
Dawniej pełniła przede wszystkim funkcje przemysłowe, ale jej charakterystyczna zabudowa stanowiła dopełnienie elbląskiej starówki. Druga wojna światowa z Wyspą Spichrzów nie obeszła się łaskawie, zniszczone zostały niemalże wszystkie budynki, a dawny charakter tego miejsca został zatracony. Od tego momentu minęło prawie 70 lat, a kwestia przeznaczenia tego miejsca jest wciąż otwarta, jednakże teraz będzie nieco łatwiej – wczoraj (8 listopada) ogłoszono wyniki konkursu na zagospodarowanie tego terenu. Zobacz więcej zdjęć.
Bez pierwszego miejsca
W konkursie wystartowało 27 autorów prac, wczoraj (8 listopada) ogłoszono jego wyniki.
- Poziom był bardzo zróżnicowany, co jest bardzo ważne w takim konkursie ideowym, bo prowadzi to do szerokiej dyskusji – mówiła Gabriela Rembarz, wykładowczyni na Politechnice Gdańskiej, urbanista, a także przewodnicząca jury.
Ciekawostką może być fakt, że nie przyznano...pierwszego miejsca, jednakże taką możliwość organizator zastrzegł sobie w regulaminie konkursu. Przyznano za to drugie (autor otrzymał 20 tys. zł) miejsce, trzecie (15 tys. zł) , wyróżnienia (oba po 7,5 tys. zł) oraz wzmianki honorowe (pełna lista nagrodzonych tutaj).
- Prace były ciekawe, ale żadna nie spełniła całościowo oczekiwań jury. Osobiście bardzo bym się zmartwiła, gdyby znalazła się taka pierwsza nagroda, to by było za łatwe rozwiązanie, a tak możemy dyskutować, debatować, konstruktywnie krytykować. I powinniśmy to robić – dodała Gabriela Rembarz.
Na piwo w kapciach
– Wyspa Spichrzów zawsze była dopełnieniem Starego Miasta, a nie odrębną częścią. Ponadto towarzyszyła ona portowi, to chyba najważniejszy element. To taka podwalina do tego, aby doceniać te prace, które punkt ciężkości przenoszą na nabrzeże, które mówią, że jest to centrum Wyspy Spichrzów – opowiada Gabriela Rembarz. – Ważne jest również to, aby można było tam mieszkać, bo jeśli chcemy mieć rozwijające się stare miasto, żyjące, to ludzie nie mogą mieszkać 30 kilometrów od śródmieścia, powinni mieć również taką możliwość, aby na piwo albo kawę pójść w kapciach. Pytanie jest jednak takie kto powinien tam mieszkać – rodziny z dziećmi, a może studenci? Czy będą to mieszkania ekskluzywne? Ponadto jeśli miałaby się znaleźć tam galeria handlowa to ważne jest to, aby działała ona na zasadzie koła zamachowego, miała funkcję dopełniającą, nie konkurencyjną. Ale aby tak to działało trzeba to zrobić z dużą świadomością i tutaj istnieje bardzo duże pole dla władz miasta.

Bez elblążanina, ale prezydent zadowolony
– Elblążanie przyzwyczajeni są do funkcji historycznych tego miejsca, to znaczy do tego, że były tam magazyny, spichrze, takie bardziej przemysłowe elementy. A mieszkańcy innych regionów kraju inaczej spojrzeli na to miejsce i uważam, że to bardzo dobrze – mówił prezydent Jerzy Wilk o tym, że w gronie laureatów nie znalazł ani jeden mieszkaniec Elbląga. – Podobały mi się te pomysły, które mówią o tym, że Wyspa Spichrzów niekoniecznie musi być tak gęsto zabudowana. I właśnie te prace zostały docenione. Miejsce to ma dużo zieleni, poza tym powinna tu być część handlowa i rozrywkowa naszego miasta. Mamy prawa do tych wszystkich rozwiązań i na pewno je wykorzystamy, ponieważ na tej podstawie miasto ogłosi program zabudowy tego terenu. Natomiast musimy stworzyć plan dla tej dzielnicy, wydaje mi się, że do jego opracowania przystąpimy w przyszłym roku.
Swego nie znacie
- Wyspa Spichrzów to duże wyzwanie dla urbanistów, ogromny teren, bardzo ciekawy. Osobiście uważam, że nadal nie jest docenione to połączenie bliskości krajobrazu Żuław i miasta. Tylko tutaj można zrobić coś takiego żeby w niedzielę, po kościele, po wizycie w kawiarni przejść się na romantyczną randkę, popatrzeć na wierzby, charakterystyczne dla tego terenu – tłumaczy Gabriela Rembarz. – To bardzo unikalna rzecz, rzadko się tutaj to docenia, nigdzie w Polsce nie ma takiego krajobrazu. Myślę, że warto zastanowić się nad tym jak nie oddzielać starówki od tego krajobrazu, który jest niepowtarzalny.
Wszystkie prace dostępne są na stronie Departamentu Urbanistyki i Architektury, każdy mieszkaniec może wziąć udział w głosowaniu na według niego najlepszą. Nagrodzone prace wystawione są w Ratuszu Staromiejskim, można je będzie oglądać do 18 listopada.