UWAGA!

Cudze chwalicie...

 Elbląg, Tak mogłaby wyglądać Wyspa Spichrzów według projektu Macieja Mazura i Marcina Witosławskiego
Tak mogłaby wyglądać Wyspa Spichrzów według projektu Macieja Mazura i Marcina Witosławskiego (fot. UM Elbląg)

Dawniej pełniła przede wszystkim funkcje przemysłowe, ale jej charakterystyczna zabudowa stanowiła dopełnienie elbląskiej starówki. Druga wojna światowa z Wyspą Spichrzów nie obeszła się łaskawie, zniszczone zostały niemalże wszystkie budynki, a dawny charakter tego miejsca został zatracony. Od tego momentu minęło prawie 70 lat, a kwestia przeznaczenia tego miejsca jest wciąż otwarta, jednakże teraz będzie nieco łatwiej – wczoraj (8 listopada) ogłoszono wyniki konkursu na zagospodarowanie tego terenu. Zobacz więcej zdjęć.

To miejsce, które ma potencjał, jest wyzwaniem, a także inspiracją. I ma to „coś”. Docenili to ci, którzy postanowili wystartować w konkursie na zagospodarowanie elbląskiej Wyspy Spichrzów. Pod koniec czerwca  Departament Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania tego miejsca. Pomysły oraz projekty tam zawarte posłużą w przyszłości do tego, aby opracować nowy plan oraz strategię dotyczącą Wyspy.
      
       Bez pierwszego miejsca
      
W konkursie wystartowało 27 autorów prac, wczoraj (8 listopada) ogłoszono jego wyniki.
       - Poziom był bardzo zróżnicowany, co jest bardzo ważne w takim konkursie ideowym, bo prowadzi to do szerokiej dyskusji – mówiła Gabriela Rembarz, wykładowczyni na Politechnice Gdańskiej, urbanista, a także przewodnicząca jury.
       Ciekawostką może być fakt, że nie przyznano...pierwszego miejsca, jednakże taką możliwość organizator zastrzegł sobie w regulaminie konkursu. Przyznano za to drugie (autor otrzymał 20 tys. zł) miejsce, trzecie (15 tys. zł) , wyróżnienia (oba po 7,5 tys. zł) oraz wzmianki honorowe (pełna lista nagrodzonych tutaj).
       - Prace były ciekawe, ale żadna nie spełniła całościowo oczekiwań jury. Osobiście bardzo bym się zmartwiła, gdyby znalazła się taka pierwsza nagroda, to by było za łatwe rozwiązanie, a tak możemy dyskutować, debatować, konstruktywnie krytykować. I powinniśmy to robić – dodała Gabriela Rembarz.
      
       Na piwo w kapciach
       – Wyspa Spichrzów zawsze była dopełnieniem Starego Miasta, a nie odrębną częścią. Ponadto towarzyszyła ona portowi, to chyba najważniejszy element. To taka podwalina do tego, aby doceniać te prace, które punkt ciężkości przenoszą na nabrzeże, które mówią, że jest to centrum Wyspy Spichrzów – opowiada Gabriela Rembarz. – Ważne jest również to, aby można było tam mieszkać, bo jeśli chcemy mieć rozwijające się stare miasto, żyjące, to ludzie nie mogą mieszkać 30 kilometrów od śródmieścia, powinni mieć również taką możliwość, aby na piwo albo kawę pójść w kapciach. Pytanie jest jednak takie kto powinien tam mieszkać – rodziny z dziećmi, a może studenci? Czy będą to mieszkania ekskluzywne? Ponadto jeśli miałaby się znaleźć tam galeria handlowa to ważne jest to, aby działała ona na zasadzie koła zamachowego, miała funkcję dopełniającą, nie konkurencyjną. Ale aby tak to działało trzeba to zrobić z dużą świadomością i tutaj istnieje bardzo duże pole dla władz miasta.

  Elbląg, ...a tak według Klaudii Fiegler i Damiana Serwaty
...a tak według Klaudii Fiegler i Damiana Serwaty (fot. UM Elbląg)


       Bez elblążanina, ale prezydent zadowolony
       – Elblążanie przyzwyczajeni są do funkcji historycznych tego miejsca, to znaczy do tego, że były tam magazyny, spichrze, takie bardziej przemysłowe elementy. A mieszkańcy innych regionów kraju inaczej spojrzeli na to miejsce i uważam, że to bardzo dobrze – mówił prezydent Jerzy Wilk o tym, że w gronie laureatów nie znalazł ani jeden mieszkaniec Elbląga. – Podobały mi się te pomysły, które mówią o tym, że Wyspa Spichrzów niekoniecznie musi być tak gęsto zabudowana. I właśnie te prace zostały docenione. Miejsce to ma dużo zieleni, poza tym powinna tu być część handlowa i rozrywkowa naszego miasta. Mamy prawa do tych wszystkich rozwiązań i na pewno je wykorzystamy, ponieważ na tej podstawie miasto ogłosi program zabudowy tego terenu. Natomiast musimy stworzyć plan dla tej dzielnicy, wydaje mi się, że do jego opracowania przystąpimy w przyszłym roku.
      
       Swego nie znacie
       - Wyspa Spichrzów to duże wyzwanie dla urbanistów, ogromny teren, bardzo ciekawy. Osobiście uważam, że nadal nie jest docenione to połączenie bliskości krajobrazu Żuław i miasta. Tylko tutaj można zrobić coś takiego żeby w niedzielę, po kościele, po wizycie w kawiarni przejść się na romantyczną randkę, popatrzeć na wierzby, charakterystyczne dla tego terenu – tłumaczy Gabriela Rembarz. – To bardzo unikalna rzecz, rzadko się tutaj to docenia, nigdzie w Polsce nie ma takiego krajobrazu. Myślę, że warto zastanowić się nad tym jak nie oddzielać starówki od tego krajobrazu, który jest niepowtarzalny.
      
       Wszystkie prace dostępne są na stronie Departamentu Urbanistyki i Architektury, każdy mieszkaniec może wziąć udział w głosowaniu na według niego najlepszą. Nagrodzone prace wystawione są w Ratuszu Staromiejskim, można je będzie oglądać do 18 listopada.
      
      

mw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pan Mazur ma fajną wizję, ale jak wiadomo koncepcje przeważnie zostają na papierze/monitorze. Patrząc na te obydwie pracę, jednak chciałbym aby był przekop. Już wyobrażam sobie na weekend wskoczyć w łódź i spędzić z rodzina czy znajomymi na zalewie czy popłynąć na morze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  dax_zumi(2013-11-09)
 • brawo, super mi się podobają te wizualizacje, dołaczam je do koleckcji obok Porto 55,centrum handlowego siódemka, zabudowy wizualizacyjnej Modrzewiny, biurowca przy placu konstytucji i tramwaju na 12 lutego, a zapomniałbym no i nowego basenu, coś coraz wiecej wizualizacji ostatnio się pojawiło, czekamy na nastepne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  2
  wirtualnymieszkaniec(2013-11-09)
 • Panie Mazur ! Najpierw odbudujmy kamieniczki ( maksymalnie wiernie frontony ) na obecnym szpetnym " Bulwarze Augusta", bo starówka od strony Wyspy Spichrzów, która powstanie za 50 lat, narazie wygląda jak bezzębna babcia. ..
 • dobrych pomyslów jest wiele, ale najważniejsze by zacząć je jak najszybciej realizowac, byśmy mogli jeszcze je zobaczyć, bo jak na razie nie żyjemy 150 lat, a w Elblągu wiele inwestycji jest rozlozone nie na kilka, a na kilkadziesiąt lat, a więc do roboty. Ps. czemu odcinek obwodnicy wschodniej od Łęczyckiej do Leśniczówki, nie jest realizowany, skoro Skanska wygrala przetarg już ponad rok temu???? Wtedy pozostaloby kilkaset metrow zboczem do Sybiraków i obwodnica gotowa. Co myśli ekipa Wilka o Terkawce ?, co o Modrzewinie na którą Wilk mial tyle pomysłów, gdzie tanie dzialki budowlane, które obiecywał. na razie melduje, że nie ma kasy, ale do tego nie trzeba było wybierać nowego prezydenta. Jerzy Wilk startujący od kilkunastu lat na to stanowisko powinien mieć plany i wizję na każdą ewentualność
 • Wyspa Spichrzów, tak, jak i Starówka powinny mieć dwie wzajemnie sobie nie przeszkadzające strefy - rozrywkowo -- hotelowo - handlową / 1 - 2 ulice obok siebie / - mieszkalną / mieszkania, parkingi, place zabaw, garaże piętrowe, biura, nieuciążliwa działalność, otoczone zielenią /
 • prawie pół roku temu wybraliśmy nowego prezydenta. znamy jego program wyborczy z kilku ostatnich kampanii, ale zupełnie nie wiemy co obecnie zamierza zrobić, jakie ma plany na najbliższe 5 lat dla Elbląga, a to ważne dla osób tu mieszkających. Jezęli nadal będzie tak tajemniczy, to po prostu za rok wybierzemy innego.
 • Też chciałabym przekop Mierzei, no ale cóż sa tacy, którym nie zależy- niemamy zjednoczonych sił. Jedni chcą to, inni tamto i wychodzi nic.
 • Uwazam ze jesli konkurs na samym poczatku zaklada ze projekty sa tylko pomyslami, nie gotowymi rozwiazaniami to nie ma potrzey sie obawiac ze wybranie pierwszego miejsca byloby rozwiazaniem latwym. Przy zalozeniu, ze proponowane rozwiazania sa tylko wstepem do rozmowy I materialem pomocniczym, mozna rowniez dyskutowac. W innym przypadku to tyko zmyla publicznosc I uczestnikow. i jest niekonsekwentne.
 • Przestańcie projektować i stawiać te beznadziejne postmodernistyczne bryły!!! Zróbcie to tak jak było dawniej, to co (by)przyciągało rzeszę (niekoniecznie niemiecką) turystów, coś co (by)zachwycało. .. Potem narzekanie, że Elbląg nie jest atrakcyjny turystycznie a wszyscy wychwalają inne starówki bo nasza władza stawia futurystyczne gmachy. .. Co za kraj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Zwolennikprawdziwegopiękna(2013-11-09)
 • Cudze chwalicie, z niego czerpiecie a swojego odtworzyć nie umiecie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  Zwolennikprawdziwegopiękna(2013-11-09)
 • Należą sie podziekowania dla Miasta za zainicjowanie konkursu dotyczącego poprawienia jakości życia ludzi w naszym mieście i danie szanasy na wypowiedzenie sie projektantom na temat wizji przyszłości naszej wyspy. Jednak szkoda, że myśli sie tak krótko terminowo o rozwoju naszej wyspy proponujac tam kolejne osiedle mieszkaniowe i to prawdopodobnie dostepne tylko tym nielicznym, których stać na wykup mieszkań w tej dzielnicy. Może jeden lub dwóch deweloperów na tym zarobi, ale to nie przyniesie miastu żadnej społecznej aktywności czy dlugoterminowego rozwoju ekonomicznego a z takim długiem jakie masto w tej chwili ma, powinno sie myśleć bardziej przyszłościowo. Przecież poropozycje funkcji zdominowanej mieszkniowką w tej jakże unikatowej i strategicznej lokalizacji nie bedzie kożystne ekonomicznie i spolecznie dla tego miasta, nie przyniesie to dochodów, miejsc pracy i perspektyw na rozwój. To bedzie nie wykorzystany kapital. Cd w nastepnym poscie
 • Cd z poprzedniego postu : To są przepiękne unikatowe tereny, które tak też powinny byc traktowane i uważnie zagospodarowywane, a zaproponowanie mieszkaniówki to zbyt łatwe rozwiązanie dla tego miejsca. Elblążanie chca zmiany i miasto ma za zadanie im w tym pomoc i powinno mieć wieksze aspiracje niż budownie tylko osiedli mieszkaniowych. Tu jeszcze jeden wątek sie nasuwa jak Prezydent Miasta, którego interes mieszkanców powienien byc priorytetem może powiedzieć, że uważa, że ‘ ’ to bardzo dobrze że w gronie laureatow nie znalazł się ani jeden mieszkaniec Elbląga’ ? A przecież Elblążanie sa otwarci na nowe rozwiazania a ich doskonała wiedza o mieście powinna byc lepiej promowana. Ten sposob wypowiedzi Pana Prezydenta szkodzi tylko promocji miastu i ich mieszkancom. Nie pozwalajmy sie tak traktowac. Elbi
Reklama