UWAGA!

Co słychać w nowej miejskiej spółce

 Elbląg, Marek Cymerys
Marek Cymerys (fot. Michał Skroboszewski)

- W styczniu utworzymy bazę magazynową na Modrzewinie – zapowiada Marek Cymerys, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Nowa miejska spółka przejmie także od nowego roku wywóz odpadów w trzech spośród pięciu istniejących w Elblągu sektorów. Jak jest do tego przygotowana?

Rafał Gruchalski: - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów są w stanie likwidacji. Ich działalność przejęło Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, którym Pan kieruje. Jak obecnie wygląda sytuacja w spółce?
      
Marek Cymerys: - Na dzisiaj PDiM i MPO nie realizują żadnej działalności produkcyjnej, wszystkie ich zadania przejęliśmy my. Od 1 lipca przejęliśmy też umowę na wywóz nieczystości stałych i płynnych, którą realizowało konsorcjum firm MPO i Remondis. Od 1 stycznia 2019 roku przejmujemy wywóz odpadów w trzech spośród pięciu sektorów w Elblągu. Jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani, mamy wyleasingowanych pięć nowych specjalistycznych śmieciarek i jedną myjkośmieciarkę. Pozostały sprzęt wydzierżawiliśmy od MPO i PDiM, w sumie 15 jednostek, w tym 6 śmieciarek, 3 bramowe, kontenerowce, dwie wywrotki. Mamy też odpowiednią liczbę pracowników, obecnie to około 120 osób.
      
       - Co stało się z nieruchomościami, których właścicielami były MPO i PDiM?
      
- PDiM dysponowało bazą w Nowinie i czterema lokalami w budynku przy ul. Zagonowej. Baza w Nowinie została sprzedana, podobnie jak dwa lokale przy Zagonowej. Te, które pozostały – warsztat i pomieszczenie biurowe – zostaną przez EPGK odkupione najpóźniej do końca lutego 2019 roku, kiedy zakończy się proces likwidacji PDiM. Z bazy MPO korzystamy cały czas jako dzierżawcy.
      
       - EPGK działa od niedawna, w aporcie do tej spółki miasto przekazało grunt na Modrzewinie, gdzie ma w przyszłości powstać nowa siedziba EPGK. Co w tej sprawie się dzieje?
      
- Działka na Modrzewinie leży przy ul. Kwiatkowskiego w sąsiedztwie firmy Proxmus, ma 3,5 hektara. Jeszcze w ubiegłym roku została opracowana koncepcja zagospodarowania działki. W pierwszym etapie, na powierzchni około 1 hektara, chcemy stworzyć plac składowy z pomieszczeniem biurowo-socjalnym dla pracowników. Właśnie występuję o pozwolenie na budowę, teren zostanie ogrodzony i utwardzony. Trafią tutaj materiały, składowane dotychczas w Nowinie, które to miejsce po sprzedaży musimy uwolnić do końca stycznia 2019 roku. Na terenach przy ul. Orlej i Szańcowej, gdzie mamy siedzibę, nie ma tyle miejsca, by te materiały tu składować.
       Plac składowy wykonamy z własnych środków, nie wymaga to dużo nakładów.
      
       - A co z budową nowej siedziby na Modrzewinie?
      
- Spółka ma zdolności kredytowe, ale na tak duże zobowiązania muszę mieć zgodę właściciela, czyli samorządu. Z panem prezydentem będziemy musieli ten temat zaplanować, więc te rozmowy jeszcze przed nami. Na razie skupiamy się na sprawach związanych z wywozem odpadów. Wzięliśmy na siebie trzy sektory na dwa lata, by zamawiający, czyli miasto, mogło sprawdzić, czy podołamy temu tematowi. Chcemy za dwa lata przejąć cały rynek wywozu odpadów w Elblągu, we wszystkich sektorach.
      
       - Będziecie świadczyć usługi także na rynku komercyjnym?
      
- Byśmy mogli korzystać z bezprzetargowej formy zamówień publicznych w samorządzie, musimy 90 procent naszych przychodów uzyskiwać z tytułu współpracy z samorządem i jego jednostkami. Pozostałe 10 procent oczywiście realizujemy i będziemy realizować z rynku komercyjnego. Więcej nie możemy, bo system in house na to nie pozwala.
      
       - Jaka obecnie jest finansowa sytuacja spółki?
      
- EPGK nie jest nastawiona na zysk, bo nie do tego została powołana, by go generować. Chodzi o to, by odtwarzać majątek, który spółka posiada i jak najmniejszym kosztem realizować usługi na rzecz miasta. Na koniec 2017 roku spółka miała 90 tys. złotych zysku, w tym roku powinno być podobnie.
      

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no jak to co :) nic się nie dzieje, ale kaska leci. Ciepłe posadki bez odpowiedzialności. Jak to w miejskich czy państwowych spółkach. Eldoradu do czasu zmiany władzy
 • Aleś ty głupi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  10
  Zenon(2018-12-03)
 • Witam porannie Pana Marka. .. ..
 • Jedynym ważnym aspektem są ceny usług a więc czy obywatele Elbląga i Gminy Elbląg nie będą musieli głęboko sięgać do swoich kieszeń. Jak na razie EPGK zaczęło od podwyżek swoich usług przykładem niech będzie wywóz nieczystości płynnych. Oby w przyszłości istnienie tej firmy nie było oparte tylko na podwyższaniu cen swoich usług !!!
 • Proszę napisać ile płacicie na rękę kierowcom z kategorią C+E, to jest dopiero temat na artykuł, Pozdrawiam
 • 4 brutto jak pytałem
 • Chyba ktoś ci kazał to napisać, a jeżeli nie to proponuję udać się do lekarza o specjalizacji psychiatra.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  Piotr111(2018-12-03)
 • To miasto jednak cofa się do PRL-u. Mam rozumieć że mieszkańcy Elbląga będą utrzymywać to "przedsiębiorstwo"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  12
  wicia(2018-12-03)
 • Wicia- to jest spółka samorządowa, a wszystkie działania takich ogniw ponoszą mieszkańcy. Koszty ponosi się nie tylko za wywóz śmieci czy sprzątanie, ale też za gospodarkę komunalną, komunikację miejską, w tym za gapowiczów jak też i pomoc socjalną. Właśnie to jest różnica, od PRL, której wszystko stanowiło jej własność, wraz z obywatelem, więc jego to wtedy nie obchodziło, a teraz musi sam za to ponieść koszty. Stąd wciąż ludzie gadają głupoty w stylu to trzeba zrobić na koszt państwa, a teraz to przecież jest z naszych pieniędzy.
 • Czy rope od kierowców można dalej kupowac jak w MPO?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  Szejkarabski(2018-12-03)
 • sztuczne podtrzymywanie agonii
 • brawo, wreszcie będzie poważny inwestor na Modrzewinie i powstaną miliony miejsc pracy, nareszcie się to stało, pokłony się Panu Wróblewskiemu należą bo to jego ciężka praca i wysiłek intelektualny spowodowały , że będzie ta firma tam się rozwijała
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  Fryburg(2018-12-03)
Reklama