UWAGA!

Być może 12 milionów

Marszałkowie dwóch województw, wicemarszałek Senatu i minister rozmawiali w środę w Malborku o pieniądzach dla Żuław, a w zasadzie o ich braku. Program dla Żuław opiewający na 1,5 miliarda zł nie będzie realizowany w formie przyjętej przez poprzedni rząd. Władze obu województw szukają więc wyjścia awaryjnego.

W środę w Malborku spotkali się marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Andrzej Ryński, marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski, minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka i wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński. Spotkanie zorganizowali obaj marszałkowie, a głównym tematem były możliwości realizacji „Programu dla Żuław w latach 2007-2013” opracowanego w 2005 r. przez samorządy obu województw.
     - Ogólna kwota programu oszacowana jest na blisko 1,5 mld zł, z czego zadania melioracyjne na około 0,5 mld zł – przypomniał marszałek Andrzej Ryński. – W programie tym przyjęto następujące priorytety: modernizacja systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego, rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej, budowa i modernizacja infrastruktury ochrony środowiska, rozwój wyspecjalizowanych form turystyki i rekreacji oraz rozwój infrastruktury społecznej.
     Program dla Żuław został w ubiegłym roku przekazany ministrowi gospodarki i pracy poprzedniego rządu, uzyskał wstępną akceptacją i miał być realizowany. Po wyborach i utworzeniu nowego rządu były obawy, że realizowany nie będzie (informowaliśmy o nich wielokrotnie).
     Minister Gęsicka potwierdziła te obawy. Stwierdziła, że program zakładał finansowanie z wielu funduszy europejskich, a obecnie, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej jest to niemożliwe, bo obowiązuje zasada: jeden program – jeden fundusz.
     Nad Żuławami, a konkretnie nad infrastrukturą przeciwpowodziową Żuław zbierają się więc czarne chmury. Władze obu województw pracują teraz nad wskazaniem programów unijnych, z których będzie można sfinansować poszczególne elementy Programu dla Żuław.
     - Mówiąc o Żuławach, należy podkreślić wagę środowego głosowania nad budżetem. Dzięki jednej z poprawek 12 milionów zł ma trafić w tym roku właśnie na fundusz dla tego obszaru – powiedział marszałek Andrzej Ryński. - W tym miejscu dziękuję wszystkim posłom z naszego regionu, którzy poparli tę poprawkę i mam nadzieję, że w Senacie reprezentanci Warmii i Mazur z PiS-u złamią dyscyplinę partyjną i w przeciwieństwie do swoich kolegów z Sejmu zagłosują za tą zmianą.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jedynym lekarstwem na to jest utworzenie (naprawienie podzialu) wojewodztwa ZULAWSKIGO. Jeden program, jeden fundusz - JEDEN GOSPODARZ. Czy trzeba wam panowie urzedasy jakies katastrofy z zalaniem aby to zrozumiec ? Co Wojewodzki Komitet Przeciwpowodziowy w Olsztynie może wiedzieć o terenach depresyjnych ? A szkoda bitów, stołek jest stołek.
 • To nie trzeba naprawić podział administracyjny kraju a zmkienić ten rząd, któtry nie jest przygotowany do rozwiązywania potrzeb ludzi, a swoje działania opiera w zasadzie na podejmowani odwrotnych rozwiazań od podjętych decyzji przez poprzedni rząd.
 • pozwólmy się wykazać posłowi pis z elbląga. teraz może zaprezentować swoje walory, w tym intelektualne oraz siłę przebicia. jestem pewny, że poseł l.k. posiadając znaczne wpływy u pierwszego sekretarza prawa i sprawiedliwości nie pozwoli nam utonąć.
 • No, no - idea województwa żuławskiego podoba mi się i mógłbym tam mieszkać - i od Olsztyna daleko -
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żuławiak(2006-01-27)
 • ten stary rząd to rząd SLD? jeśli tak to dzęki Bogu, że ten program nie będzie realizowany,, zatopiliby żułwy jak nic, podobnie jak załatwili budowę autostrat, kasa poszło i co? ano g.....o!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obywatel(2006-01-28)
 • chciałbym wiedzieć kto będzie przeciw
 • super,dzisiaj przeczytalem w prasie ekonomicznej ,ze w Elblagu zainwestuja 3 firmy zatrudniajace ok 700 osob.To dobra wiadomosc,moze jeszcze w Pasleku i jakos sie dzigniemu z marazmu ekonomicznego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zorientowany(2006-02-02)
 • zorietowany : podaj cos wiecej !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciekawski(2006-02-02)
 • jest tylko tyle w pulsie biznesu,mysle ,ze prasa lokalna cos napisze w najblizszym czasie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zorientowany(2006-02-02)
Reklama