UWAGA!

Ciężarówki na granicy nie wypatrzysz

 
Elbląg, Ruch ciężarówek na granicy w Grzechotkach zamarł
Ruch ciężarówek na granicy w Grzechotkach zamarł (fot. archiwum portEl.pl)

Z granicy z obwodem kaliningradzkim zniknęły ciężarówki. - W poniedziałek od północy do około godziny 15 odprawiliśmy tylko dwa pojazdy – mówi Ryszard Chudy, rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie. Powodem jest nowa polityka transportowa rosyjskich władz, która uderzy w interesy polskich przedsiębiorców.

Rosja wprowadziła w grudniu ubiegłego roku nowe zasady polityki transportowej. W ich efekcie dotychczasowe zezwolenia dla polskich kierowców, wykonujących przewozy na terenie Federacji Rosyjskiej, straciły ważność z końcem stycznia. Ruch na granicy zamarł, od poniedziałku Rosjanie nie wpuszczają polskich ciężarówek na teren obwodu, polska strona czyni podobnie z rosyjskimi ciężarówkami.
       - Od poniedziałku od północy na przejściach drogowych w Bezledach i Grzechotkach odprawiliśmy tylko dwie ciężarówki. Jedną z nich była cysterna z gazem, która mogła wjechać do obwodu na podstawie innego specjalnego zezwolenia. Drugi pojazdem była ciężarówka z Serbii, której nowe rosyjskie przepisy nie dotyczą – mówi Ryszard Chudy, rzecznik Izby Celnej w Olsztynie. - Kierowcy już wcześniej wiedzieli o tej sytuacji, więc nie przyjeżdżają na granicę. Przejścia drogowe dla ciężarówek świecą pustkami.
       Polska i Rosja wciąż nie doszły do porozumienia w sprawie zezwoleń na rok 2016. Wiadomo jedynie, że do 15 lutego wszyscy polscy kierowcy, którzy nie zdążyli wrócić do kraju, mogą to bez przeszkód zrobić.
       Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, zasady realizowania przewozów między Polską a Rosją, w tym tranzytu do krajów trzecich, określa umowa międzyrządowa z 1996 r. Jednak w grudniu Rosjanie wydali do niej przepisy wykonawcze, które zmieniły sens pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. w firmach zagranicznych. Zgodnie z nowym prawem taki przewóz jest bardzo limitowany. Polski rząd protestuje przeciwko takim rozwiązaniom, bo decyzja Rosjan uderza w naszą gospodarkę. W najbliższym czasie mają się odbyć rozmowy w tej sprawie.
       Według danych Izby Celnej w Olsztynie w 2015 roku granicę z obwodem kaliningradzkim przekroczyło 160 tysięcy samochodów ciężarowych, o 40 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Jeszcze lepiej było w latach poprzednich: w 2013 roku – 186 tysięcy, w 2012 – 191 tysięcy pojazdów.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama