadąc do pracy do Gronowa Górnego "22" nie zdążę do pracy ponieważ oni myślą, że do pracy chodzi się o 7 a nie o 6,gdzie połowa zakładów w Gronowie zaczynają się od godziny 6 a 22 jedzie z Dworca dopiero o godzinie 5:34 a na przystanku gdzie zakład mój jest UWAGA 5:58! I mam dojść w 2 minuty? A jechanie 16 rano do pracy to CUD natury! Kolejny przykład jeżeli jadę tramwajem rano "1" do rodzinki to lepiej pomyśleć czy WARTO! Nie ma miejsca, małe tramwaje puszczają a jak jeszcze ktoś wóżek dostawi to masakra. Do Dębicy to nie wspomnę bez auta nie ruszaj się bo godzinkę na przystanku postoisz. Dalej lecimy! Jeżeli chcesz jechać na rybki do Nowakowa na 2-3h to lepiej nie jedz. 3-4h przerwy gdzie ludzie pracują i chcą jakoś dostać się do miasta więc lepiej robić prawko i jeżdzić samochodem niż autobusami jeżdzić bo nie warto
 • @Realista1 - Ja bym chciał wyższe ceny. Elbląska komunikacja miejska musi być dotowana, a Całe miasto Elbląg jest zadłużone po uszy. Podwyższenie cen biletów spowoduje co najmniej samowystarczalność komunikacji miejskiej, a może nawet wpływy do budżetu miasta. Pamiętajcie że darmowość, zgodnie z tragedią wspólnego pastwiska, często kończy się obniżeniem jakości przejazdu.
 • W naszej komunikacji miejskiej przydały by się biletomaty że płacimy kąta lub gotówką i tam jak u kierowcy nie ma jak wydać to tam byśmy kupowali bilety i kierowca by za oszczędził na czasie
Reklama