UWAGA!

Czas na województwo żuławskie! (list czytelnika)

 
Elbląg, Czas na województwo żuławskie! (list czytelnika)
fot. Grzegorz Kuczyński, archiwum portEl

Przedsięwzięcia polityczne i gospodarcze związane z naszym miastem, jakie ostatnio pojawiły się w zapowiedziach polityków, rozbudziły nadzieje wielu elblążan dotyczące przyszłości nie tylko miasta, ale także całego regionu elbląskiego.

Dają one niewątpliwy asumpt do podjęcia społecznej inicjatywy związanej z utworzeniem nowej jednostki administracyjnej województwa żuławskiego. Planowana budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a także realny już zamysł związany ze stacjonowaniem Dowództwa flanki wschodniej NATO w Elblągu to dobre prognozy, aby wspólna społeczna inicjatywa elblążan mogła zakończyć się sukcesem.
       Projekty te stanowią tylko wstępną listę, którą będziemy mogli sukcesywnie uzupełniać o kolejne pomysły, wykorzystując szeroki akces mieszkańców w podejmowaniu decyzji.
       Dobry klimat dla naszych planów stanowić mogą rządowe plany związane z opracowaniem nowego podziału administracyjnego kraju.
       Wzmocnienie Elbląga i całego regionu elbląskiego jako silnego ośrodka administracyjnego to szansa na jego stabilny i zrównoważony rozwój. To także podniesienie prestiżu historycznego regionu Żuław.
       Zamysł budowy drogi wodnej jest przełomową ideą w życiu Elbląga. Proces rozwoju miasta i przyległych obszarów to jednak przede wszystkim efekt udziału w życiu społecznym jego mieszkańców, ich postawy, oczekiwania, ale także jakość kapitału ludzkiego i polityki realizowanej przez lokalne władze. Władze, które mogą zyskać status władz wojewódzkich.
       Nasze miasto, region elbląski, jego mieszkańcy mają niebywałą, być może niepowtarzalną szansę, aby pozbyć się kompleksów prowincjonalizmu i zaściankowości. Sięgnijmy po nią.
      
imię i nazwisko do wiadomości redakcji
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • cyt. : "(. .. ) pozbyć się kompleksów prowincjonalizmu i zaściankowości. " - wydaje się mi, że nie mamy takich kompleksów, ale mam nieodparte wrażenie, że usilnie ten prowincjonalizm i tę zaściankowość próbuje się nam wmówić. Jak najbardziej jestem za utworzeniem województwa żuławskiego, a jeżeli nie jest to możliwe to powinniśmy być przyłączeni do woj. pomorskiego.
 • SUPER teraz tylko walczmy o to by powstał nowy podział administracyjny Polski i by wyzwolić sie ze szpon olsztyna. Zobaczymy kogo znajdzie pijawka jak Elbląg będzie miastem wojewódzkim. NATYCHMIAST należało by się upomnieć o to wszystko co wywieziono z Elbląga na bagna. Po prostu wystawmy rachunek za krzywdy.
 • Wreszcie referendum które się odbyło i wszyscy Elblążanie powiedzieli NIE dla olsztyna będzie wdrożone w życie. referendum było ważne.
 • Zdecydowanie TAK dla Województwa Żuławskiego pozbawionego animozji, nienawiści czy wykorzystywania przez Olsztyn. Województwo, które powinno zostać powiększone o tereny jezior czyli Ostródy i Iławy co zwiększy atrakcyjność żeglugową naszego pięknego unikatu jakim jest Kanał Elbląski. Wspólne cele i problemy będziemy łatwiej realizowali przy zgodzie i równym traktowaniu mniejszych ośrodków.
 • trudno bolszewizm i oczekiwania jedynie socjalu pogodzić z nowoczesnością, przedsiębiorczością i gospodarnością a bez tych przymiotów zapomnijcie o jakimkolwiek wzlocie tego obecnego zapyziałego zakątka - Województwo - dobre sobie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  9
  AMalejużniekoniecznie(2016-11-03)
 • Ludzie o czym wy mówicie. .. .. .
 • Jak ma się cokolwiek udać skoro autor pomysłu boi się podpisać imieniem? Wie, że hejt zniszczy każdą ideę, nawet najmądrzejszą. Dlatego to zawsze będzie prowincjonalny grajdołek.
 • Osobiście nie odczuwam aby miast cierpiało na kompleks zaściankowości i prowincjonalizmu. Jak również nie mam pewności że przeniesienie struktury dowódczej do Elbląga i przekop spowodują że miasto nagle urośnie do roli potęgi administracyjnej regionu. Natomiast w pełni zgadzam z przedmówcami że podstawowym czynnikiem blokującym rozwój miasta jest Olsztyn dbający wyraznie o własny interes. Widocznym przykładem jest budowa infrastruktury drogowej gdzie pierwszeństwo przed dokończeniem jednego z ważniejszych odcinków w kraju drogi S7Gdańsk- Elbląg dostały obwodnice Olsztyna i połączenie do S7.To oczywiście tylko jeden z przykładów.
 • Społeczna inicjatywa elblążan w temacie nowego podziału administracyjnego? Myślę, że działalność tej samej grupy ludzi pod różnymi szyldami, ich inicjatywy typu referenda i wydarzenia z tym związane, skutecznie i na długie lata zniechęciły elblążan do społecznych inicjatyw. Artykuł i propozycja jakoś nie wywołała dyskusji ani większego zainteresowania. Czerwony
 • tylko idiota nie chciałby województwa
 • Jestem za
 • Jestem iławianinem i jestem za utworzeniem nowego województwa. My też nie lubimy Olsztyna. Na siłę się nas utożsamia z Warmią i Mazurami, podczas gdy Iława leży na Powiślu, krainie rozdzielonej pomiędzy pomorskie i warmińsko-mazurskie. Pora zakończyć z tym zakłamaniem, bo my takie Mazury jak ze Sosnowca Śląsk. Nic nas nie łączy z Olsztynem. Olsztyn dba głównie o leczenie własnych kompleksów. Wybudował sobie za unijne środki tramwaje z zazdrości do Elbląga. Nam iławianom też zazdroszczą dobrego połączenia kolejowego i pewnie teraz marzy im się pendolino. Nie mamy z tym miastem żadnych powiązań historycznych. Iława podlega pod Olsztyn od 1945 r. Za Niemca podobnie jak Elbląg byliśmy w rejencji kwidzyńskiej. Dla nas cywilizacja kończy się na DK7,dalej jest "dziki wschód". Powinno powstać nowe województwo pomiędzy Wisłą na zachodzie a Pasłęką na wschodzie, gdzie wreszcie całe Żuławy i całe Powiśle będzie w jednym regionie niepodzielone. Nazwę województwa zmieniłbym na Żuławsko-powiślańskie. Stolica mogłaby być albo tylko w Elblągu albo w dwóch miastach: Elbląg i Grudziądz (tak jak Bydgoszcz i Toruń w kuj-pom).
Reklama